Nie tylko Amazonia płonie. Pożary trawią też Afrykę Południową. Mierzą się z nimi m.in. Angola i Kongo

Podczas gdy płonie Puszcza Amazońska, pożary trawią również Afrykę. Najgorsza sytuacja jest w Angoli, Tanzanii, Zambii, Kongu i Demokratycznej Republice Konga. Przyczyną jest prawdopodobnie wypalanie pól i pastwisk przez człowieka.

Światowe media obserwują od kilku dni, jak Brazylia walczy z rekordowymi jeśli chodzi o skalę pożarami w Puszczy Amazońskiej. W tym samym czasie jednak płonie Afryka Południowa, a pożarów jest tam więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Płonie Afryka Południowa. W samej Angoli ponad 6 tys. pożarów

Zgodnie z danymi Weather Source, na które powołuje się m.in. portal Bloomberg, w ostatnich dniach zarejestrowano 6 902 pożary w samej Angoli i 3 395 pożarów w Demokratycznej Republice Konga. Jednocześnie w tym samym czasie w Brazylii odnotowano 2 127 pożarów. Poniższa mapa, stworzona na podstawie danych NASA (a dokładnie projektu FIRMS - Fire Information for Resource Menagement System - red.), prezentuje obszary, które płonęły na świecie w ciągu ostatnich 24 godzin.

Pożary w Ameryce Południowej i Afryce w ciągu ostatnich 24 godzin. Stan na 25.08.2019Pożary w Ameryce Południowej i Afryce w ciągu ostatnich 24 godzin. Stan na 25.08.2019 Fot. FIRMS NASA

Pożary w Afryce są typowym zjawiskiem

Lokalne media nie donoszą o trudnej sytuacji, prawdopodobnie dlatego, że z podobnymi pożarami południe Afryki mierzy się co roku w porze suchej. W czerwcu NASA tłumaczyła, że to zjawisko w tej części świata powszechne, spowodowane m.in. stosowanymi praktykami rolniczymi - chodzi o wypalanie pól uprawnych i pastwisk w celu oczyszczenia ziemi pod kolejne uprawy. Co roku średnio 70 proc. spalonych terenów stanowią właśnie te w Afryce Południowej .

Nie zmienia to jednak faktu, że pożary znacznie pogarszają jakość powietrza i uwalniają do atmosfery szkodliwe związki m.in. dwutlenek węgla, co prezentuje poniższa mapa (obszary zaznaczone na czarno i czerwone to te, z których aktualnie uwalnia się najwięcej tego związku - red.).

Zdarza się również, że wymykają się spod kontroli, co zagraża nie tylko środowisku, ale i ludzkiemu życiu. 

W czasie, jaki zajęło Ci przeczytanie tego tekstu, zniszczone zostały lasy o powierzchni równej kilku boisk do piłki nożnej. Musimy działać natychmiast, by chronić ostatnie naturalne lasy na Ziemi, zanim bezpowrotnie znikną. DZIAŁAJ:

Więcej o:
Komentarze (48)
Nie tylko Amazonia płonie. Pożary trawią też Afrykę Południową. Mierzą się z nimi m.in. Angola i Kongo
Zaloguj się
 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 20 razy 10

  Obym dożyła chwili, gdy ludzkość w mękach wyzdycha. Tak, razem ze mną, ale niech wiem, że to koniec tej zakały stworzonej na obraz bozi.

 • yaspiman

  Oceniono 6 razy 4

  a idiota cejrowski swoje

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 2

  Jak będzie dużo dymu który długo się utrzyma w atmosferze, to jest cień szansy że zmniejszy się ilość energii słonecznej która dociera do Ziemi. Jeśli dym utrzyma się w atmosferze wystarczająco długo to jest szansa na pewne, tymczasowe ochłodzenie klimatu, jak po wybuchu wulkanu.

 • aleksandra_ryki

  Oceniono 8 razy 2

  Planeta nie przetrzyma. Mamy 11 lat do katastrofy klimatycznej i tyle czasu laski. W Apokalipsie jest napisane, ze ludzkosc powyzdycha z glodu, a ziemia bedzie pozbawiona zycia, gola i opuszczona tak, jak byla przed dzielem stworzenia. Nie ocalimy ziemi. Chcialabym zrobic cos dobrego, ale komu i jak?! Tu nikt na nic nie zasluguje.

 • mederith

  Oceniono 8 razy 2

  Bardzo dobrze. Niech sie pali wszystko. Moze polowa populacji na tej planecie malp wyzdycha, a reszta bedzie walczyc o przetrwanie. Na nic nie zaslugujemy. To jest prewentywne dzialanie i ktos na tym zyska. Reszta niech zdycha i dobrze wam tak. Jak chude psy pod plotem.

 • ostatniniezmanipulowany

  Oceniono 6 razy 2

  No cóż. Sami się zdepopulują.

 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  Zatem, po wypaleniu lasow, pozostaja nam na Ziemi do produkcji tlenu sinice. To one byly powodem pierwszego wielkiego wymierania - wykonczyly beztlenowce , produkujac w wyniku fotosyntezy tlen...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX