Hiszpania: 17 dzieci z "zespołem wilkołaka" wywołanym przez błąd firmy farmaceutycznej

Według hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia jedna z firm farmaceutycznych błędnie zadeklarowała kilka partii środka stosowanego m.in. na porost włosów, który został sprzedany jako lek na bóle żołądka. Z tego powodu aż u 17 dzieci wystąpił tzw. "zespół wilkołaka".

Jak podaje "El Pais", firma farmaceutyczna Farma-Quimica Sur z Malagi omyłkowo oznaczyła lek na nadciśnienie minoksydyl, używany także jako środek na porost włosów i zadeklarowała go jako omeprazol - popularny środek stosowany na schorzenia przewodu pokarmowego. Hiszpańska Agencja Leków i Urządzeń Medycznych (AEMPS) działająca w ramach Ministerstwa Zdrowia podała, że pomyłka ta była przyczyną wystąpienia u 17 dzieci tzw. "syndromu wilkołaka".

Hiszpania. Firma farmaceutyczna źle oznaczyła leki. Wywołały one "syndrom wilkołaka" u 17 dzieci

Lekarze, do których zaczęli zgłaszać się rodzice z dziećmi dotkniętymi nadmiernym owłosieniem, zgłosili problem do hiszpańskiego AEMPS, które wszczęło dochodzenie. Agencja przebadała syropy i leki stosowane przy dolegliwościach żołądkowych, co doprowadziło inspektorów do firmy Farma-Quimica Sur. Na początku sierpnia wycofano z obrotu wszystkie pomylone partie leków, a sama fabryka została zamknięta na czas nieokreślony.

- Czoło, policzki, ręce i nogi mojego syna zostały pokryte włosami... Miał brwi jak dorosły człowiek. To było przerażające, bo nie wiedzieliśmy, co się z nim dzieje - powiedziała Angela Selles z Granady. Jej syn Uriel miał tylko sześć miesięcy, kiedy po raz pierwszy zaobserwowano u niego nadmierny porost włosów. Dzięki wykryciu problemu z lekiem i odstawieniu specyfiku rodzice zauważają powolne ustępowanie objawów - Włosy wypadają bardzo powoli, a cały proces ma trwać nawet kilka miesięcy.

Syndrom wilkołaka, hipertrichoza, to zaburzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem ciała. Osoby dotknięte tym schorzeniem skarżą się na obwite owłosienie występujące na tułowiu, ramionach, a nawet na twarzy. Jest to bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym lub metabolicznym, ale może być wywołane także przez leki. Hiszpański nadzór sanitarny i eksperci są jednak zdania, że nadmierny porost wywołany minoksydolem powinien się cofnąć. Jak podaje AEMPS pierwszy przypadek został zdiagnozowany we wtorek w prowincji Granada na południu Hiszpanii. W sumie 10 dzieci dotkniętych zostało tym syndromem w Kantabrii, cztery w Andaluzji i trzy w w Walencji.

Więcej o:
Komentarze (71)
Hiszpania: 17 dzieci z "zespołem wilkołaka" wywołanym przez błąd firmy farmaceutycznej
Zaloguj się
  • teczowyninja666

    Oceniono 29 razy 29

    Kurde teraz mi dopiero mówicie, że jest lek na porost włosów ??

  • stfur0000

    Oceniono 23 razy 23

    Tabletki na ból brzucha dla 6 miesięcznego dziecka? Ktoś tu chyba konkretnie się pozbawił mózgu - i nie chodzi tylko o firmę farmaceutyczną.

  • aldealmi

    Oceniono 17 razy 17

    Wy tam macie niezły burdel siostry w tym Archeo...

  • rozterka47

    Oceniono 16 razy 16

    widać podawanie omeprazolu malym dzieciom jest w Hiszpanii powszechne , zgroza

  • yulek_cezar

    Oceniono 22 razy 16

    Problemy z łysieniem po trzydziestce można rozwiązać już w niemowlęctwie. Panie, jak ten świat poszedł do przodu.

  • pablo_spear

    Oceniono 17 razy 15

    He he - ale to smieszne wcale nie jest. Ale kto daje takiemu maluszkowi leki na schorzenia przewodu pokarmowego? Bo kolki mial i nie mogl spac?

  • wladca_piaskownicy

    Oceniono 12 razy 10

    Sześciomiesięcznemu dziecku dali (w zamyśle) omeprazol? Czy ich buk opuścił?

  • shane00

    Oceniono 10 razy 10

    Nie "zostały pokryte" tylko "pokryły się" włosami. Serio to dla was jedno i to samo?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX