Tajemniczy wybuch rakiety w Rosji. Służby potwierdzają podwyższony poziom promieniowania

Rosyjska Federalna Służba Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska potwierdziła, że po wybuchu rakiety na poligonie w Siewierodwinsku wzrósł na krótko poziom promieniowania. Powodem było przejście chmury radioaktywnych gazów obojętnych.

Raport Federalnej Służby - Rosgidromietu - dotyczący zidentyfikowanych zmian w promieniowaniu, mówi o tym, że chmura gazów powstała wskutek rozpadu izotopów baru, strontu i lantanu.

Do eksplozji silnika z napędem nuklearnym doszło 8 sierpnia w czasie próby rakietowej w Siewierodwinsku koło Archangielska na północy Rosji. Agencja nuklearna Rosatom poinformowała, że zginęło pięciu jej pracowników. Życie straciło także dwóch żołnierzy.

Rosyjskie służby hydrometeorologiczne monitorowały promieniowanie w obwodzie archangielskim od 8 do 23 sierpnia i poinformowały, że obecnie jego poziom się ustabilizował i mieści się w normie.

Ministerstwo Obrony Rosji początkowo twierdziło, że po wypadku poziom promieniowania się nie zmienił.

Tajemniczy wybuch w Rosji

Rosyjskie wojsko podaje, że do wybuchu doszło podczas testu "silnika rakietowego na paliwo ciekłe", który przeprowadzali głównie cywilni specjaliści z biura projektowego zajmującego się właśnie produkcją silników rakietowych i rakiet. Wskazywałoby to więc na nietypową próbę, bo te rutynowe już wprowadzonych do służby systemów zazwyczaj przeprowadzają sami wojskowi.

Później dodano, że eksplozja miała miejsce na pokładzie nieokreślonego statku. Na poligonie nie ma żadnej przystani, w której mógłby być zacumowany. Musiał więc kotwiczyć opodal wybrzeża. Według ostatnich danych z systemu śledzącego ruchy cywilnych statków i zdjęć satelitarnych, przed poligonem stała zakotwiczona spora barka, dwie niezidentyfikowane jednostki oraz unikalny statek Sieriebrianka służący do transportu paliwa jądrowego. Zazwyczaj wspiera flotę lodołamaczy atomowych, ale jest również wykorzystywany przez wojsko.

Więcej o:
Komentarze (28)
Tajemniczy wybuch rakiety w Rosji. Służby potwierdzają podwyższony poziom promieniowania
Zaloguj się
 • 1627cd1410

  Oceniono 31 razy 19

  nowe powiedzonko się nam ukuło: rozpromieniony jak mieszkaniec Murmańska.. :O/

 • jaleros

  Oceniono 22 razy 12

  Popatrzcie szybko na oceny tych komentarzy. Zobaczycie jaki udział mają na tym forum moskiewskie trolle. Jeśli gdzieś pojawia się krytyka ruskich to klikają prawie zupełnie bezmyślnie.
  Szkoda rubelków, towarzysze. Tu nic się nie dzieje - Polacy walonek nie pokochają i basta.

 • jxl82

  Oceniono 26 razy 8

  "Agencja nuklearna Rosatom poinformowała, że zginęło pięciu jej pracowników. Życie straciło także dwóch żołnierzy." Przez ile należy pomnożyć te dane, aby chociaż w przybliżeniu dowiedzieć się prawdy Towarzysze?

 • remo29

  Oceniono 12 razy 4

  Oj tam jedna czy dwie, przeminie z wiatrem...

 • 1627cd1410

  Oceniono 13 razy 3

  to Norwegowie mają przegwizdane :O/

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 2

  "chmury radioaktywnych gazów obojętnych"
  Czyli radioaktywne, obojetnie jak bardzo?

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  kacapy

  to jedno słowo oddaje wszystko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX