Boris Johnson do Polaków: Wielka Brytania jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, umieścił specjalne nagranie, w którym oddaje hołd Polakom walczącym z nazistami. Na końcu polityk zapewnił - "Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii, będziemy z wami w kolejnych dekadach".

Około dwuminutowy film udostępniony został m.in. na oficjalnym Twitterze polskiej ambasady w Londynie. Na nagraniu premier Boris Johnson kieruje kilka słów do Polaków ze swojego gabinetu znajdującego się przy Downing Street.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Boris Johnson skierował słowa do Polaków -  Będziemy z wami w kolejnych dekadach

Premier Wielkiej Brytanii zaczął od przypomnienia, że to właśnie 80. lat temu Hitler zaatakował Polskę i dał początek trwającej aż do 1945 roku II wojnie światowej. - Podczas gdy Polacy bronili swój kraj przed atakiem nazistów, siły sowieckie zaatakowały ją ze wschodu. Polska znalazła się w pułapce między faszystowskim młotem i komunistycznym kowadłem - mówił Johnson.

Brytyjski premier podkreślił, że mimo takiej dramatyczne historii Polscy nigdy nie ulegli tyranii i nie zwątpili w ostateczne zwycięstwo. Szef brytyjskiego rządu wspomniał bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy walczyli nie tylko na polskim froncie, ale także wspierali wojska alianckie np. w czasie bitwy o Anglię, walk w Afryce czy bitwy pod Monte Cassino. - Za każdym razem, kiedy wylatuję z bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Northolt, która - tak się składa - leży w moim okręgu wyborczym, wspominam polskich pilotów, którzy startowali z tego samego pasa, aby bronić brytyjskiego nieba w 1940 roku - dodał premier Wielkiej Brytanii, przy okazji zaznaczając że to właśnie polski dywizjon 303 zanotował więcej zestrzeleń w Bitwie o Anglię niż jakakolwiek inna jednostka Royal Air Force.

W tamtych strasznych dniach Polacy nigdy nie zwątpili w to, że uda im się odzyskać kontrolę nad własnym losem. Wierzył w to także Winston Churchill, który przepowiadał, że Polska będzie znowu żyła i odzyska należne jej miejsce w zorganizowanej na nowo Europie. Dziś Polska żyje i kwitnie w sercu Europy, tak jak przewidywał Churchill. Wielka Brytania jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską. Nasza przyjaźń, która powstała w czasie walki z tyranią, jest dziś symbolizowana przez nasze zaangażowanie w Sojusz Północnoatlantycki.

Pod koniec wystąpienia premier Wielkiej Brytanii dodał: - Byliśmy z wami w czasach triumfu i tragedii, będziemy z wami w kolejnych dekadach.

Więcej o:
Komentarze (140)
Boris Johnson do Polaków: Wielka Brytania jest dumna, że stoi ramię w ramię z Polską
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 38 razy 36

  Tak, tak, byliscie z nami i we wrzesniu'39 i w Jalcie i w Poczdamie, i podczas zorganizowanej przez was parady zwyciestwa, na ktora polskich zolnierzy nie zaprosiliscie.

 • christomoltisanti

  Oceniono 25 razy 21

  Kolejny żółtowłosy prawdziwy przyjaciel ... Get the fuck out !

 • cinexoi

  Oceniono 20 razy 20

  Nie, błaźnie.
  To my byliśmy z Wami, chociaż wówczas jeszcze Wielka Brytania, która mogła noe wytężając się zbytnio, zdmuchnąć Hitlera, wolała hołdować polityce "pokoju za wszelką cenę". Byliście też z Austrią, Hiszpanią, Czechosłowacją i Finlandią, prawda?
  Brytyjskie wyjście z UE, jest też pokazaniem środkowego palca głównie słabszym (tj. biedniejszym) krajom. Tym razem w zakresie zobowiązań gospodarczych.

  Farewell, Britain. Formerly Great Britain.

 • sza man

  Oceniono 21 razy 19

  Tak, byli z nami od momentu wypowiedzenia wojny aż do parady na jej zakończenie, gdzie, żeby nie drażnić Stalina Polaków nie dopuszczono.

 • kuba161048

  Oceniono 21 razy 17

  Ten kto wierzy angolom jest niespełna rozumu .

 • utinamfalsus

  Oceniono 15 razy 15

  Szczególnie byli wtedy, gdy nie dopuścili polskich żołnierzy do defilady w Londynie z okazji wojennego zwycięstwa.
  No cóż, murzyn zrobił swoje, wiec siedzieć cicho !

 • romikus

  Oceniono 14 razy 14

  Bitwa o Anglię. Warto pamiętać, że w tej bitwie 151 polskich pilotów zestrzeliło 203 niemieckie samoloty.
  Warto też pamiętać, że po wojnie rząd Wielkiej Brytanii za użyczenie Polakom paliwa, samolotów i lotnisk kazał sobie zapłacić złotem, które wywieźliśmy we wrześniu 1939 roku z Warszawy. Żeby przelać Polską krew w obronie Anglii musieliśmy angolom zapłacić polskim złotem. Rozliczenie wygląda następująco: Rachunek wystawiony Polskim Siłom Powietrznym przez Rząd jego królewskiej mości :
  Całkowite koszty utrzymania Polskich Sił Powietrznych w latach 1939-1945.
  Wyasygnowane fundusze przez rząd jego królewskiej mości Polskiemu Rządowi jako kredyt 9 606 000 funtów Fundusze przeznaczone na : samoloty, silniki, wyposażenie, materiały do lotów operacyjnych i szkolenia wyżywienie, umundurowanie, zakwaterowanie, paliwo, światło, transport, pomoc medyczna materiały do utrzymania i konserwacji samolotów, w tym paliwo, bomby, amunicja, ładunki wybuchowe. Używanie instalacji lotniskowych, takich jak hangary, warsztaty, biura, itd. do 31 grudnia 1945 roku 90 044 000 funtów
  Razem 107 650 000 funtów.
  Wszystko zostało pokryte z rezerw polskiego złota zdeponowanego w Kanadzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX