Okolice katedry Notre Dame zamknięte ze względu na skażenie ołowiem. Władze oczyszczą ulice

Paryż zamyka okolice katedry Notre Dame na czas neutralizacji skażenia ołowiem. Tamtejsza prefektura policji ostrzega przed utrudnieniami. Ponadto wznowienie prac remontowych na terenie katedry przełożono o tydzień.

Kwartał wokół świątyni będzie zamknięty dla ruchu pieszego i kołowego do 23 sierpnia. Zakłócenia z powodu prac wokół katedry Notre Dame pojawią się także w transporcie zbiorowym. Z ruchu zostanie wyłączona stacja szybkiej kolejki RER, leżąca w obszarze objętym akcją usuwania zanieczyszczenia ołowiem. Innymi trasami pojadą też niektóre autobusy.

Paryż zamyka okolice katedry Notre Dame

Akcja neutralizacji skażenia ołowiem rozpocznie się we wtorek. Także z jej powodu o tydzień przełożono zaplanowane na poniedziałek wznowienie prac remontowych w paryskiej katedrze. Zostaną wznowione dopiero wtedy, gdy będzie pewność co do bezpieczeństwa pracowników pracujących przy remoncie.

Przypomnijmy, że do skażenia groźnymi dla zdrowia ludzi pyłami ołowiu doszło na skutek pożaru, który 15 kwietnia strawił dach i iglicę zabytkowej świątyni. Pod wpływem temperatury z konstrukcji dachowej wytopił się ołów - według ekspertów około 450 ton tego metalu. Powstałe małe cząstki tlenku i dwutlenku ołowiu zanieczyściły katedrę i jej otoczenie, w tym okoliczne budynki mieszkalne i placówki edukacyjne.

Miasto zapewnia, że skrupulatnie przestrzega zaleceń ministerstwa zdrowia przekazanych za pośrednictwem Regionalnej Agencji Zdrowia. Krąg wokół Notre Dame, w którym monitorowane jest zanieczyszczenie ołowiem w szkołach, przedszkolach i żłobkach, dodatkowo rozszerzono. W niektórych placówkach, mimo podjętych działań, zanieczyszczenie nadal przekracza normy.
Między innymi dlatego miasto zaprasza uczniów szkół, przedszkoli oraz żłobków i ich rodziny na badania krwi pod kątem obecności ołowiu.

Pożar katedry Notre Dame, jednego z najważniejszych zabytków Francji, wybuchł podczas prac remontowych. Nikt nie ucierpiał, ale spłonął dach i iglica świątyni. Przyczyna pożaru nie została do dziś oficjalnie ustalona.

Więcej o:
Komentarze (19)
Francja. Okolice katedry Notre Dame zamknięte ze względu na skażenie ołowiem
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 3 razy 3

  Była ślepa próba?

 • tpolm

  Oceniono 4 razy 2

  Pożar jednej katedry w Paryżu zakończył się skażeniem ołowiem. Ciekawe, że przy pożarze całej tablicy Mendelejewa (zgierskie składowisko odpadów) do żadnego skażenia nie doszło....

 • polsz

  Oceniono 3 razy 1

  "Pożar katedry Notre Dame, jednego z najważniejszych zabytków Francji,"
  Katedra wcale nie jest najważniejsza ani wyjątkowa pod względem historycznym czy architektonicznym, podobnych kościołów nawet w Paryżu jest kilka, w całej Francji kilkadziesiąt. Wyjątkowość katedry wiąże się z literaturą, Najpierw, w 1831 Dumas umieszcza tu akcję swojej powieści Dzwonnik z Notre Dame, 30 lat później katedra pojawia się w Nędznikach. Te dwa wielkie dzieła literackie ukształtowały pogląd o wyjątkowości katedry

 • 6drabin

  Oceniono 3 razy 1

  Ten ludzik w białym wdzianku na zdjęciu ilustracyjnym chyba odkaża plac zabaw.

 • brylant1

  Oceniono 2 razy 0

  Kk to jednak trucizna i niszczy ziemie od tylu lat...

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 7 razy -5

  Skażenie?
  Pic na wodę. Ołów się pasywuje. Znajomi mera chcą zarobić?

 • marianek11

  Oceniono 7 razy -5

  Pytanko. Co władze mają do sprzątania katolickiego syfu? Kto za to zapłaci? pan buk?

 • elq_1

  Oceniono 14 razy -6

  Może zamiast odbudowywać ruinę, lepiej zgarnąć wszystko i zakopać w jaskini gdzie przechowują wypalone elementy paliwowe z elektrowni atomowych?
  Tej ruiny nie da się już zrobić bezpieczną!
  Zresztą - PO CO?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX