Bundeswehra nocą żegnała minister Ursulę von der Leyen. Żołnierze z pochodniami w dłoniach

Bundeswehra chciała pożegnać byłą już minister obrony Ursulę von der Leyen z przytupem. Na pewno o uroczystościach zrobiło się głośno, a to wszystko za sprawą oprawy. Pożegnanie nastąpiło w nocy, żołnierze trzymali w rękach pochodnie. Sytuacji nie ratowała nawet zagrana przez orkiestrę piosenka "Wind of Change", chociaż przyszłej szefowej KE zaszkliły się oczy.

Furorę - choć nie do końca w pozytywnym tego słowa znaczeniu - robi nagranie prosto z Niemiec, gdzie Bundeswehra żegnała Ursulę von der Leyen. Przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej (jeszcze nie objęła stanowiska) od 2013 do połowy lipca 2019 roku pełniła funkcję niemieckiej minister obrony, z której zrezygnowała właśnie dla stanowiska w Brukseli.

Na uroczystości pożegnania von der Leyen była obecna też jej następczyni Annegret Kramp-Karrenbauer. Uwagę wielu osób zwróciła oprawa i organizacja uroczystości. Na nagraniu zamieszczonym przez "Tagesschau" można zobaczyć żołnierzy Bundeswehry ubranych w stroje galowe, przywodzących na myśl najgorszy okres z historii Niemiec. Wszystko dzieje się w nocy, a niektórzy wojskowi trzymają w rękach pochodnie.

 

Jedyne, co zaburza trochę nieprzyjemny obrazek, to odgrywana przez orkiestrę piosenka zespołu Scorpions "Wind of Change". Taka oprawa i pieśń sprawiły jednak, a kamery skrzętnie to odnotowały, że Ursuli von der Leyen w oczach pojawiły się łzy.

"Tagesschau" w opisie nagrania zamieszcza wyjaśnienia, że ceremonia ma nawiązywać do tradycji jeszcze z początku XIX w., gdy Niemcy walczyli o wyzwolenie od Napoleona. Wtedy odśpiewywano krótką pieśń, a następnie się modlono.

Więcej o:
Komentarze (278)
Bundeswehra nocą żegnała minister Ursulę von der Leyen. Żołnierze z pochodniami w dłoniach
Zaloguj się
 • Jacek von Oertzen

  Oceniono 72 razy 60

  Ceremonia wielkiego capstrzyku ( Der grosse Zapfenstreich) jest celebrowana w armii niemieckiej ( Bundeswehr) każdorazowo po odejściu ministra/stry obrony z urzędu , każdorazowo odbywa się wieczorową porą, każdorazowo grany jest podczas niej wybrany przez odchodzącego ministra/stry utwór spoza "marszowego" repertuaru, każdorazowo płoną pochodnie i każdorazowo kompania reprezentacyjna ma na sobie mundury. Wielki capstrzyk jest najwyższą ceremonią militarną Bundeswehry z tradycją sięgającą 16 w.

  Ocenę zasadności takich imprez, zostawiam każdemu z osobna.

  Natomiast wydźwięk waszego artykułu ( noc, mgła i pochodnie) jest naprawdę tym razem rodem z pijanego "trotyla".

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 58 razy 34

  "można zobaczyć żołnierzy Bundeswehry ubranych w stroje galowe, przywodzących na myśl najgorszy okres z historii Niemiec"
  Z tego zdania wynika, że żołnierze Bundeswehry przypominają żołnierzy Wehrmachtu. Czy 'pawk' mógłby wyjaśnić, w czym? Jedyne podobieństwo polega na tym, że w większości są to mężczyźni mówiąc po niemiecku. Czy w takim razie żołnierzy należy zastąpić kobietami? A może zakazać używania języka niemieckiego w Bundeswehrze?

 • abad01

  Oceniono 32 razy 30

  Co za glupi artykul, "pawk" robi afere z czegos czego nie ma. Odchodzacych ministrow, kanclerzy i,t,d, zegna sie caprztykiem i to jest jak najbardziej uznane, to tylko w glowie piszacego nabiera jakiegos smrodliwego zapaszku. Wstyd Gazeto, wstyd.

 • cozano

  Oceniono 25 razy 23

  Tak dla informacji autora tej notatki, w Niemczech niemal każdy minister obrony jest w ten sposób żegnany, także kanclerz, czy prezydent. Jak autor potrzebuje sensacji, to za ca. dwa lata Merkel rozstając się ze swoją funkcją, prawdopodobnie zostanie też tak pożegnana.

 • wozdo

  Oceniono 54 razy 22

  Ludzi już calkiem powaliło - powiedzieć żyd - to antysemityzm , mieć pochodnię - to nazizm, namalować tęczę - to LGBT. Skojarzenia to choroba ludzkości.

 • szwampuch58

  Oceniono 23 razy 19

  Tradycja niemiecka zaskoczyla gimbazy z Gazety,hehehehehe

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 20 razy 18

  To jak odkrycie Ameryki. Patrzcie się, oni noszą taki mundury jak ich dziadkowie. A przecież ta sama ceremonia capstrzyk odbywała się w DDR I nikomu nie przyszło do głowy aby zarzucać im że chcą wrócić tradycji z 3 rzeszy...
  ht tps://www.youtube.com/watch?v=qFyrZRHcgW8

 • Szymon I

  Oceniono 22 razy 18

  No a jak mieli brać udział w ceremoni jak nie na galowo? W cywilkach? A pochodnie chyba nie są zabronione. No ale tak, Niemcom nie wypada... Jebn...cie się w głowę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX