Konflikt na Bliskim Wschodzie eskaluje. Izrael miał przeprowadzić atak na trzy państwa

Media donoszą, że Izrael uderzył w cele w trzech różnych krajach w ciągu zaledwie dwóch dni. Kraj ten poszerzył tym samym zakres swoich działań przeciwko sojusznikom Iranu. Napięcie na Bliskim Wschodzie wyraźnie wzrasta.

Jak informuje "Newsweek", siły izraelskie przyznały się do przeprowadzenia ataków w Syrii i zarządzanej przez Palestyńczyków Strefie Gazy, która nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niezawisłego państwa. Izrael został także oskarżony o dwie kolejne operacje - w Libanie i Iraku. Celem izraelskich ataków miały być miejsca istotne dla Iranu. Izrael często oskarża ten kraj o próbę utworzenia baz na całym Bliskim Wschodzie. Z drugiej strony większość narodów arabskich formalnie nie utrzymuje kontaktów z Izraelem, m.in. z powodu trwającego od dziesięcioleci ich sporu terytorialnego z Palestyńczykami. 

Prezydent Libanu: Ataki przeprowadzone przez Izrael są podobne do deklaracji wojny

Sytuacja na Bliskim Wchodzie staje się coraz bardziej napięta. Izraelskie siły potwierdziły, że są odpowiedzialne za atak w Syrii i Strefie Gazy, do których doszło w ubiegły weekend. Według urzędników wojskowych celem izraelskich samolotów było to, co zostało uznane za bazę Iraku w Syrii, przygotowującą się do rozpoczęcia poważnego ataku na Izrael, w którym miały zostać wykorzystane drony. Inne ataki, o które oskarża się Izrael, spowija jednak tajemnica.

Izraelskie siły zostały oskarżone m.in. o atak uzbrojonym w materiały wybuchowe dronem, który uderzył w budynek mieszczący centrum medialne Hezbollahu na południowych przedmieściach Bejrutu. Hezbollah podkreślił, że Izrael przeprowadził pierwszy atak na Liban od czasu wojny w 2006 roku i powiedział, że zareaguje, strzelając do izraelskich dronów. Izrael nie potwierdził ani nie zaprzeczył swojej odpowiedzialności za ten atak. "The Washigton Post" informuje że kolejny atak miał miejsce w niedzielę. Jego celem były miejsca związane z szyickimi Siłami Mobilizacji Ludowej w miejscowości Al-Ka’im w zachodnim Iraku.

Konflikt między państwami na Bliskim Wschodzie eskaluje. Potwierdzają to słowa prezydenta Libanu, Michela Aouna, który oświadczył, że jego kraj "ma prawo się bronić" i porównał ataki izraelskich dronów do "deklaracji wojny". W sprawę włączył się sekretarz Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo. Wezwał on do rozmowy  premiera Libanu Saada al-Hariri, podkreślając potrzebę uniknięcia eskalacji konfliktu. Wiceprezydent USA Mike Pence napisał z kolei na Twitterze, że Stany Zjednoczone "w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed bezpośrednimi zagrożeniami".

Więcej o:
Komentarze (352)
Konflikt na Bliskim Wschodzie eskaluje. Izrael miał przeprowadzić atak na trzy państwa
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 43 razy 19

  Bomby, rakiety i drony używane przez USA, Izrael i inne miłe państwa takie jak Arabia Saudyjska to jednak coś innego niż te złowrogie rosyjskie. Wyglądają, wybuchają i zabijają podobnie ale inna jest ich istota. Demokracja to wielka moc, głos ludu! Ja ciągle wierzę. Nasza husaria wiele tam jeszcze zdziała.

 • cehaem

  Oceniono 25 razy 15

  Widac, ze w Izraelu za miesiac znow wybory.

 • sykstus_7

  Oceniono 63 razy 15

  Wszędzie gdzie się nie pojawią zawsze pojawiają się kłopoty. Współczuje biednym mieszkańcom tamtych ziem, w szczególności Palestyńczykom, Syryjczykom.

 • ddo1

  Oceniono 43 razy 13

  Co się dziwić narodowi, który w Purim świętuje zamordowanie Hamana, jego synów i jeszcze 20 tysięcy Persów? Nie pamiętam dokładnej liczby. Takie tam małe ludobójstwo ;)

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 61 razy 11

  Żydzi robią Palestyńczykom Holokaust. Wiedzą jak mają postępować, bo się nauczyli od Niemca.

 • adellante12

  Oceniono 28 razy 10

  Kiedy wreszcie ktoś się weźmie za ten faszystowski kraj który atakuje wszystkich? Kiedy wreszcie osądzą tych zbrodniarzy!?

 • jango33

  Oceniono 12 razy 10

  W tok fm była audycja w której przytoczono cytat H. Goeringa, któremu zarzucono że ktoś z jego otoczenia jest żydem, Goering miał powiedzieć: to ja decyduję kto jest żydem.
  Dziękuję za uwagę.

 • representation1

  Oceniono 44 razy 10

  Dlatego Iran musi mieć broń atomową
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Jak w innym wypadku ochroni się przed żydowskim imperializmem?

 • stachkaz47

  Oceniono 56 razy 10

  Robią co chcą bo mają poparcie jankeskich terrorystów.
  Zawsze współczułem Żydom z powodu Holokaustu--
  teraz zmieniłem zdanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX