Czeska komisarz ma zastąpić Fransa Timmermansa. Krytykowała rządy PiS i nazywała je "reżimem"

Czeska kandydatka Vera Jourová dostała propozycję objęcia funkcji szefa komisji praworządności - ustalił portal Politico. Miałaby zastąpić na tym stanowisku Fransa Timmermansa. Czeszka w przeszłości krytycznie wypowiadała się o wprowadzanych przez PiS reformach sądownictwa, a rząd Jarosława Kaczyńskiego nazywała "reżimem".

Vera Jourová dotychczas pełniła funkcję unijnej komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci. Teraz - jak donosi portal Politico.pl - dostała od nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen propozycję zastąpienia Fransa Timmermansa na stanowisku szefa komisji praworządności. 

Vera Jourová następczynią Timmermansa? Rządy PiS nazywała "reżimem"

Po objęciu nowej funkcji Jourová miałaby się skoncentrować na tym, czy w krajach Unii Europejskiej nie ma przypadków łamania praworządności. Zajmowałaby się też kwestią dezinformacji i mowy nienawiści. Czeszka jeszcze jako unijna komisarz ds. sprawiedliwości dała się poznać jako przeciwniczka reform wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - wspólnie z Fransem Timmermansem krytykowała m.in. reformę sądownictwa przygotowaną przez resort Zbigniewa Ziobry. 

"Jesteśmy świadkami systemowego zagrożenia dla rządów prawa w Polsce. Podział na władzę sądowniczą i wykonawczą jest w Polsce zagrożony" - pisała na Twitterze w lipcu 2017 roku.

Na łamach „Der Spiegel” w marcu 2017 roku wezwała Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbana do przestrzegania zasad praworządności i mówiła, że "kto nie zamierza szanować ani prawa, ani naszego demokratycznego stylu życia, ten nie powinien żyć w Europie". Krytycznie wobec rządów PiS wypowiedziała się także na antenie czeskiej telewizji, w której krytykowała reformy sądownictwa wprowadzane przez resort Zbigniewa Ziobry i deklarowała, że Polska - jako państwo nieprzestrzegające zasad praworządności - powinna dostawać mniejsze dopłaty z budżetu Unii Europejskiej. 

Pieniądze podatników z UE nie mogą pójść gdzieś, gdzie będzie tworzony dyktatorski reżim. Niezawiśli sędziowie nie mogą zależeć od polityka, który będzie decydował, który z nich ma być zwolniony

- mówiła, cytowana przez portal Natemat.pl. Przypomnijmy, że za sankcjami wobec Polski opowiada się też Holandia, o czym w ostatnich dniach poinformował minister Sander Dekker.

O unijnej komisarz zrobiło się w Polsce głośno także po zamieszkach podczas tegorocznego marszu równości w Białymstoku. - To obrzydliwe, co się dzieje - miała powiedzieć podczas posiedzenia komisji ds. sprawiedliwości, o czym poinformowała na Twitterze Sylwia Spurek.

Doniesienia o propozycji złożonej Jourovej skomentował europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. "W mijającej kadencji odpowiadała za sprawiedliwość i na ogół współbrzmiała z Timmermansem w krytyce Polski i Węgier" - napisał na Twitterze 

Więcej o:
Komentarze (444)
Věra Jourová czeskim kandydatem na komisarza. Krytykowała rządy PiS i nazywała je "reżimem"
Zaloguj się
 • romantic3

  Oceniono 128 razy 110

  Życzę, aby została wybrana i kopała zadek PISowi przy każdej okazji.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 80 razy 70

  Nic nowego z tym "reżimem". Cała Europa widzi co pis wyprawia.
  Jeno "lud ciemny" zmanipulowany i przekupiony zdaje się tego nie widzieć.
  CAŁA NADZIEJA W ... MATEMATYCE.

 • f451

  Oceniono 73 razy 65

  Ale PiS się dał wyrolować..... Walczyli jak lwy o usunięcie Timmermansa, oddali za to wszystko... I mają Jourovą.... A pan Mateusz tyle bajdurzył o tym jaki sukces był....
  Hahahaha....

 • piebiak

  Oceniono 68 razy 54

  Uffff!...Już myślałem że zastąpi Fransa jakaś jałopa ale nie. Chyba zaczynam lubić Czeszki.

 • jerzysm42

  Oceniono 54 razy 50

  Zamienił stryjek...
  Pisiaki nie chcieli Timmermansa, będą mieli Jourovą, co tylko nam wyjdzie na dobre.
  Czesi lepiej niż Holendrzy rozumieją czym jest dyktatura.
  Odczuli to na własnej skórze i w żadne oszustwa Ziobry nie uwierzą.

 • wujojano

  Oceniono 62 razy 50

  Być może PiS jeszcze zatęskni za oględnymi ocenami Timmermansa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX