Irański samolot rządowy wylądował we Francji podczas szczytu G7. Na pokładzie szef dyplomacji

Irański rządowy odrzutowiec wylądował w Biarritz w południowo-zachodniej Francji, gdzie trwa spotkanie przywódców grupy G7 - podały władze Iranu i Francji. Na pokładzie znajduje się irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif. Wizyta nie była zapowiadana. Lotnisko Biarritz jest zamknięte na czas szczytu od soboty do poniedziałku.

Irański szef MSZ nie będzie rozmawiać z prezydentem Stanów Zjednoczonych, ale spotka się ministrem spraw zagranicznych Francji Jeanem-Yves Le Drianem. Rzecznik irańskiego MSZ przekazał, że spotkanie będzie kontynuacją rozmów dotyczących zachowania porozumienia nuklearnego.

Agencja AP cytuje słowa anonimowego francuskiego urzędnika, który na pytanie, czy Biały Dom był świadomy wizyty Zarifa, odpowiedział: Działamy na naszych własnych warunkach. Zwrócił też uwagę, że Iran był tematem dwugodzinnej rozmowy prezydenta Macrona i prezydenta Donalda Trumpa podczas sobotniego spotkania, a później także podczas wspólnego obiadu.

Urzędnik opisał wizytę szefa irańskiej dyplomacji jako spotkanie francusko-irańskie i podkreślił, że Francja "pracuje w pełnej przejrzystości wobec USA i wobec europejskich partnerów. AP przypomina, że Mohammad Javad Zarif w piątek spotkał się z Macronem.

AP: Macron zmuszony do uznania statusu Trumpa jako prezydenta największej potęgi świata

Sam Emmanuel Macron powiedział na szczycie w Biarritz, że przywódcy G7 mieli zgodzić się podczas sobotniej kolacji, żeby był on łącznikiem między członkami grupy a Iranem, choć bez formalnego mandatu. Według AP Trump odmówił zgody na cokolwiek, a Macron został zmuszony do zlekceważenia swojej roli i uznania statusu Trumpa za "prezydenta największej potęgi świata".

- Po tej dyskusji wiemy, że żaden z członków G7 nie chce, by Iran miał broń nuklearną, ale równocześnie nie chcemy podejmować jakichkolwiek ruchów, które mogłyby wprowadzić chaos w regionie - relacjonował obrady prezydent Francji.

To właśnie Francja najmocniej stara się zminimalizować skutki rosnącego z każdym tygodniem napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Jego pierwotną przyczyną było jednostronne wycofanie się prezydenta Donalda Trumpa z międzynarodowej umowy nuklearnej z Iranem i późniejsze nałożenie sankcji na Teheran.

Prezydent Donald Trump, który także uczestniczy w szczycie G7 we Francji, odmówił komentarza na temat wizyty irańskiego ministra.

Szczyt siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata rozpoczął się w sobotę wieczorem. Jego uczestnicy rozmawiają między innymi o pożarach lasów w Amazonii, wojnie handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin oraz o protestach w Hongkongu. 

Więcej o:
Komentarze (174)
Irański samolot rządowy wylądował we Francji podczas szczytu G7. Na pokładzie szef dyplomacji
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 59 razy 31

  Bardzo ładne zdjęci. Polak machajacy Trumpowi palcem i Macron powstrzymujący wqwionego starca z demencja...Przynajmniej jeden, nie dajacy sie zastraszyc. Prezydęt Duda predzej by sie zesral i stanąl na bacznośc...

 • polak66maly

  Oceniono 57 razy 31

  "Ciekawe kto będzie następnym Polakiem który będzie jak równy z równymi rozmawiał z na takich szczytach jak #G7Biarritz?"- to zdanie jest podsumowaniem.

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 30

  Duduś widzi? Tak się normalny facet zachowuje a nie ślizganie na rogu stołu w owalnym!

 • 99venus

  Oceniono 41 razy 25

  Zdjęcie Donalda Tuska w rozmowie z prezydentem Trumpem bezcenne.Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie kaczyńskiego na miejscu Tuska??

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 31 razy 13

  Proszę się przyglądać temu zdjęciu. Polak siedzi przy stole. Powtórzę Polak. Nazywa się Tusk.
  Za 1000 lat może powstanie podobne...

 • an_ma_o

  Oceniono 18 razy 10

  no to pismaki mają zagwozdkę ......swoją drogą Francja pokazała że ma klasę potrafi zorganizować jeszcze coś co jest TAJNE / POUFNE ....bez twittera ...Trump nie komentuje bo jego umysł tego nie ogarnia

 • spokojny.zenek

  Oceniono 14 razy 10

  No cóż, nikt nie ma monopolu w lądowaniach na zamkniętych lotniskach...

 • pumpernik

  Oceniono 21 razy 9

  Czy Czaputowicz i reszta ferajny zrozumiała, że lepiej siedzieć cicho?

 • six_a

  Oceniono 10 razy 8

  tymczasem nasz gwiazdor pełniący obowiązki prezydenta poszedł do kościoła i tak mu niedziela zleciała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX