Brazylia. Ogromne pożary lasów w Amazonii. "Zielonymi płucom Ziemi" grozi katastrofa

Prezydent Brazylii twierdzi, że jego kraj nie ma wystarczających środków, by walczyć z ogromnymi pożarami lasów w Amazonii. 

Wczoraj miejscowa agencja kosmiczna informowała o rekordowej liczbie pożarów. Ekolodzy alarmują, że zagrożony jest wyjątkowo cenny dla całej Ziemi obszar i oskarżają populistycznego prezydenta Jaira Bolsonaro, że przyczynił się do katastrofy. 

Brazylijska agencja kosmiczna informowała, że od początku roku liczba pożarów w Amazonii wzrosła o 84 procent, a tylko w ostatnim tygodniu doszło do 10 tysięcy pożarów. Media na całym świecie publikują w tych dniach zdjęcia z pokrytego ogromną, czarną chmurą nieba nad Amazonią, a ekolodzy alarmują, że obszarowi nazywanemu “zielonymi płucami Ziemi” grozi katastrofa.  

Czytaj więcej: Amazonia płonie. Prezydent Brazylii stara się obciążyć odpowiedzialnością ekologów

Prezydent. Brazylia nie ma wystarczających środków, by walczyć z ogromnymi pożarami

Populistyczny brazylijski prezydent Jair Bolsonaro najpierw oświadczył, że w Amazonii nie dzieje się nic wielkiego, potem oskarżył organizacje pozarządowe o spisek, a teraz twierdzi, że nic takiego nie powiedział. Podkreślił też, że Brazylia nie ma wystarczających środków, by walczyć z ogromnymi pożarami. Polityk powiedział, że w tej sprawie prowadzone jest już dochodzenie.

Zarzuty ekologów i organizacji chroniących przyrodę w stosunku do prezydenta to konsekwencja wcześniejszych słów Jaira Bolsonaro. Zapowiadał, że zezwoli na wycinkę drzew w chronionym obszarze, by poprawić sytuację gospodarczą mieszkańców. Ekolodzy oskarżają teraz prezydenta, że przyspieszył w ten sposób wylesianie Amazonii, w tym wypalanie lasu. 

W czasie, jaki zajęło Ci przeczytanie tego kawałka tekstu, zniszczone zostały lasy o powierzchni równej kilku boisk do piłki nożnej. Musimy działać natychmiast, by chronić ostatnie naturalne lasy na Ziemi, zanim bezpowrotnie znikną. DZIAŁAJ:

Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem część emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyją też 3 miliony gatunków roślin i zwierząt oraz milion rdzennych mieszkańców.

Więcej o:
Komentarze (45)
Brazylia. Ogromne pożary lasów w Amazonii. "Zielonymi płucom Ziemi" grozi katastrofa
Zaloguj się
 • mamlas_q

  Oceniono 20 razy 18

  "Prezydent Brazylii twierdzi, że jego kraj nie ma wystarczających środków, by walczyć z ogromnymi pożarami lasów w Amazonii."

  Za to ma, by je karczować i wypalać... Zbrodniarz i ludobójca.

 • newjerseyvulcan

  Oceniono 16 razy 14

  bolsonaro to prawicowy tepy kretyn

 • proteusz33

  Oceniono 13 razy 13

  Lasy Amazonii się palą bo są podpalane przez hodowców bydła

 • bratjolki

  Oceniono 8 razy 8

  Niedawno pan prezydent (i lizus Trumpa) powiedział by Niemcy sobie w d. wsadzili poeniadze na ochronę dżungli.
  Niech USA ratuje.
  A przy okazji...... co stało się z katastrofalnymi pożarami na Syberii????
  Nie ma. Over. Skończone.
  USA ratuj!

 • facio60

  Oceniono 6 razy 6

  Nie wiem , czy ludzie zdają sobie sprawę, co będzie się działo po drastycznym spadku zalesienia Amazonki. To będzie kataklizm na NIEOBLICZALNĄ SKALĘ!!!!!
  Ekosystem Amazonki jest ściśle powiązany z Saharą. Tak, z największym obszarem pustynnym świata. W pewnym okresie roku, wiatry równikowe zabierają ogromne chmary tego piachu, który opada na Amazonię. Piach ten, po zetknięcu z wodą i roślinnością, jest znakomitym nawozem, dzięki czemu Amazonia tak dynamicznie rozwijała się tysiące a może miliony lat. Po znacznym okrojeniu tej puszczy, spadający piach spowoduje pustynnienie Brazylii!!! Pomijając już mniejsze możliwości pochłaniania Co2 oraz zniknięcie cennych zasobów przyrodniczych i zwierzęcych, będzie to również katastrofa dla Homo Sapiens i niekończące się wędrówki ludów z gorących obszarów na północ (głównie Europa i USA oraz Kanada) a także na południe - Argentyna, Urugwaj, Australia i Nowa Zelandia. Ale sama Europa też pustynnieje. Za kilkanaście lat, jak się nie obudzimy z tego letargu, spuszczenie wody w sedesie będzie niebywałeym luksusem.

 • internauta2013

  Oceniono 6 razy 6

  Tam nagle płoną lasy, a u nas śmieci na wysypiskach.

 • kula5211

  Oceniono 6 razy 6

  Developerzy tam działają.... tak jak u nas
  Wszystko zabetonują

 • stach_79

  Oceniono 14 razy 6

  Chyba nie ma innego wyjścia jak przedstawić wszystkim negującym globalne ocieplenie scenariusz makabryczny gdzie człowiek dusi się, piecze na skwarkę, umiera w samotności wcześniej wyniszczając przyrodę i zwierzęta na Ziemi.

 • mikroolbrzym

  Oceniono 7 razy 5

  Ludzie zniszczą swoją planetę. Nigdy się nie opamiętają. Taki będzie koniec naszej cywilizacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX