Rosja i Chiny chcą pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o próbę rakietową USA

Rosja i Chiny zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ z wnioskiem o zwołanie na czwartek nadzwyczajnego posiedzenia. Miałoby ono dotyczyć rzekomych amerykańskich planów rozwoju i rozmieszczenia rakiet średniego zasięgu. Test takiej rakiety Stany Zjednoczone przeprowadziły w niedzielę.

Rosja i Chiny chcą zwołać Radę pod hasłem "zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa". W niedzielę amerykańska armia przeprowadziła pomyślny test konwencjonalnej rakiety średniego zasięgu. "Do testu wykorzystano mobilną wyrzutnię, a rakieta trafiła w wyznaczony cel po pokonaniu pięciuset kilometrów"- napisano w komunikacie Pentagonu. Dodano, że uzyskane dane posłużą siłom zbrojnym do określenia przyszłości systemu takich rakiet.

USA testowały rakietę pierwszy raz od 30 lat

Była to pierwsza taka próba, odkąd USA zerwały obowiązujący od ponad 30 lat traktat INF, który zabraniał posiadania i używania takich pocisków. Wcześniej Stany Zjednoczone i NATO oskarżyły Rosję, że łamie ona porozumienie, bo od lat rozmieszcza podobne pociski w rejonie Moskwy. We wtorek do testu odniósł się rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Geng Shuang. Uznał, że posunięcie Waszyngtonu doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń. Dodał, że może mieć ono negatywny wpływ na bezpieczeństwo regionalne i globalne.

Władimir Putin obawia się amerykańskich rakiet w Polsce

W reakcji na próby rakietowe Waszyngtonu prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że Stany Zjednoczone chcą zainstalować nowe rakiety w Europie. Jego zdaniem, Waszyngton będzie chciał rozmieścić pociski w Rumunii i w Polsce, co jest zagrożeniem dla Rosji. Władimir Putin oświadczył, że niedzielny test jest przygotowaniem do rozmieszczenia stałych amerykańskich pocisków w Europie. "Te pociski mogą zostać wystrzelone z użyciem gotowych już systemów, które znajdują się w Rumunii, a wkrótce prawdopodobnie także i w Polsce" - mówił Władimir Putin w Helsinkach. Zapowiedział, że Moskwa odpowie w adekwatny sposób. Od kilku lat Amerykanie i NATO budują w Polsce i w Rumunii tarczę antyrakietową. Choć Zachód twierdzi, że instalacja ma mieć charakter obronny, Rosja uważa to za zagrożenie swojego bezpieczeństwa i zapowiada odpowiedź. Po faktycznym zakończeniu istnienia traktatu INF zarówno NATO, jak i Stany Zjednoczone oświadczyły, że nie planują instalować w Europie nowych pocisków.

Niedzielną próbę pocisku skomentowało też Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej. Według resortu zarówno test, jak i rozmieszczenie sprzętu wojskowego wokół Półwyspu Koreańskiego może doprowadzić do nowej "zimnej wojny".

Więcej o:
Komentarze (184)
Rosja i Chiny chcą pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chodzi o próbę rakietową USA
Zaloguj się
 • autonomy

  Oceniono 36 razy 20

  A jak tam próba rakietowa pod Archangielskiem? W końcu się udała czy nie?

 • tomek_rad

  Oceniono 39 razy 19

  Niezwykła hipokryzja ze strony tych krajów.
  Rosja w typowy dla siebie sposób od dawna łamała postanowienia INF choć niby w papierach grało. Sowieci chętnie podpisują każdy papier wiążący ręce drugiej stronie, samemu nie zamierzając niczego przestrzegać.
  A chiny tym bardziej- nie były uczestnikiem INF i przeprowadzały dowolne próby rakiet średniego zasięgu.
  To co, tylko Ameryce nie wolno?

 • 1111pln

  Oceniono 19 razy 13

  Nie dyskutujcie z onucowymi botami typu błąd e50cośtam, tylko od razu do KOSZA. 👍👍👍

 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 12

  Widzę, że zoje kosmodemiańskie nieźle się miotają i szarpią. Tak wygląda agonia rassijaszki.

 • gorillaglu

  Oceniono 14 razy 8

  Czy to nie w putinstanie nastąpiła ostatnio awaria jądrowego napędu dla rakiet balistycznych, która to awaria absolutnie nie skończyła się napromieniowaniem okolicznych wsi?

 • bazyli21

  Oceniono 18 razy 8

  No przeciez Rosja juz DAWNO odpowiedziala na budowe tarczy w Polsce instalujac Iskandery w Kaliningradzie. Ciekawe ile razy jeszcze beda odpowiadac na to samo?

 • acer0

  Oceniono 23 razy 7

  ,,Władimir Putin obawia się amerykańskich rakiet w Polsce " Amu Polacy boimy sie takich rakiet w obwodzie Kaliningradzkim , których jest tam pełno skierowanych przede wszystkim na Polskę. I tu putinek zamknął mordę twierdząc że takich tu rakiet nie ma. A na dodatek prze owe 30 lat kacapy i chiczy ciągle testowali takie rakiety.

 • zigzaur

  Oceniono 22 razy 6

  Ale przecież to właśnie komunistyczne dziady niedawno straszyły rakietami, że hohoho, czego to niby one nie mają. A tu Amerykanie powiedzieli "sprawdzam".
  Możecie se, dziadoki, zwoływać Radę Bezpieczeństwa. Ale na czas posiedzenia wyłączy się prąd i nie sprowadzi tłumaczy azjatyckich języków o dziwnym alfabecie. Zaś przy samym budynku zgromadzenia ogólnego ONZ drastycznie podniesie się opłaty parkingowe, żeby dziadoki musiały dyrdać piechotą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX