Irlandia Północna. Nowa IRA podłożyła bombę w mieszkaniu. Policję obrzucono koktajlami Mołotowa

W trakcie akcji policyjnej śledczy odnaleźli bombę, która została podłożona przez paramilitarne ugrupowanie Nowa IRA w jednym z mieszkań w Londonderry (Derry). Podczas rozbrajania ładunku funkcjonariusze zostali zaatakowani. W Irlandii Północnej rośnie napięcie. Jedną z przyczyn niestabilnej sytuacji wewnątrz kraju jest brexit.

Rzecznik policji w Londonderry [nazwa stosowana naprzemiennie z Derry, używanym przez katolicką część miasta - red.] poinformował, że podłożenie ładunku wybuchowego przez dysydenckie ugrupowanie Nowa IRA było bezpośrednio wymierzone w funkcjonariuszy policji .

Do zdarzenia doszło, gdy śledczy prowadzili dochodzenie w sprawie śmierci Lyry McKee - zastrzelonej przed kilkoma miesiącami dziennikarki. Policjanci przeszukiwali jeden z samochodów przy ulicy Creggan Heights, gdy odnaleziono bombę. Kilka chwil po zarządzeniu ewakuacji okolicznych domów, w kierunku funkcjonariuszy poleciały płonące butelki z benzyną.

Ładunek wybuchowy szczęśliwie udało się rozbroić. W operacji brało udział 80 funkcjonariuszy. W starciach z policją ucierpiało dwóch bojówkarzy. Żaden funkcjonariusz nie odniósł obrażeń

- podaje BBC,

"W trakcie prowadzenia czynności policyjnych nieopodal zgromadziła się grupa licząca od 60 do 100 osób, która zaatakowała funkcjonariuszy. W kierunku policji poleciało około 40 podpalonych butelek z benzyną " - czytamy w oświadczeniu rzecznika Policji Irlandii Północnej.

Lyra KcKee została zabita przez bojowników Prawdziwej IRA - skrzydła Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Dziennikarka została zastrzelona podczas nagrywania telefonem lokalnych zamieszek. Celem napastników nie była jednak kobieta, a stojący nieopodal policjanci. Sprawców nie udało się zidentyfikować.

Brexit zaognia konflikt

Sytuację zaognia konflikt polityczny. Irlandia Północna nie posiada rządu od ponad 2,5 roku. W 2017 roku, ze względu na nieporozumienia i starcia między frakcjami politycznymi, zawieszono działalność parlamentu w Belfaście. Decyzje dotyczące Irlandii Północnej podejmuje brytyjska Izba Gmin - informuje RMF FM.

Prowincja Ulster, w której miały miejsca starcia z Prawdziwą IRA pozostaje najbardziej spornym terytorium kraju. To właśnie przez nie miałaby przebiegać unijna granica - między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Prawdziwa IRA jest zwolennikiem zjednoczenia całej Zielonej Wyspy - którą zajmują obie Irlandie - i nie godzi się na podział kraju.

Prawdziwa IRA to odłam Irlandzkiej Armii Republikańskiej, formacji militarnej, która powstała na początku XX wieku. Dziś jej odłamy są uważane z organizacje terrorystyczne.

Więcej o:
Komentarze (64)
Irlandia Północna. Nowa IRA podłożyła bombę w mieszkaniu. Policję obrzucono koktajlami Mołotowa
Zaloguj się
 • artau

  Oceniono 40 razy 36

  Ciemne chmury nad Albionem. Bezmyślny plebs ze srajfonami zamiast mózgu posłuchał oszusta i zagłosował za brexitem. Rodacy niech to będzie dla nas przestrogą. Chcecie krwi na ulicach?
  Jeśli nie, to ruszcie się 13go do urn i wymierzcie złodziejom i kłamcom z kato-pissu sążnistego kopa który wyniesie ich wprost na ławy oskarżonych. Tam ich miejsce.

 • strange_email

  Oceniono 28 razy 26

  Juz od paru miesiecy mowilo sie, ze rozne odlamy IRA beda sie aktywowac. Teraz sie wysadzaja w Irlandii (takiej czy innej, jedna powinna byc) a, jesli sytuacja brexitowa rozwinie sie w kierunku oszolomstwa pt. no deal, to zapewne zamachy wroca do Londynu i Manchesteru. Moze wtedy pseudoelita jak na przyklad De Pfeffel czy "czlowiek ludu" Farage zrozumieja, do czego doprowadzili.
  A Iwan sie smieje w kulak.

 • surferkaj

  Oceniono 34 razy 26

  po owocach ich poznacie, mówił ponoć ktoś kiedyś, a to są właśnie owoce prawicowego populizmu, ciągle szukają czegoś by rozwalić to co działa, za długo widać było spokojnie w UE, to trzeba mącić, szczuć i doprowadzić do kolejnej tragedii w Europie.

 • ul32

  Oceniono 22 razy 22

  Kto był tam wie jak mocne są podziały w społeczeństwie Irlandii Płn. Dzielnice Belfastu dzieli mur, którego bramy są często zamykane na noc. Prócz IRA jest masa bojówek protestanckich jak UVF, LVF, UFF itd. Grupy te mają również dość krwawą historię. Dlatego też bardzo wielkim sukcesem byl obecny proces, który mimo tego że niedoskonały był krokiem w kierunku normalizacji. Niestety brexit moze dac pretekst do kolejnych Troubles...

 • westgreg

  Oceniono 23 razy 21

  A może by tak Nigel Farage wyskoczył do Ulsteru i przekonał lokalnych Irlandczyków, że brexit to fajna rzecz i że o milyjardy funtów bogatsi będą?

 • czesiekkk

  Oceniono 20 razy 18

  To jest przygrywka pod nową wojnę domową w Irlandii Północnej. Obie strony konfliktu zapewne przygotowują się, to będzie najwieksza cena brexitu, głupota brytyjskiego suwerena oznacza krew na ulicach Belfastu.

 • zueoko

  Oceniono 12 razy 12

  Będzie niezła jazda na obecnych terenach byłego Imperium, nad którym nigdy nie zachodziło Słońce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX