[SPROSTOWANIE] Tajemniczy wybuch na północy Rosji. Mieszkańcy pobliskiej wioski muszą opuścić swoje domy

Mieszkańcy rosyjskiej wioski znajdującej się w pobliżu miejsca, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do niewyjaśnionej eksplozji nuklearnej, muszą na dwie godziny opuścić swoje domy. Do sprawy w końcu odniósł się też rzecznik Kremla. Stwierdził, że "wypadki się zdarzają". [DOPISANO SPROSTOWANIE NA KOŃCU ARTYKUŁU - 21.08.2019]

Ewakuacja mieszkańców wioski Nenoksa nastąpi w środę około godziny czwartej rano i potrwa około dwie godziny - podaje "The Washington Post". W tej rosyjskiej miejscowości mieszka łącznie około 450 osób. Jeden z mieszkańców, w rozmowie z portalem TV29.ru powiedział, że część mieszkańców co najwyżej pójdzie do lasu poza miejscowością, jednak na pewno nie wsiądzie do podstawionego pociągu.

Miejscowy gubernator stwierdził, że nie jest to ewakuacja, a rutynowe działanie. Służby nie wyjaśniają, co będzie się działo w tym czasie: czy będzie to odkażanie terenu po czwartkowym wybuchu, czy kolejna próba na poligonie.

Rosja: mieszkańcy wioski, w pobliżu której doszło do wybuchu, muszą opuścić swoje domy

Mieszkańcy muszą opuścić swoje domy z powodu wydarzeń z 8 sierpnia, gdy w okolicach Siewierodwińska najprawdopodobniej doszło do eksplozji podczas testu rakiety z napędem atomowym. W wyniku tajemniczej eksplozji zginęło pięć osób, zaś jak podała rosyjska agencja meteorologiczna, w rejonie wybuchu doszło do 16-krotnego przekroczenia norm promieniowania.

Pogrzeb zmarłych pracowników odbył się w poniedziałek. Z kolei we wtorek milczenie przerwały rosyjskie władze. Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow odmówił potwierdzenia informacji, że eksplozja była związana z wybuchem pocisku jądrowego zwanego Skyfall.

- Wypadki się zdarzają. Są to tragedie. Jednak w tym konkretnym przypadku ważne, byśmy pamiętali o bohaterach, którzy stracili życie w tym wypadku - powiedział Pieskow w rozmowie z dziennikarzami, cytowany przez CNN. Dodał, że "bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych terenów jest w pełni zapewnione".

SPROSTOWANIE 21.08.2019: W pierwotnej wersji artykułu zostało przez pomyłkę dołączone zdjęcie obrazujące eksplozję w Rosji, ale nie był to wybuch opisywany w tekście tylko inne zdarzenie w podobnym terminie na terenie tego samego państwa. Dlatego zdjęcie zostało usunięte. Za błąd przepraszamy.

Więcej o:
Komentarze (105)
Tajemniczy wybuch na północy Rosji. Mieszkańcy pobliskiej wioski muszą opuścić swoje domy
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 58 razy 46

  Rosja w zawrotnym tempie cofa się do standardów sowieckich.
  Tym większy szacunek dla Rosjan protestujących na ulicach Moskwy!

 • odysej2012

  Oceniono 28 razy 26

  Błędy się zdarzają. - powiedział generał wchodząc do schronu 100 m pod ziemią z zapewnionym bytem na 10 lat.

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 27 razy 23

  "bezpieczeństwo mieszkańców okolicznych terenów jest w pełni zapewnione" No to już mogą pisać testamenty

 • agilmagil

  Oceniono 26 razy 22

  Pamietajmy o bohaterach, bo ludzi, którzy ulegli napromieniowaniu mamy w dupie.

 • placowy

  Oceniono 26 razy 20

  tam jak wybuchnie nawet skład głowic atomowych to powiedzą że to wypadek a Putin na wszelki wypadek daleko pojedzie na jakiś czas, a zwykły Rosjanin będzie wdychał i udawał że władza jak za Czarnobyla ma rację

 • wujekdolf

  Oceniono 21 razy 19

  jak wybuchł ruskim Czarnobyl też wmawiali ludziom że to na chwilę...

 • saviour

  Oceniono 25 razy 15

  HAHAH, russki, cały świat się z was śmieje - tego waszego Putina i nażartych świnio-oligarchusów nawet sobie nie umiecie pogonić, a Ukropy tymczasem już parę razy to zrobiły.

  ŻAAAL. Żadni z was słowianie, tylko azjatyccy genetyczni niewolnicy na kształt Chinoli. 10% mongolskich genów najwyraźniej robią większą różnicę, niż tylko skośne kałmuckie ślipka.

 • 2uboot2

  Oceniono 16 razy 14

  Znamienne, że ludzie wolą skryć się do lasu, niż skorzystać z podstawionego pociągu. Zaufanie do władz i wspomnienie tego środka transportu w historycznych wojażach do dzisiaj w psychice Rosjan brzmi wymownie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX