Teksas. Co najmniej 5 ofiar śmiertelnych strzelaniny i ponad 20 rannych. Sprawca ukradł ciężarówkę poczty

Policja z miasta Midland w zachodnim Teksasie w Stanach Zjednoczonych poinformowała, że w wyniku strzelaniny zginęło co najmniej pięć osób, a 21 zostało rannych. Wśród zabitych jest napastnik, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy.

Pierwotnie policja informowała o dwóch napastnikach poruszających się dwoma różnymi samochodami, w tym furgonetką pocztową. Teraz jednak jest mowa o jednym napastniku. Uzbrojony mężczyzna prawdopodobnie porzucił swoje auto i ukradł furgonetkę poczty. Ostatecznie został zastrzelony przez policjantów w pobliżu jednego z kin w sąsiednim mieście Odessa.

Napastnikiem był biały mężczyzna w wieku 30-40 lat, który otworzył ogień do przypadkowych samochodów na autostradzie. Policja podkreśla, że na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o motywach działania sprawcy. Wiadomo, że wśród rannych jest kilku policjantów.

Trump poinformowany, gubernator zapewnia o wsparciu

Informacje o strzelaninie otrzymał Donald Trump. "Zostałem poinformowany przez prokuratora generalnego Barra o strzelaninie w Teksasie. FBI i organy ścigania są w pełni zaangażowane. Więcej wkrótce" - napisał prezydent Stanów Zjednoczonych na Twitterze.

Do strzelaniny odniósł się gubernator Teksasu Greg Abbott. Przyznał, że on i jego żona są zdruzgotani "bezsensownym i tchórzliwym atakiem". Zapewnił, że poszkodowani i ich rodziny mogą liczyć na wsparcie władz. "Dziękuje służbom, które zadziałały szybko i wspaniale w trudnej sytuacji. Chciałbym też przypomnieć, że Teksańczycy nie zgodzą się, by Stan Samotnej Gwiazdy został opanowany przez nienawiść i przemoc. W odpowiedzi na ten atak zjednoczymy się, tak jak zawsze to robią Teksańczycy" - powiedział Greg Abbott, cytowany w komunikacie władz.

Teksas. Liberalizacja przepisów dot. posiadania broni

Do tragedii doszło w przeddzień wejścia w życie stanowych przepisów jeszcze bardziej liberalizujących  posiadanie broni. Według nowego prawa broń będzie można m.in. wnosić do kościołów, pracownicy szkół będą mogli mieć broń w samochodach zaparkowanych na kampusach, zdjęto też obostrzenia dotyczącego tego, ile osób w szkole może mieć broń, a rodziny zastępcze będą mogły składować broń razem z amunicją. Posiadacze broni będą dodatkowo chronieni i jeśli nieświadomie wniosą broń do miejsca, które tego zakazuje, nie poniosą kary, jeśli poproszeni o to, oddalą się.

"Kolejna masowa strzelanina w Teksasie? Trump gra w golfa, gubernator Abbott oczekuje wejścia nowych przepisów liberalizujących posiadanie broni, a McConell [Mitch, lider większości w Senacie - red.] nie wydał z siebie ani słowa. Nasza demokracja jest boleśnie, tragicznie zepsuta" - napisał dziennikarz Steven Beschloss.

Przypomniano również, że Abbott przed czterema laty pisał na Twitterze, że jest zawstydzony drugą pozycją Teksasu w rankingu dotyczącym liczby kupowanej broni i namawiał, by "przebić" pierwszą na podium Kalifornię.

Z kolei przedstawiciele Demokratów - spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i lider mniejszości Chuck Schumer - wezwali Senat do pracy nad przepisami dot. kontroli broni. Chodzi o dwa zapisy, które przeszły już przez Izbę Reprezentantów i od pięciu miesięcy czekają na ruch Mitcha McConnella, by obradować nad nimi w Senacie.

Zapisy wprowadzałyby obowiązkową "kontrolę przeszłości" kupującego, nawet jeśli broń byłaby sprzedawana online czy na targach uzbrojenia. Wydłużono by też okres kontroli z trzech do 10 dni. Miałoby to zapobiec takim sytuacjom, jak strzelanina w kościele w Charlestone. Napastnik nigdy nie powinien był dostać pozwolenia na broń, gdyż miał problemy z prawem i narkotykami. FBI nie zdążyła jednak przygotować informacji w ciągu trzech dni i mężczyźnie broń sprzedano.

W 2015 roku w Charleston doszło do zamachu w z najstarszych kościołów afro-amerykańskich. Zginęło wówczas dziewięć osób. Sprawcą był 21-letni biały suprematysta, zbrodnia miała motyw rasistowski. 

Więcej o:
Komentarze (59)
Teksas. Co najmniej 5 ofiar śmiertelnych strzelaniny i ponad 20 rannych. Sprawca ukradł ciężarówkę poczty
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 21 razy 17

  Hej, wszyscy fani powszechnego dostępu do broni - zwróćcie, proszę, uwagę na jeden szczegół (cytuję):

  "…napastnik, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy." Tak kończy się 90% relacji ze strzelanin w USA.

  A ta strzelanina miała miejsce w Teksasie. Teksas to jeden ze stanów o najbardziej liberalnych w USA zasadach dotyczących posiadania i noszenia broni palnej. Nie trzeba tu mieć pozwolenia na zakup broni, nie trzeba jej rejestrować, nie trzeba mieć licencji na jej posiadanie. Można kupować broń szturmową i w zasadzie każdą inną. JEDYNYM ograniczeniem jest konieczność posiadania licencji na JAWNE noszenie broni przy sobie (czyli np. w widocznej kaburze przy pasku). To stan, w którym dosłownie niemal każdy ma broń a przynajmniej połowa ludzi nosi ją przy sobie.

  I co? I nic: jak wariat zaczyna strzelać do ludzi, to choć strzelanina trwa dłuższy czas - i tak w końcu wariata uziemiają policjanci. A jeśli już zdarza się, że broń przeciw wariatowi wyciągnie "przypadkowy przechodzień", to i tak ZAWSZE okazuje się, że jest to były policjant / policjant po służbie / żołnierz etc.

  To tyle, jeśli chodzi o mitologię, że powszechny dostęp do broni zwiększa bezpieczeństwo. Fakt, że masz broń w kieszeni - i nawet fakt, że _na_strzelnicy_ bezbłędnie trafiasz w każdą tarczę - kompletnie nie przekłada się na to, że w sytuacji zagrożenia życia, kiedy w powietrzy latają kule, będziesz potrafił tę broń wyciągnąć i mieć tyle zimnej krwi, żeby strzelić do bandyty (nie zabijając przy okazji osób postronnych).

 • aron2004

  Oceniono 20 razy 14

  A lewak Trump nadal zakazuje obywatelom posiadania broni palnej. Jak długo jeszcze Teksańczycy nie będą mogli się bronić?

 • mlody_dron

  Oceniono 17 razy 9

  No proszę. Znowu ten Teksas gdzie powszechny dostęp do broni ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno obrony jak i brak chęci na takie akty, a jak przyszło co do czego to napastnika i tak obezwładnia policja. Czyzby Korwin i Kukiz się mylili? :)

 • ul32

  Oceniono 7 razy 7

  Agencja odpowiedzialna za sprawdzanie tego czy kupujący nie ma zakazu posiadania broni ma na sprawdzenie 3 dni. Ma też ustawowy zakaz prowadzenia rejestru w formie elektronicznej!!!. Archiwa ma na papierze składowane w kontenerach.
  Gubernator namawia do kupna broni odwołując się do organizacji lobbystycznej tj NRA. Przecież to czysty kryminał!
  A na koncu oczywiście obwini sie filmy albo gry video

 • grosz-ek

  Oceniono 11 razy 7

  A w Polsce też zginęło 5 osób, tyle że na drodze, z użyciem samochodu...

 • talavera

  Oceniono 6 razy 6

  "Według nowego prawa broń będzie można m.in. wnosić do kościołów, pracownicy szkół będą mogli mieć broń w samochodach zaparkowanych na kampusach, zdjęto też obostrzenia dotyczącego tego, ile osób w szkole może mieć broń, "
  liberalnie to będzie wtedy kiedy uczeń w trakcie odpowiedzi będzie mógł przeładować, podobnie pasażer samolotu czy grajacy w kasynie

 • jezierskiadam

  Oceniono 14 razy 6

  WPROWADZIĆ WIZY DLA AMERYKANÓW !!!

 • mer-llink

  Oceniono 4 razy 4

  No głupie jakieś te ofiary - gdyby słuchały pana Kukiza, to kazda miałaby przy sobie broń i by sie obroniła!
  Oh wait... one miały broń ... bo to policjanci...
  No jak widac posiadanie broni nie skutkuje tak, jak chciał pan Kukiz. Ale pan Kukiz daLej chce.
  Że fakty przEczą bredniom pana Kukiza? Tym gorzej dla faktów....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX