Kirgistan. Były prezydent oskarżony o planowanie zamachu stanu. "Chciał przelewu krwi"

Były prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew został oskarżony planowanie zamachu stanu, wzięcie zakładników, wywołanie zamieszek i próbę zabójstwa. Oddał się w ręce służb po szturmie przeprowadzonym na jego rezydencję.

Kirgiska prokuratura postawiła 62-letniemu Almazbekowi Atambajewowi zarzuty w sprawie kilku ciężkich przestępstw - podaje "The Guardian". Były prezydent Kirgistanu został oskarżony o wywołanie zamieszek, przemoc wobec organów ścigania, próbę zabójstwa i wzięcie zakładników. Przewodniczący Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu Orozbek Opumbajew poinformował, że według służb Ałmazbek Atambajew planował również przeprowadzenie zamachu stanu i "chciał przelewu krwi" w Kirgistanie. - Za pomocą przelewu krwi chciał dokonać zamachu stanu, taki był jego zamiar - powiedział we wtorek.

Były prezydent Kirgistanu oskarżony o próbę zamachu stanu. Poddał się po szturmie na rezydencję

Były prezydent Kirgistanu został zatrzymany 8 sierpnia - żeby go ująć, kirgiskie służby przeprowadziły specjalną operację i dokonały szturmu na jego rezydencję pod Biszk. Doszło do zamieszek. W starciach sił bezpieczeństwa ze zwolennikami Ałmazbeka Atambajewa rannych zostało ponad sto osób, a jeden komandos zginął. 

Orozbek Opumbajew poinformował, że decyzja o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu Atambajewa na przesłuchanie została podjęta w związku z tym, że w domu polityka znaleziono kamienie i broń. Szef PKBN stwierdził, że Ałmazbek Atambajew miał płacić osobom gromadzącym się w jego rezydencji i ochraniającym go. Atambajew trafił do aresztu, pozostanie w nim do 26 sierpnia.  Wcześniej był oskarżany o korupcję i nielegalne zwolnienie z więzienia wpływowego kryminalisty Aziza Batukajewa. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Kirgistan. Były prezydent oskarżony o planowanie zamachu stanu. "Chciał przelewu krwi"
Zaloguj się
 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 8 razy 8

  Znaleziono proce (telefon nie chce zmienić "e" na polską wersję) i kamyki do niej. W zasadzie to wystarczy, aby go powiesić. Zamach stanu szykował jak nic.

 • haalard78

  Oceniono 10 razy 4

  Kamienie to pewnie na dinozaury.

 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  W takim kraju jak Kirgistan, to się jest prezydentem do końca życia, a umiera się nie koniecznie śmiercią naturalną. Jak się dał wykopsać od koryta, to na co liczył?

 • dar61

  Oceniono 2 razy 0

  '...znaleziono kamienie...'
  Proc nie było ni trebuszy?

  '...miał płacić osobom...'
  Grzeszył myślą, zamiarem?

  ****
  '... rezydencję pod Biszk...'
  >>> pod BiszkEKIEM
  >>> ...rezyd. p. Biszk. ... [?]

 • proteusz33

  Oceniono 10 razy -2

  Wszystko co się dzieje w środkowej Azji to sprężyna Putina

 • tata_japoxa

  Oceniono 15 razy -11

  Podobnie chciał Tusk po przegranych wyborach kiedy organizował ciamajdan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX