Hongkong: Wznowiono protest na lotnisku. ONZ apeluje do władz regionu o powściągliwość

Na lotnisku w Hongkongu wznowiono akcję protestacyjną. Praca portu lotniczego jest utrudniona, ale samoloty wciąż są tam przyjmowane. Sytuacji przygląda się ONZ, które zaapelowało do lokalnych władz, aby zachowały powściągliwość w sprawie demonstracji i przeprowadziły odpowiednie dochodzenie.

We wznowionym proteście uczestniczy kilkaset osób. Demonstranci zablokowali część wyjść dla przylatujących, z uwagi na protest zawieszono także odprawy pasażerów. Władze lotniska w Hongkongu poinformowały, że jego praca została zakłócona przez "zgromadzenie publiczne", ale port lotniczy wciąż przyjmuje przylatujące samoloty.

Trwa protest na lotnisku w Hongkongu. ONZ wzywa władze do powściągliwości

Akcja protestacyjna na lotnisku w Hongkongu zaczęła się w ubiegły piątek. W poniedziałek protest został zaostrzony, przez co wszystkie loty zostały odwołane. Demonstrujący mówią, że zaostrzyli działania ze względu na zachowanie policji, które ich zdaniem jest coraz bardziej brutalna. W weekend jedna z uczestniczek demonstracji została trafiona w twarz pociskiem wystrzelonym przez policjanta i straciła oko.

Władze centralne w Pekinie oznajmiły, że działania demonstrujących "noszą znamiona terroryzmu" Reakcja chińskiego rządu ma związek z użyciem "koktajli Mołotowa" przez uczestników protestów. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Michelle Bachelet zaapelowała do władz Hongkongu o powściągliwość wobec trwających protestów i wezwała je do zbadania sprawy użycia gazu łzawiącego wobec protestujących w sposób zakazany przez prawo międzynarodowe. "Widziano funkcjonariuszy używających gazu łzawiącego w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, wielokrotnie z małej odległości przeciwko pojedynczym osobom, co stwarza ryzyko śmierci lub utraty zdrowia" - napisała w oświadczeniu Michelle Bachelet. 

Protesty w Hongkongu. Mieszkańcy regionu sprzeciwiają się legalizacji ekstradycji do Chin

Protesty na lotnisku w Hongkongu są związane ze sprzeciwem społeczeństwa wywołanym propozycją legalizacji ekstradycji z Hongkongu do Chin kontynentalnych. Demonstracje mieszkańców Hongkongu oraz regularne starcia z policją zdarzają się na ulicach miasta już od ponad dwóch miesięcy. Trwające obecnie niepokoje są największymi, które wstrząsnęły miastem od czasu przekazania go Chińskiej Republice Ludowej przez Wielką Brytanię w 1997 roku.

Więcej o:
Komentarze (12)
Hongkong: Wznowiono protest na lotnisku. ONZ apeluje do władz regionu o powściągliwość
Zaloguj się
 • real_marek

  Oceniono 2 razy 2

  To jak Brytole się wynosili z kolonii to chyba powinno trafić pod jakiś trybunał. Jak można było oddać Hongkong komunistom? Ale o co ja pytam, przecież jestem z Polski i doskonale wiem, że tak zrobili i w naszym przypadku.

 • serfweerwr

  Oceniono 3 razy 1

  .

  komusze gni dy

  komusza partia chin to mafia, ale cały swiat oczywiście ma to w doopie bo robi hajs z ta mafią

  chinczycy mają przesrane, szkoda ich

  jedynie honk kong może się jakoś bronić, do póki komusza mafia nie rozjedzie ich czołgami, a potem prochy spuści w kiblach jak na Tian an men

  .

 • bronek_pierdola

  Oceniono 5 razy 1

  w koncu Chiny wysla 5 mln wojska I skonczy sie zabawa

 • sabaton128

  Oceniono 1 raz -1

  A jesliby wypowiedzieli wojnę np. USA?

 • kixx

  Oceniono 3 razy -1

  Ok 16 wstrzymano całkowicie ruch i nakazano opuścić lotnisko wszystkim pasażerom.
  Cześć się posluchala, część została.
  Na terenie lotniska było ok 2000 protestujących.
  Po przyjeździe 5 furgonetek policji zrobiło się troch ciepło przy wejściach, ale atak został oparty.
  Ok 12 policja pojechała do domu,zaraz potem zrobili to protestujący.
  Następne demonstracje podobno w niedzielę ale już gdzie indziej

 • kolektywnie

  Oceniono 2 razy -2

  Dlaczego ONZ zapomniała potępić komuchów z Chin że biją i prześladują wolnych mieszkańców Hong Kongu?!

 • kixx

  Oceniono 4 razy -4

  Protest zakończył się ok 24.
  Obie strony nagle zabraly łopatki i poszły do domów.
  W sobotę pokojowy marsz

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy -6

  Protestujący zupełnie przypadkowo biegając z amerykańskimi flagami i śpiewają amerykański hymn ... "to nie jest protest polityczny" ... mhhh ... sponsorowany ... hahaha
  Widać wiecznym tułaczom handlarzom m. in. Nowa Odessa już nie wystarcza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX