Greta Thunberg płynie do USA ekologiczną łodzią. Młoda aktywistka jest przeciwniczką latania samolotami

Greta Thunberg wyruszyła z brytyjskiego Plymouth do USA. Szesnastoletnia działaczka ekologiczna weźmie udział m.in. w szczycie ONZ w Nowym Jorku. Chce tam dotrzeć ekologiczną łodzią, która jest tak bliska neutralności węglowej, jak to możliwe.

16-latka z Szwecji, która jest jedną z twarzy ruchu na rzecz walki z globalnym ociepleniem, unika latania samolotami. Greta Thunberg wielokrotnie zwracała uwagę na fakt, że to właśnie samoloty są w dużej mierze odpowiedzialne za zbyt wysoką emisję dwutlenku węgla.

Do Stanów Zjednoczonych na szczyt ONZ młoda aktywistka udała się więc ekologiczną łodzią. W podróży do USA towarzyszy jej ojciec oraz filmowiec, który udokumentuje podróż jachtem Malizia II.

Na pokładzie znaleźli się też dwaj doświadczeni żeglarze: Boris Herrmann i Piere Cassiraghi. Zasilanie jest zapewnione przez panele słoneczne i podwodne turbiny. Na pokładzie jachtu nie ma toalety czy też kuchni. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.

"Nie mówię nikomu, co ma robić"

Przed odpłynięciem działaczka podkreślała, że zdaje sobie sprawę, iż podróż nowoczesną i kosztowną łodzią nie jest w zasięgu finansowym większości ludzi. "Nie mówię nikomu, co ma robić, robię to dla siebie I jestem jednym z nielicznych szczęśliwców, którzy są w stanie tego dokonać" - powiedziała nastolatka.

Greta Thunberg będzie przemawiała na szczycie klimatycznym zwołanym przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa na 23 września. Weźmie też udział w demonstracjach, jakie mają towarzyszyć zgromadzeniu. Następnie gościć będzie na konferencji COP 25 w Chile.

Więcej o:
Komentarze (276)
Greta Thunberg płynie do USA ekologiczną łodzią. Aktywistka odmawia latania samolotami
Zaloguj się
 • pako19

  Oceniono 56 razy 38

  producja superekologicznego statku zuzywa pewnie ogromne ilości zasobów i pozostawia ogromny ślad węglowy. Ale powiedzmy że łódź jest eko.

 • antypalikot2

  Oceniono 57 razy 31

  Ale żenada...... Ktoś powinien przerwać to szaleństwo. Skoro rodzice też są jebnięci w głowę to opieka społeczna, która w Szwecji tak wspaniale działa........

 • zb.piswon

  Oceniono 37 razy 25

  Jest w tym przedstawieniu masa hipokryzji, choć postulaty są słuszne. Są to zabawy bogaczy w sytej Szwecji. Rodzice Grety mają elektryczny samochód ( ciekawe ile osób może sobie na niego pozwolić), ona rzuciła szkołę i ma czas na wielomiesięczne rejsy. Ile zwykłych zjadać chleba miałoby możliwość prowadzić taki tryb życia?

 • zembaty66

  Oceniono 42 razy 24

  Na pokładzie nie ma toalety i kuchni? To co będą przez tyle czasu walić ekologicznie do wody? Chociaż jak nie ma kuchni to mogą nie mieć czym walić, w sumie logiczne...

 • piotras01

  Oceniono 25 razy 21

  Na dobrą sprawę nie ma ekologicznej łodzi. Każde tworzywo sztuczne lub żywica zanieczyszcza środowisko już na etapie wytworzenia. W miarę eko jest łódź drewniana ale niszczy lasy, które pochłaniają dwutlenek węgla. Wodę powinna mieć w skórzanym bukłaku a nie metalowej lub plastikowej butelce . Ubranie ma z tworzywa sztucznego a powinna mieć z lny lub bawełny Po co udawać ekologię.

 • D B

  Oceniono 25 razy 19

  "Kiedy miała 11 lat, zachorowała na ciężką depresję. Przestała jeść, mówić i chodzić do szkoły. Jedną z przyczyn jej zapaści był lęk o planetę. (...) Greta, kiedy mówi ? a ponieważ cierpi na mutyzm selektywny, robi to wyłącznie wtedy, gdy musi ? powołuje się na badania i raporty (...) Greta ? podobnie jak inne osoby z zespołem Aspergera ? rzadko widzi powody do radości. Nie śmieszy jej ironia, niuans. Widzi świat czarno-biało."

 • bratjolki

  Oceniono 25 razy 17

  ....Na pokładzie jachtu nie ma toalety czy też kuchni.....
  Czyli co... zjadają co wystają? No bo do morza tego nie walą.
  .....Nie mówię nikomu, co ma robić....
  Mówisz kłamliwy gnomie. Mówisz ze mamy nie latać, siedzieć po ciemku w zimnych domach i żreć szarańczę. Chcesz żebyśmy zamiast mydleć - panikowali. Chcesz aby mantrą europejskiej młodzieży było "there is no future" w czasie kiedy spadkobierca tronu Monaco wozi cię yahtem a korporacyjni piarowcy układają następny speech ( bo kiedy komuś się uda zadać ci nieuzgodnione pytanie - to milkniesz)
  Chcesz ratować planetę Greta?
  Gadaj z Chinsmi. Z USA. (50% CO2)
  Krytykuj korporacje. Banki które je finsndują. Krytykuj Pentagon (największy jednostkowy konsument energi na planecie)
  Choćby cała Europa popełniła samobójstwo nic to nie zmieni.
  FVCK YOU Greta!

 • to_j_a

  Oceniono 28 razy 16

  Nie napisaliście jak się dostała że Szwecji do Anglii... Pewnie rowerem.

 • awitold4

  Oceniono 30 razy 16

  He he a najlepsze że przy produkcji tego czegoś zużyto całą stertę CO2. Nie no najbardziej ekologiczna byłaby podróż wpław

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX