Timmermans dalej może być "problemem" dla PiS. Właśnie okazało się, że ma współpracować z Wojciechowskim

Mogłoby się wydawać, że po ogłoszeniu nowego składu Komisji Europejskiej rząd PiS może odetchnąć z ulgą - Frans Timmermans przestaje nadzorować praworządność. Nic bardziej mylnego. Nie dość że Holender ma być dalej I wiceszefem KE, to w dodatku ma nadzorować sprawy klimatu, czyli współpracować m.in. z przyszłym polskim komisarzem ds. rolnictwa, ale też pilnować kwestii emisji CO2.

We wtorek przewodnicząca-elektka Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła swoją wizję KE. Znane są więc nazwiska kandydatów do objęcia poszczególnych tek komisarzy. Von der Leyen lekko zmodyfikowała jednak strukturę wewnątrz Komisji Europejskiej i będzie mieć ośmiu wiceprzewodniczących, z czego trzech z nich będzie pełnić podwójne funkcje.

Tu pojawia się Frans Timmermans, dotychczasowy I wiceprzewodniczący KE, zajmujący się m.in. praworządnością, który ma zajmować się "Europejskim Zielonym Ładem", czyli po prostu sprawami klimatu, środowiska i polityką klimatyczną. Na pierwszy rzut oka - z perspektywy rządu Prawa i Sprawiedliwości - to nominacja o tyle dobra, że Holender nie będzie mieć wpływu na ocenę systemu sprawiedliwości w Polsce.

Timmermans ma współpracować z Wojciechowskim. W tle poza rolnictwem - energetyka

Niestety to tylko złudzenie, ponieważ Timmermans w nowej układance dalej może "sprawiać problemy", zwłaszcza jeśli PiS utrzyma władzę po wyborach parlamentarnych - na co oczywiście wskazują wszystkie sondaże.

Wraz z nowymi obowiązkami Timmermans będzie miał wpływ na kilku komisarzy i na pewno współpraca z nimi będzie kluczowa dla jego nowych obowiązków. Zwłaszcza że ma być w KE "wiceprzewodniczącym wykonawczym" i koordynować różne prace w zakresie klimatu, przypaść ma mu także funkcja komisarza ds. klimatu.

Jak mówiła von der Leyen, która przedstawiała Holendra jako swojego I zastępcę, Timmermans ma współpracować z komisarzami ds. transportu, środowiska ale też rolnictwa. W ten sposób Timmermans będzie zobowiązany do współpracy z komisarzem ds. rolnictwa, którym ma zostać Janusz Wojciechowski z nadania Prawa i Sprawiedliwości. Można założyć, że nie zabraknie też konsultacji z komisarzem ds. energii (ma nim zostać Kadri Simson z Estonii). 

Biorąc pod uwagę wcześniejsze tarcia na linii wiceszef KE-rząd PiS oraz sposób prowadzenia polityki na europejskim szczeblu przez Timmermansa, to jego nowe obowiązki mogą być jeszcze bardziej problematyczne. Dodatkowo, po zmianach, zamiast sądownictwu, Timmermans będzie też przyglądał się np. OZE czy wypełnianiu zobowiązań w zakresie zmniejszania emisji CO2 w Polsce.

Teraz pozostaje zaczekać na to, by nowy skład Komisji Europejskiej zatwierdził Parlament Europejski.

Więcej o:
Komentarze (100)
Timmermans dalej może być "problemem" dla PiS. Właśnie okazało się, że ma współpracować z Wojciechowskim
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 40 razy 30

  Obowiązki Fransa Timmermansa nie są ani trochę problematyczne; problematyczna jest polska polityka klimatyczna - i nie tylko o fiksację węglową chodzi, ale i o zachłanne importowanie cudzych śmieci, które są utylizowane "samozapłonami".

 • baaag

  Oceniono 28 razy 16

  Jak przyjdzie ta Czezka to zatęsknicie głupie PiSBeckie choje za Timmermannsem, hehe, qutasy

 • ketjow1978

  Oceniono 28 razy 16

  Mam rozumieć, że sędzia stanu wojennego Wojciechowski będzie reprezentantem Polski w KE? Nie wierzę. Duda to zablokuje, przecież sędziowie stanu wojennego to zakały polskiego sądownictwa. Czyż nie tak twierdziliście niedawno Duda?

 • mark6

  Oceniono 24 razy 14

  Następczyni Timmermansa jest jeszcze bardziej bojowa tak wiec PISowska kloaka niech za bardzo się nie cieszy.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 26 razy 12

  No to wam Pisiory Timmermans doyebie do pieca. Emisja CO2 jest wartością obiektywnie mierzalną. Tu się nie da ściemniać że "demokratycznie wybrany rząd ma prawo do znoszenia trójpodziału władzy".

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 12

  I bardzo dobrze , on jeszcze napsuje krwi pisowi

 • niktwazny126

  Oceniono 22 razy 10

  Zapewne Szydło i Zalewska z właściwym sobie wdziękiem i taktem zgłoszą protest. A dodatkowo Rydzyk i Jędraszewski odprawią mszę, zaś trolle dostaną potrójną stawkę, byle nadal chwalić najlepszą ze zmian.

 • vomitorium1

  Oceniono 17 razy 9

  "Timmermans ma współpracować z Wojciechowskim"
  może ???
  (nie wiadomo
  bo jest podejrzenie
  że wojciechowski robił kanty
  przy rozliczaniu się z brukselę
  (11250€ bez pokrycia))

 • gal_ja

  Oceniono 13 razy 7

  Zabawne.
  Gazeta przyznaje, że to Timmermans jest problemem dla obecnego rządu, a nie praworządność, CO2 czy OZE.
  Gdziekolwiek będzie Timmermans, tam będą problemy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX