Pożary w Grecji. Trwa walka z ogniem na wyspie Eubea. Ambasada Polski w Atenach ostrzega turystów

Grecja walczy z pożarami, które trawią sosnowe lasy na wyspie Eubea. Gaszenie ognia utrudnia m.in. silny wiatr, który rozprzestrzenia płomienie. Mieszkańcy kilku miejscowości zostali ewakuowani. Ambasada RP w Atenach prosi podróżnych o zachowanie ostrożności.

"Uwaga na wysokie ryzyko wystąpienia pożarów na terenie Grecji. W chwili obecnej prosimy unikać podróżowania w rejony dotknięte pożarami lasów tj. okolice miasta Teby oraz miasta Psachna na wyspie Evia" - czytamy na Twitterze polskiej ambasady w Atenach. W związku z zadymieniem spowodowanym pożarami lasów placówka dyplomatyczna ostrzega także osoby mające problemy z układem oddechowym lub układem krążenia i prosi o pozostanie w domu lub ograniczenie aktywności. 

Pożar na wyspie Eubea. Włochy i Chorwacja ruszą na pomoc Grecji

Na greckiej wyspie Ewia (Eubea) w regionach trawionych przez ogień ogłoszono stan wyjątkowy. Z ogniem walczy tam prawie 300 strażaków, wojsko i ochotnicy. Walka z pożarem trwała całą noc. Strażacy gasili płonący las na obszarze rozciągającym się na długości 11 kilometrów, próbując wykorzystać czas, w którym wiatr był słaby. Wczoraj władze ewakuowały cztery wioski - Makrymali, Stavros, Platanias i Kontodespoti. Ewakuowano także zakonników z pobliskiego klasztoru. W związku z uruchomieniem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności na pomoc greckim strażakom przybędą dziś samoloty z Włoch - relacjonuje CNN. Na apel władz Grecji odpowiedziała także Chorwacja.

Płoną sosnowe lasy w Grecji. Pojawiają się nowe ogniska zapalne

Sytuacja na drugiej największej wyspie Grecji, gdzie płoną lasy sosnowe, jest bardzo trudna. Pożar wybuchł tam we wtorek około trzeciej w nocy. Mimo, że do walki z ogniem zmobilizowano duże siły strażackie, wciąż nie udało się ugasić ognia. W niektórych regionach sytuacja jest opanowana, jednak w innych pojawiły się nowe ogniska zapalne. Wczoraj walkę z żywiołem utrudniały silny wiatr i gęsty dym unoszący się nad okolicą. Płomienie sięgały nawet 30 metrów. Ze względu na trudną sytuację premier Grecji Kirikos Mitsotakis przerwał swój urlop i wrócił do Aten

Więcej o:
Komentarze (13)
Pożary w Grecji. Trwa walka z ogniem na wyspie Eubea. Ambasada Polski w Atenach ostrzega turystów
Zaloguj się
 • alajnaaa

  Oceniono 11 razy 7

  więcej węgla, pisiory

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 4

  Na Nowogrodzkiej juz pewnie analizuja czy warto wyslac kolumne polskich strazakow do Grecji w celu zyskania kilku procent poparcia. Do Szwecji ich wyslano jakos czas temu i wtedy przejazd kolumny przez wsie i miasteczka byl wydarzeniem medialnym. Proponuje zebrac sttrazakow z okolic Szczecina, Gdanska, Olsztyna i niech suną przez tydzień dwa po wsiach i miasteczkach w koerunku poludnia i po drodze promuja PiS. Byle przed polowa pazdziernika dali rade ugasic i potem wracac w glorii i chwale przez kolejne tygodnie

 • tomek_pb2

  Oceniono 1 raz -1

  Jak się ta wyspa w końcu nazywa Eubea, Evia czy Ewia ?

 • lot23

  Oceniono 6 razy -2

  tych zakonników zamiast ewakuować to powinno zostawić na ofiarę bo przecież im też się należy.

 • sirius_philips

  Oceniono 13 razy -9

  Staram się znaleźć odpowiedź na proste pytanie od wszystkich znawców klimatu i eko-terrorystów: czy któryś z was wie jak wiele CO2 i innych gazów cieplarnianych uwalnia się do atmosfery w wyniku regularnych, naturalnych zjawisk takich jak pożary, wybuchy wulkanów czy uwalnianie metanu z dna oceanu? Pomimo kilkuletniej indoktrynacji na temat zmian klimatu ciężko znaleźć materiały czy statystyki które mogłyby przybliżyć kwestię jak duży udział w zmianie klimatu ma działalność antropogenna - a jaki naturalne zjawiska. To przecież powinno być podstawową wiedzą tego ruchu eko jeśli chce udowodnićswoje racje? Czy może siedzą tak cicho na ten temat, bo okazuje się, że w skali roku taki pożar czy dwa, czy wybuch wulkanu niweluje jakiekolwiek kosztowne ograniczenia jakie ludzie sobie narzucają według ideologii że to człowiek jest odpowiedzialny (jego działalność - większościowo) a nie naturalne zjawiska?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX