Amazonia. Brazylia: "Macron nie potrafił zapobiec pożarowi Notre Dame, a chce nas pouczać"

Brazylia odrzuciła pomoc finansową oferowaną jej przez państwa z grupy G7 na walkę z pożarami w Amazonii. Prezydent Jair Bolsonaro uważa, że plan pomocowy jest ingerowaniem w suwerenność, a inne kraje traktują Brazylię "jakbyśmy byli kolonią lub ziemią niczyją".

Jak podaje BBC międzynarodowi przywódcy biorący udział w szczycie G7 uzgodnili, że zapewnią wsparcie logistyczne i finansowe, mające na celu pomoc w zwalczaniu pożarów w puszczy amazońskiej. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że kraje G7 przeznaczą na ten cel 22 miliony dolarów. Fundusze pochodzące z Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA mają zostać udostępnione natychmiast m.in. na opłacenie samolotów przeciwpożarowych. 

Ogień w Puszczy Amazońskiej osiągnął już taką skalę, że widać go nawet z kosmosu:

Brazylia odrzuca pomoc państw G7 w sprawie Amazonii - "tak jakbyśmy byli kolonią lub ziemią niczyją"

Do tych słów odnieśli się już brazylijscy politycy, w tym prezydent Jair Bolsonaro. Prezydent Brazylii uznał, że "plan Macrona" na rzecz uratowania Amazonii to traktowanie Brazylii "jakbyśmy byli kolonią lub ziemią niczyją". Bolsonaro, który w ostatnich tygodniach prowadzi publiczny spór z prezydentem Francji, oskarżył Macrona o przejawianie "mentalności kolonizatora" i prowadzenie nieuzasadnionych ataków na region Amazonii.

Dodatkowo prezydent Brazylii zapowiedział na Twitterze przeprowadzenie rozmów z prezydentem Kolumbii w celu utworzenia "wspólnego planu" dla krajów regionu Amazonii. - Szacunek dla suwerenności każdego kraju jest minimum tego, czego można oczekiwać w cywilizowanym świecie - napisał Jair Bolsonaro. Prezydenta popiera szef jego sztabu Onyx Lorenzoni, który powiedział:

Doceniamy ofertę, ale może te zasoby są bardziej odpowiednie do ponownego zalesiania Europy. Macron nie potrafi nawet zapobiec przewidywalnemu pożarowi w kościele, który jest częścią światowego dziedzictwa, a chce pouczać nasz kraj?

Innego zdania jest minister środowiska Brazylii Ricardo Salles, który według Reutersa miał powiedzieć, że wszelkie wsparcie finansowe dla Amazonii jest mile widziane.

Przywódcy G7 mają także w planach omówienie programu ponownego zalesienia Amazonii. Ma on zostać przedstawiony podczas spotkania Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu. Powodem są ogromne pożary, jakie w ostatnim czasie wybuchają w lasach tego regionu. Tylko od 1 stycznia do 20 sierpnia odnotowano prawie 75 tysięcy pożarów Lasów Amazońskich w Brazylii. Ten wynik jest już dwukrotnie wyższy od statystyk z całego 2013 roku.

W czasie, jaki zajęło Ci przeczytanie tego kawałka tekstu, zniszczone zostały lasy o powierzchni równej kilku boisk do piłki nożnej. Musimy działać natychmiast, by chronić ostatnie naturalne lasy na Ziemi, zanim bezpowrotnie znikną. DZIAŁAJ: 

Puszcza Amazońska "prywatną sprawą" Brazylii - Bierz tę kasę i zalesiaj swój kraj, ok?

Lasów Amazońskich nie chce chronić jednak prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, który w lipcu tego roku powiedział, że Puszcza Amazońska w dużej mierze należy do Brazylii (w granicach tego kraju leży aż 60 procent Amazonii), więc pozostałe kraje nie powinny ingerować w plany, jakie ma ten kraj dla jednego z najważniejszych ekosystemów świata. Z danych brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych wynika, że w czerwcu wycięto obszar puszczy obejmujący ponad dwa tysiące kilometrów kwadratowych. Jest to aż o 88 procent więcej, niż miało to miejsce w analogicznym czasie w ubiegłym roku.

Od stycznia do lipca Lasy Amazońskie miały skurczyć się o 4600 kilometrów kwadratowych. Krytyka zagranicznych rządów nie przekonuje Bolsonaro, który na ostatnie doniesienia m.in. z Niemiec zareagował następująco:

Chciałbym przekazać wiadomość kochanej Angeli Merkel. Bierz tę swoją kasę i zalesiaj Niemcy, okej? Tam jest o wiele bardziej potrzebna.

Lasy Amazonii nazywane są "zielonymi płucami świata" i stanowią dom dla około miliona rdzennych mieszkańców oraz trzech milionów gatunków roślin i zwierząt. Jest największym lasem deszczowym na świecie. Pełni też funkcję "magazynu" pochłaniającego CO2 z powietrza. Według ekologów Lasy Amazońskie są głównym gwarantem tego, że zmiany klimatu nie postępują w szybszym tempie.

W Polsce na rzecz ochrony lasów - w tym lasów pierwotnych, jak amazońskie - działa Greenpeace. Organizacja nie przyjmuje datków od rządów i firm, walczy z opieszałością polityków w kwestii ochrony środowiska. POMÓŻ CHRONIĆ LAS AMAZOŃSKI >>

Więcej o:
Komentarze (144)
Amazonia. Brazylia: "Macron nie potrafił zapobiec pożarowi Notre Dame, a chce nas pouczać"
Zaloguj się
 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 47 razy 27

  To może po prostu przestańmy kupować to, co Brazylia eksportuje? Wtedy nagle się okaże, że może jednak warto było się dogadać, a nie wstawać z kolan.

  "Mentalność kolonizatora" - no pan Bolsonaro to wygląda zupełnie jak rdzenny mieszkaniec Amazonii. Jakbym ryciny z XVI wieku widział...

 • z.04.2019

  Oceniono 11 razy 11

  Skojarzenie: w naszych sklepach płacimy za kawę najdrożej w EU podczas gdy cena ziarna na giełdach jest najniższa od 5 lat, a kubek napoju kupowany np. na stacjach benzynowych lub nad morzem to już ceny kosmiczne

 • kaszpir2

  Oceniono 17 razy 11

  UE chce pomóc Brazylii ? Anulować projekt od wolnym handlu z Brazylia i zablokować import z tego kraju mięsa i warzyw ...
  Dodatkowo ustalić jakiś budżet który będzie finansował "utrzymanie" tych lasów i płacił odszkodowanie Brazylii za to że nie może bogactw znajdujących się tam eksplorować ..

  Bo trzeba też coś zaproponować ...
  Bo naprawdę nie stoi nic na przeszkodzie aby kraje UE we własnych krajach zaczęły masowe zalesienia terenu ...

 • dr_dundersztyc

  Oceniono 12 razy 10

  Zaprawdę powiadam wam, że za tymi pożarami stoi brazylijski rząd.

 • only.win7

  Oceniono 14 razy 10

  Ludzkość to smutny gatunek.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 12 razy 8

  Embargo na import towarów z Brazylii nie ma sensu, gdyż większość jest eksportowane do Chin i USA. Poza tym kto w Europie zrezugnuje z sojowego (12% exportu) latte? Na pewno nie europejscy hipsterzy (hipokryci).

 • ss85

  Oceniono 12 razy 8

  jedyne na co taka ludzkość zasługuje to wyginięcie na własne życzenie...

 • elbertson

  Oceniono 10 razy 8

  To populizm zabije życie na planecie Ziemia, tj populacje ludzi - karaluchy przetrwają

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX