Turyści z Wysp wrócili z wakacji w Bułgarii, kilkanaście dni później zmarli. Zarazili się chorobą legionistów

Dwaj turyści z Wysp Brytyjskich zmarli niedługo po powrocie z wakacji z Bułgarii. Jak się okazało, mężczyźni zarazili się tam chorobą legionistów.

Jak podaje BBC, obaj mężczyźni spędzali swój urlop w hotelu Kalofer znajdującym się w regionie Słonecznego Brzegu w Bułgarii. Turyści zmarli już po powrocie do domu. Wyniki badań wykazały, że przechodzili legionellozę, czyli chorobę legionistów.

Pierwszy zmarł 43-letni John Cowan, który zachorował podczas pobytu w Bułgarii. Po powrocie do domu poczuł się gorzej i zmarł zaledwie osiem dni po przyjeździe do Szkocji. Z sekcji zwłok wynika, że przyczyną śmierci była sepsa i zapalenie płuc, które wywołane zostało przez zakażenie legionellozą.

Dwaj mężczyźni zmarli po wakacjach w Bułgarii. Powodem zakażenie legionellozą

Z kolei miesiąc po powrocie z hotelu Kalofer w Bułgarii zmarł 75-letni Brian Taylor. Mężczyźni korzystali z usług biura podróży Jet2, które zorganizowało przelot oraz zakwaterowanie w bułgarskim hotelu. Obie rodziny rozważają wszczęcie postępowania sądowego przeciwko operatorowi turystycznemu. Rodziny ofiar dotarły także do trzeciego mężczyzny, który również był na wakacjach w Bułgarii i z podobnymi objawami trafił do szpitala. Turysta przez kilka dni przebywał na intensywnej terapii, został wypisany do domu.

Przedstawiciel firmy Jet2 zapewnił, że dotychczasowe badania nie wykazały, by do zakażenia mogło dojść na terenie bułgarskiego hotelu Kalofer. - Chcielibyśmy złożyć nasze kondolencje dla rodzin w tym bardzo trudnym czasie. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, gotowi, aby zaoferować wszelką możliwą pomoc i wsparcie - mówi. Biuro podróży zadecydowało zapewnić kolejnym turystom inne zakwaterowanie i wstrzymało sprzedaż wycieczek do tego ośrodka w tym i całym 2020 roku.

Choroba legionistów - jakie są objawy zakażenia?

Choroba legionistów jest ciężkim, zakaźnym schorzeniem dróg oddechowych. Choroba rozwija się w organizmie zakażonego od dwóch do dziesięciu dni. Bakteria legionellozy rozprzestrzenia się w kropelkach wody oraz mokrej glebie. Wykrywana jest w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych szpitali i hoteli, w klimatyzacjach, basenach i zbiornikach magazynujących wodę. Choroba legionistów objawia się gorączką i dreszczami, po jakimś czasie dochodzą też bóle głowy, mięśni, nudności, biegunka, bóle w klatce piersiowej oraz kaszel. Z powodu zakażenia legionellozą umiera około 10 procent leczonych i aż 80 procent nieleczonych pacjentów.

Więcej o:
Komentarze (72)
Turyści z Wysp wrócili z wakacji w Bułgarii, kilkanaście dni później zmarli. Zarazili się chorobą legionistów
Zaloguj się
 • fakej

  Oceniono 45 razy 35

  A mogli nie zalowac na wczasy w sopocie - max co by dostali to salmonelle i klasyczny oklep michy od miejscowych fanow pilki noznej z Gdanska lub Gdyni

 • bmarten

  Oceniono 25 razy 25

  Przyczyną tzw. choroby legionistów jest bakteria występująca najczęściej w instalacjach klimatyzacyjnych. Nazwa tej choroby dróg oddechowych wzięła się z USA, gdzie w 1976r. w hotelu w Filadelfii doszło do masowego zakażenia wśród wiekowych uczestników zjazdu weteranów organizacji American Legion.

 • grubymisiek1

  Oceniono 38 razy 24

  Dziadowski NHS, na wszystko paracetamol od lekarza 1 kontaktu to takie są efekty. U nas organizacja jeszcze bardziej do doopy ale system ratuje trochę odpowiedzialność i zaangażowanie lekarzy.

 • arsem

  Oceniono 24 razy 20

  Legionelloza. No i właśnie dlatego nie kibicuję Legii. Nie chcę złapać tej zarazy.

 • z.04.2019

  Oceniono 20 razy 18

  Bakterie legionelli mnożą sie w ciepłej wodzie z przestojami w przepływach, sieci wodne..... Bakterie rozmnażają się w zakresie temp. 20÷50°C, a optymalna temperatura dla ich rozwoju wynosi 38°C. W temperaturze powyżej 50°C bakterie te nie rozmnażają się - giną w temperaturze wody powyżej 70°C.

 • aistionnelle

  Oceniono 19 razy 9

  A czasem nie powinna rodzina wnosić przeciwko brytyjskim lekarzom , którzy zanim chory nie zacznie naparwdę umierać antybiotyku nie podadzą ?

 • ks-t

  Oceniono 8 razy 8

  Takie bakterie może każdy wyhodować w swoim bojlerze. wystarczy utrzymywać temperaturę poniżej lub ok 50 st. (tak robi większość). W zasadzie powinno się przegrzewać instalację (razem z dopływami do kranów) co parę tygodni - do temperatury 65-70stopni.

 • acototak

  Oceniono 18 razy 8

  Nie jest to "choroba legionistów' tylko pierwszy raz zidentyfikowano ją w 1976 roku w hotelu w Filadelfii podczas zjazdu American Legion, czyli stowarzyszenia amerykańskich weteranów wojennych. Zmarło wtedy trzydzieścikilka osób

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX