Departament Sprawiedliwości USA nakazał zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1

Departament Sprawiedliwości USA nakazał zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1. Wcześniej Sąd Najwyższy w Gibraltarze zezwolił na zwolnienie statku.

W nakazie wydanym przez Departament Sprawiedliwości napisano, że statek, transportowana przez niego ropa oraz 995 tysięcy dolarów podlegają przepadkowi z powodu naruszenia amerykańskiej Ustawy Interwencji Gospodarczej w Nadzwyczajnych Sytuacjach Międzynarodowych (IEEPA) oraz innych przepisów o terroryzmie, oszustwach bankowych i praniu brudnych pieniędzy.

Tankowiec przewozi 2 miliony baryłek ropy, docelowo miał dopłynąć do rafinerii w Syrii, która jest objęta sankcjami Unii Europejskiej. Tankowiec zatrzymano w ubiegłym miesiącu. Pozwolenie na opuszczenie wydano po zapewnieniach, że adresatem ładunku nie będzie terytorium objęte sankcjami.

Więcej o:
Komentarze (160)
Departament Sprawiedliwości USA nakazał zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1
Zaloguj się
 • lech13

  Oceniono 38 razy 30

  Departament Sprawiedliwości USA nakazał zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1

  Komu nakazał ? Anglii, Gibraltarowi ? Jakim prawem ?

 • kac

  Oceniono 42 razy 26

  Żeby było jasne nie jestem zwolennikiem Iranu ale czy nie jest przypadkiem tak,
  że prawo amerykańskie stosuje się tylko na terytorium USA???
  Ktoś chyba rości sobie w bardzo niebezpiecznym precedensie, prawo do bycia planetarną policją.

 • chi-neng

  Oceniono 23 razy 17

  'Podgrzewanie atmosfery' na wszystkich frontach jest najbardziej ulubionym zajeciem 'cyrkowca pisowskiego' , na stolku prezydenckim w USA.

 • awitold4

  Oceniono 31 razy 15

  Ciekawie to się dopiero zrobi jak jakiś amerykański koroner wyda nakaz zatrzymania majątku wszystkich Polaków zgodnie z ustawą 447

 • veni.vici

  Oceniono 35 razy 15

  I tak oto wszyscy dożyliśmy czasów, w których taki tytuł artykułu NIKOGO NIE DZIWI...

  Przecież nie jest to jakiś departament sprawiedliwości świata czy choćby ONZ... departament sprawiedliwości USA może sobie nakazywać zatrzymywanie statków USA i ewentualnie amerykańskich wasali, jak Polska. Co ma departament sprawiedliwości USA do Iranu, który nawet nie jest amerykańskim sojusznikiem i nie podlega amerykańskiemu prawu? Zaś w świetle prawa międzynarodowego irański tankowiec płynący sobie z irańską ropą nie popełnia żadnego przestępstwa. Ale niemal wszyscy już ogłuchliśmy i oślepliśmy na najbardziej jawne amerykańskie uzurpacje... Cóż, niemieckie łodzie podwodne też uzurpowały sobie prawo do zatapiania alianckich tankowców, ale wtedy przynajmniej trwała wojna.

 • stefffan1

  Oceniono 20 razy 14

  Amerykanie, jako światowy hegemon, uznali, że mają prawo do narzucania wszystkim podmiotom na świecie swojej woli. Amerykańskie organy (rząd, senat i sądy) wydają władcze decyzje, które ich zdaniem obowiązują na całym świecie. I tak np. wiceprezes chińskiej firmy Huawei zostaje aresztowana, na terenie Kanady, bo nieprzestrzegała amerykańskich sankcji dot. handlu z Iranem.

  W Polsce naogół entuzjastycznie, podchodzi się do tej amerykańską praktyki, bo najczęściej dotyka ona naszych wrogów lub państwa nam obojętne. Jesteśmy zachwyceni, gdy pojawia się informacja, że amerykański senat może zablokować budowę Nord Stream II z Rosji do Niemiec. Ale ze zdziwieniem, zapytujemy na jakiej podstawie amerykańskie organy, mogą nakazywać Polsce zwrot mienia bezspadkowego.

 • dlugi48

  Oceniono 18 razy 12

  Czyli Departament Sprawiedliwości jest nadrzędny na wszystkimi sądami najwyższymi wszystkich krajów? Bandyci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX