Huragan Dorian uderzył w Bahamy i zbliża się do Florydy. Zniszczył już około 21 tysięcy domów

Stany Zjednoczone. Huragan Dorian otrzymał najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Żywioł uderzył już w północne wyspy należące do archipelagu Bahamów i zmierza w kierunku Florydy.

Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów w niedzielę 1 września ostrzegło, że huragan Dorian przybiera na sile i obecnie otrzymał najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Oznacza to ryzyko powstania fali powodziowej powyżej 5,5 metrów oraz wiatr wiejący z prędkością powyżej 250 kilometrów na godzinę. Komunikaty wydane przez NHC spowodowały, że poza Bahamami i Florydą, nakazy ewakuacji wydano także w stanach Georgia oraz Karolinie Północnej i Południowej.

 

Huragan Dorian zmierza w kierunku Florydy. Nieoficjalnie - pierwszą ofiarą huraganu jest ośmioletni chłopiec

Huragan uderzył już w północne wyspy Bahamów - m.in. w Wielkie Abaco, gdzie fala powodziowa zalała domy do połowy ich wysokości, a część budynków pozbawiona jest dachów. Mieszkańcy wysp skierowani zostali do schronów, szkół i kościołów, jednak setki osób zignorowały obowiązkowe nakazy ewakuacji i zdecydowały się pozostać w swoich domach.

Według wstępnych szacunków huragan Dorian zniszczył już około 21 tysięcy domów. Jak podaje CNN na wsypie Wielkie Abaco odnotowano także pierwszą ofiarę śmiertelną żywiołu - jest nią ośmioletni chłopiec, który najprawdopodobniej utonął przez podnoszący się stale poziom wody. Premier Bahamów dodał - To najprawdopodobniej najsmutniejszy i najgorszy dzień w moim życiu. Dorian wystawia nas na próbę, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Huragan Dorian ma uderzyć we Florydę w poniedziałek i wtorek. Według meteorologów później skręci na północ i będzie przemieszczał się równolegle do wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Władze tego stanu apelują o ostrożność, ponieważ nadal istnieje ryzyko, że huragan zmieni trasę i może zagrażać bardziej, niż obecnie szacują to synoptycy.

Więcej o:
Komentarze (51)
Huragan Dorian uderzył w Bahamy i zbliża się do Florydy. Zniszczył już około 21 tysięcy domów
Zaloguj się
 • kawa79

  Oceniono 21 razy 11

  W PiS-ie i w TVP wszyscy się modlą, żeby ten huragan osiągnął apokaliptyczne rozmiary. Będą mieli tylko jeden problem: jak wytłumaczyć widzom, że tak przedstawiana katastrofa nie jest konsekwencją globalnej zmiany klimatu.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 15 razy 9

  Pisiorstwo dostało przekaz dnia i walą w PO,niczym huragan na Bahamach.

 • janjan101

  Oceniono 21 razy 9

  Zniszczenia rzeczywiście ogromne, ale czy takie składaki z dykty domami można nazwać

 • klamtusek

  Oceniono 23 razy 5

  W Polsce też brunatno-czarny huragan wielkie spustoszenie w narodzie robi, szczególnie w pustakach lumpenwolactwa.

 • louisianne

  Oceniono 5 razy 3

  Jak można odmówić ewakuacji i narazić swoje dziecko?

 • yaspiman

  Oceniono 9 razy 1

  "Zniszczył już około 21 tysięcy domów". te domy to w większości jak altanki na działkach. deski, paździerz i blacha falista.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX