Hiszpania: Olbrzymi pożar na Grand Canarii. Z Wysp Kanaryjskich ewakuowano tysiąc osób

Na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich szaleje pożar. Rozprzestrzeniający się ogień spowodował, że konieczna była ewakuacja tysiąca osób. Prezydent Wysp Kanaryjskich Ángel Victor Torres poinformował w niedzielę, że płomienie zajęły już obszar o wielkości 1000 hektarów.

Hiszpańscy strażacy próbują opanować żywioł od soboty. Pożar niszczy wyspę Gran Canaria - jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów i drugą co do ludności wyspę archipelagu. Choć prezydent Wysp Kanaryjskich zapewnił, że sytuacja jest obecnie opanowana, podkreślił jednocześnie, że może ona ulec zmianie ze względu na prognozowane silne porywy wiatru - pisze "El Pais"

Trwa walka z żywiołem na hiszpańskiej Gran Canarii

Jak podaje CNN, lokalna straż pożarna nie była w stanie poradzić sobie z ogniem, dlatego zwróciła się z prośbą o pomoc do rządu w Madrycie i do Wojskowego Oddziału Ratunkowego w Sewilli. Strażacy z Gran Canarii opublikowali na Twitterze film pokazujący skalę pożaru. "Walczymy o naszą wyspę!!!” - napisali w dramatycznym wpisie, informując jednocześnie, że są "przytłoczeni sytuacją". 

W niedzielę gaszeniu pożaru na Gran Canarii brało udział ponad 600 osób, dziewięć śmigłowców i samolot i wodnosamolot - informuje portal "20 minutos". Konieczna była ewakuacja około tysiąca mieszkańców zagrożonych terenów. Ok. 60 osób postanowiło skorzystać z pomocy lokalnych władz i spędzić noc w przygotowanych na tę ewentualność schroniskach, reszta zadecydowała, że na czas ewakuacji przeniesie się do rodziny lub będzie spać w samochodzie - pisze "El Pais". 

Lokalne służby podejrzewają, że ogień zaprószył starszy mężczyzna, który używał lutownicy w pobliżu miejsca, gdzie zostały zarejestrowane pierwsze płomienie.

Więcej o:
Komentarze (60)
Hiszpania: Olbrzymi pożar na Grand Canarii. Z Wysp Kanaryjskich ewakuowano tysiąc osób
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 51 razy 33

  Syberia płonie, Kanary płoną, katastrofa klimatyczna jest widoczna gołym okiem, a w Polsce stary, bezżenny karakan łazi w strażackim kasku i walczy... z LGBT.

 • hajzenberg

  Oceniono 19 razy 9

  Nie ma takiej wyspy jak "Grand" Canaria wy tłumoki niepismienne.

 • miszasty

  Oceniono 10 razy 6

  "pożar na Grand Canarii" - NIEUCTWO! Pismactwo! Prostactwo! Bylejakość! SKANDAL i pogarda dla Czytelników!!

 • ciastkozaur

  Oceniono 9 razy 5

  Co to jest „Grand Canaria”? :-D
  Stan (nie)wiedzy dziennikarzy jest naprawdę przerażający.

 • ozi127

  Oceniono 5 razy 5

  Wezcie poprawcie naglowek. To nie jest GranD canaria

 • niekukiz

  Oceniono 8 razy 4

  januszku, wyspa nazywa sie Gran Canaria, oni tego D nie zapomnieli przypadkiem..

 • smiki48

  Oceniono 6 razy 2

  takie duże pożary są z powodu wcześniejszego gaszenia mniejszych pożarów. Poprzez wcześniejsze, skuteczne akcje gaśnicze w lasach gromadzi się wielka ilość łatwopalnego materiału, którego palenia później nie jesteśmy w stanie opanować. Dla środowiska jest znacznie lepsze 5 corocznych mniejszych pożarów niż jeden wielki raz na 5 lat. Amerykanie już parę lat temu doszli do tego wniosku i zaprzestali gaszenia pożarów w parkach narodowych. Skutek był pozytywnie zaskakujący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX