"Nie zawstydzaj gościa" - prezydent Brazylii naśmiewał się z żony Macrona. Francuski przywódca reaguje

- Mam nadzieję, że Brazylijczycy wkrótce będą mieli głowę państwa, która będzie zachowywać się jak prezydent - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron. To reakcja na komentarz w sieci umieszczony przez Jaira Bolsonaro, który naśmiewał się z żony francuskiego przywódcy.

Sprawa ma związek z sytuacją, do której doszło w weekend. Jeden ze zwolenników brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro umieścił na jego oficjalnym fanpage'u mema z dwoma zdjęciami. Na jednej z fotografii znajdował się 67-letni Bolsonaro z młodszą o 30 lat żoną Michelle, a na drugiej - 42-letni Emmanuel Macron ze starszą o 24 lata małżonką Brigitte.

Mem opatrzony był komentarzem sugerującym, że Macron zazdrości prezydentowi Brazylii. Brazylijski przywódca nie tylko nie skrytykował mema, ale w żartobliwym tonie skomentował "Nie zawstydzaj gościa".

Komentarz Bolsonaro szybko rozniósł się po brazylijskich i francuskich mediach. O sprawę został zapytany Macron podczas konferencji prasowej w trakcie szczytu G7 w Biarritz we Francji.

- Jestem przekonany, że Brazylijki prawdopodobnie są zawstydzone, czytając takie słowa pochodzące od ich prezydenta. Wierzę, że Brazylijczycy, którzy są wspaniałymi ludzi, wstydzą się trochę tego rodzaju zachowań - skomentował Macron. Dodał, że "ma nadzieję, że Brazylijczycy wkrótce będą mieli prezydenta, który zachowuje się jak prezydent". 

Czytaj więcej: Wojciech Cejrowski nie wierzy w pożary, które pustoszą Amazonię. "Lasy amazońskie są niepalne"

Szczyt G7. Brazylia odrzuca pomoc

Państwa grupy G7 zdecydowały się przeznaczyć co najmniej 20 milionów euro na pomoc dla Amazonii. Większa część tej kwoty miałaby zostać przekazana na wysłanie samolotów, mających gasić pożary lasów. Decyzję o pomocy Amazonii państwa grupy G7 uzgodniły na trwającym od soboty i kończącym się poniedziałku szczycie.

Do propozycji prezydent Jair Bolsonaro odniósł się na Twitterze. "Nie możemy zaakceptować faktu, że prezydent Macron dokonuje nierozsądnych i nieuzasadnionych ataków na Amazonię, ani tego, że ukrywa zamiary za "sojuszem" krajów G-7 w celu "wybawienia" Amazonii, tak jakbyśmy byli kolonią lub ziemią niczyją" - napisał prezydent Brazylii.

Jair Bolsonaro dodał, że rozmawiał z prezydentem Kolumbii Iván Duque "o potrzebie wspólnego planu większości krajów tworzących Amazonię, aby ochronić naszą suwerenność i bogactwo naturalne". Podkreślił znaczenie szacunku dla suwerenności państw.

Jak mówił w Biarritz gospodarz spotkania państw G7, prezydent Francji Emmanuel Macron, grupa uzgodniła także wsparcie wojskowe w ramach pomocy dla Amazonii. Dodał, że Francja miała tam wysłać wojska w najbliższych godzinach. Członkowie grupy G7 zgodzili się również uruchomić prace nad średnioterminowym planem działań dla Amazonii.

Poprzez Gujanę Francuską, zależne terytorium zamorskie, graniczące z Brazylią, Francja należy do państw regionu Amazonii.

Od kilku tygodni ogień pustoszy gigantyczne obszary w kilku brazylijskich prowincjach jak również lasy w sąsiednich Paragwaju i Boliwii. Według brazylijskich ekspertów, liczba pożarów lasów Amazonii wzrosła w tym roku o 84 procent, a w tym tygodniu doszło już do 10 tysięcy pożarów.

Więcej o:
Komentarze (472)
Brazylijski prezydent naśmiewał się z żony Macrona. Jest reakcja francuskiego przywódcy
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 246 razy 178

  palanty na stanowiskach to cecha krajów III świata - takich jak Polska, Wenezuela czy Brazylia.

 • corvelinho

  Oceniono 147 razy 113

  Dlaczego płoną lasy Amazonii? Ano dlatego że ultraprawicowemu bencwałowi Bolsonaro na tym zależy. Więcej terenów pod uprawy, pod pastwiska itd. Biznes na krótką metę ale za wszelką cenę- nawet tego że niebawem wszyscy się podusimy..

 • fakiba

  Oceniono 93 razy 65

  Cham i bydle ten Brazylijczyk , zonę ma może i młodszą ale za chwilę to ona kopa w dudę mu zasadzi i tak się to skończy

 • mm0427

  Oceniono 99 razy 65

  Myślę, że ci starsi panowie znają realia z własnej sypialni i po prostu zazdroszczą Brigitte, że nie musi się męczyć z równolatkiem 😊

 • pepper-salt

  Oceniono 86 razy 64

  Wydaje mi się, że obecnie na świecie nastała moda (lud ogłupiał kompletnie!) na wybieranie na prezydentów i innnych głów państwa prostaków i pomyleńców.

 • freon

  Oceniono 95 razy 61

  Bolsonaro to Duda. Tyle, że brazylijski. Innymi słowy - kretyni rządzą, a lud się nie może nadziwić skąd takie małpiszony wzięły się u władzy.

 • 500nakrowe

  Oceniono 82 razy 58

  Skąd nagle wypełzły takie gnomy jak Trump, Bolsonaro, Erdogan, Babisz, Kaczyński, Orban, angielski "głupi i głupszy"? Ludzie głupieją i głosują na im podobnych, tylko bardzie krzykliwych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX