Tusk przed szczytem UE o premierze Wielkiej Brytanii: Mam nadzieję, że nie zapisze się jako "Mr. No Deal"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że w niedzielę spotka się z Borisem Johnsonem, nowym premierem Wielkiej Brytanii. Do spotkania dojdzie podczas szczytu G7 we Francji. Tusk liczy, że Johnson przedstawi pomysł na umowę z Unią ws. brexitu.

W trakcie spotkania na marginesie szczytu państw grupy G7, który odbędzie się w Biarritz we Francji, Donald Tusk jest gotowy wysłuchać pomysłów, jak uniknąć brexitu bez porozumienia.

"Jutro spotykam się z premierem Borisem Johnsonem. Mam nadzieję, że nie spodoba mu się zapisywanie w historii jako 'Mr. No Deal'" - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej.

Donald Tusk zapewnił, że Unia Europejska jest gotowa wysłuchać praktycznych, realistycznych pomysłów możliwych do zaakceptowania przez wszystkie państwa członkowskie, w tym przez Irlandię.

Boris Johnson odpowiada Tuskowi w ten sam sposób 

Premier Wielkiej Brytanii odpowiedział w ten sam sposób na wcześniejsze komentarze Donalda Tuska. Johnson ostrzegł przewodniczącego Rady Europejskiej, że jeśli nie wyrazi zgody na zmianę umowy brexitowej, to on będzie zapamiętany jako "Mr No Deal".

Premier Johnson domaga się usunięcia z umowy brexitowej tak zwanego "backstopu". Mechanizm ten, nazywany także "irlandzkim bezpiecznikiem", pozwoliłby na uniknięcie kontroli na granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią i pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po wyjściu z UE.

Trump grozi cłami na francuskie wina. Tusk staje po stronie Macrona  

Przed szczytem Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegli też, że amerykańsko-chińska wojna handlowa może doprowadzić do światowej recesji. - Jeśli USA nałożą cła, wówczas Unia Europejska odpowie analogicznie - powiedział szef Rady Europejskiej. Tusk podkreślił, że Unia będzie lojalnym sojusznikiem Francji w sprawie jednego ze swoich najcenniejszych produktów eksportowych. Jak dodał jednak, że Unii Europejskiej nie zależy na konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi, które są najlepszym sojusznikiem.

Przed wylotem na szczyt do Francji Donald Trump zagroził, że jego USA mogą nałożyć dodatkowe cła na francuskie wina. Ma to być odpowiedzią na propozycję wprowadzenia we Francji podatku cyfrowego na amerykańskie firmy technologiczne, m.in. Google'a, Amazona, Facebooka i Apple'a.

Więcej o:
Komentarze (91)
Tusk przed szczytem UE o premierze Wielkiej Brytanii: Mam nadzieję, że nie zapisze się jako "Mr. No Deal"
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 31 razy 17

  Ten pozujący na Trampka angolski bufon ostatecznie zmarginalizuje Wielką Brytanie i być może że doprowadzi do jej rozpadu na Anglię, Szkocję i Irlandię jako całość. A może I Walia się odetnie od bufonów Angoli.

 • f451

  Oceniono 18 razy 12

  Odpowiedź BoJo w iście PISowskim stylu.... Widać że jełop BoJo nie ma żadnego pomysłu....

 • szumarek

  Oceniono 20 razy 12

  Może w takim razie czas na zjednoczenie Irlandii, obejdzie się wtedy i bez backstopu, i bez granicy. Potem jeszcze samodzielność Szkocji i wszystkim będzie lżej na sercu.

 • sza man

  Oceniono 21 razy 11

  Chwilowo Polska ma więcej wspólnego z UK i USA niż zwykle. Wszędzie ćwoki u władzy.

 • a100

  Oceniono 12 razy 10

  Na tym forum ciężko pracują antypolskie świnie z farmy trolli tow. ZERO.

 • Jacek D

  Oceniono 11 razy 9

  świetne te komentarze Tuska nt. brexitu.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 9

  Wielu uważa że ma niemieckie korzenie, jak Kopernik.
  Na szczęście prezes ma czysto polską biografię. Nikt u tego intelektualisty nie walczył wolność naszę i waszą.

 • gosc-z-ch

  Oceniono 23 razy 9

  Szkoda że nie napisaliście o tym, że to dzięki Tuskowi Francja, UE i G7 zachowali twardą linię wobec Rosji Putina. Tusk nawet forsuje zaproszenie Ukrainy na G7.

 • franiux

  Oceniono 8 razy 8

  Dlaczego tego trolowiska nie posprzątacie ?. Źle to o was świadczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX