"NYT": Izrael zbombardował irański magazyn broni w Iraku

Izrael przeprowadził nalot na magazyn broni w Iraku. Atak jest uważany za pierwsze izraelskie bombardowanie w Iraku od prawie czterech dekad - informuje "New York Times". Dziennik podaje, że może mieć to znaczący wpływ na relacje międzynarodowe.

Z relacji amerykańskiej gazety, która powołuje się na wysokiego rangą przedstawiciela służb wywiadowczych jednego z państw bliskowschodnich wynika, że do bombardowania miało dojść 19 lipca na północ od Bagdadu. Dwóch urzędników z USA powiedziało z kolei, że w ostatnim czasie Izrael dokonał w w Iraku kilku ataków z powietrza. Media informują, że w wyniku ataku zginęły trzy osoby, w tym obywatel Iranu. "New York Times" podaje, że celem bombardowania był magazyn wykorzystywany przez Iran do transportu broni do Syrii. 

Izrael zbombardował irański magazyn w Iraku. Irak "nie chce być wciągany w wojnę"

Izraelskie wojsko odmówiło komentarza na temat ataków, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu mówił o nich podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie, twierdząc, że „Iran nigdzie nie ma immunitetu”. Na wieść o bombardowaniu przeprowadzonym przez siły Izraela zareagował iracki doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Falih aj-Fadżad. Oświadczył on, że Irak chce uniknąć stawania po którejś ze stron w konfliktach między Iranem a innymi krajami i nie chce być "wciągany w wojnę". "New York Times" informuje, że Irak jest bliskim sojusznikiem Iranu, ale iraccy urzędnicy są zaniepokojeni, że Bagdad może być wykorzystywany przez Teheran lub Waszyngton, który próbuje ukarać Iran za działalność wojskową na Bliskim Wschodzie. Zdaniem amerykańskiej gazety atak na irański magazyn broni może zaszkodzić relacjom na linii Bagdad - Waszyngton.

Amerykański dziennik informuje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy w Iraku doszło do czterech ataków na magazyny broni, które kontrolowane są przez związane z Iranem szyickie milicje. Trzy z nich dotyczą magazynów Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMU) na północy kraju, z kolei czwarte bombardowanie wymierzone było w bazę w Bagdadzie.

Więcej o:
Komentarze (152)
"NYT": Izrael zbombardował irański magazyn broni w Iraku
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 23 razy 11

  To jak to w końcu jest - wspieramy Islam czy nie?

  Kogo nienawidzimy bardziej?
  Żydów czy Muzułmanów?
  Bo jakoś widzę, że Polacy
  w strasznym rozkroku...

 • ewropejczyk

  Oceniono 23 razy 7

  Na terenach kontrolowanych przez Izrael (Gaza, Zach. brzeg Jordanu) działa kilkanaście organizacji terrorystycznych, które działają na całym świecie. Teoretycznie można je nazwać izraelskimi organizacjami terrorystycznymi (kraj pochodzenia).
  Czy dowolny kraj, który czuje się zagrożony tymi organizacjami może zbombardować Izrael (ziemie przez nich kontrolowane)?

 • goldenboy34

  Oceniono 29 razy 7

  Jeżeli na świecie będzie ponownie globalna wojna, Izrael będzie krajem który ją spowoduje...
  Paradoksem jest fakt, że naród który wycierpial najbardziej podczas IIWS dziś jest najbardziej wojowniczy..
  Dziś Izrael ma na sumieniu tysiące ludzi, wkrótce jeżeli nic się nie zmieni...będzie miał miliony

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 6 razy 4

  Wnukow i innch pociotkow szmalcownikow to cala armia w katopolandzie, przyjdzie i na was czas...

 • Jan Kot

  Oceniono 24 razy 4

  Żydzi przy poparciu Tramka zatracili umiar. To jest przyczyną terroryzmu na świecie. Czy będą sankcję nałożone na Izrael ?.

 • adamskijuzek1917

  Oceniono 21 razy 3

  Izrael zbombardował irański skład broni w...Polsce....w związku z nieprzyjęciem przez Polskę postanowień ustawy 447 Kongresu USA.

 • zigzaur

  Oceniono 6 razy 2

  Na forum sporo szmalcownictwa śmierdzącego machorką, czosnkiem, samogonem i onucami.

 • muledet.3

  Oceniono 18 razy 2

  Wszedzie gdzie sa iranskie magazyny z bronia i sprzetem wojskowym ,poza granicami Iranu beda bezwzglednie niszczone przez Izrael.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX