Ambasador USA grozi Niemcom przeniesieniem wojsk na druga stronę Odry. "Polska wypełnia zobowiązanie"

Ambasador USA w Niemczech Richard Grenell ostrzegł, że Amerykanie mogą przenieść część swoich wojsk z Niemiec do Polski. Grenell tym samym odniósł się do wcześniejszej sugestii amerykańskiej ambasador w Polsce Georgette Mosbacher.

Niemieckie media ostrzegają, że już wkrótce Donald Trump może wycofać część amerykańskich żołnierzy z terytorium Niemiec.

Czytaj też: Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego: Polska powinna uwzględnić donośny apel senatorów

Amerykański ambasador grozi Niemcom, że USA wycofa wojska do Polski

- Wręcz obraźliwym jest oczekiwanie, że amerykański podatnik nadal będzie płacił za ponad pięćdziesiąt tysięcy Amerykanów przebywających w Niemczech, w sytuacji gdy Niemcy swoją nadwyżkę handlową wykorzystują do własnych celów - powiedział ambasador USA w Niemczech Richard Grenell w rozmowie z agencją dpa. 

Przypomniał również, że przez lata wielu prezydentów USA prosiło kraj z najlepiej rozwiniętą gospodarką w Europie, by płacił za swoją obronę. - Teraz doszliśmy do punktu, kiedy amerykański prezydent i Amerykanie muszą zareagować - powiedział Grenell. I rozwiązaniem w tej sytuacji ma być przeniesienie amerykańskich żołnierzy do Polski. Proponowała to wcześniej amerykańska ambasador w Polsce Georgette Mosbacher. Napisała na Twitterze:

W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech.

Obecnie Niemcy wydają na obronność 1,2 proc. PKB i nie spełniają tym samym natowskich zobowiązań. Nowa minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer zapewniła, że będzie dążyć do osiągnięcia 2 procent PKB w wydatkach na obronność.

Czytaj też: Kim Dzong Un straszy USA i Koreę Południową. "Wysłaliśmy adekwatne ostrzeżenie"

Więcej o:
Komentarze (297)
Ambasador USA grozi Niemcom przeniesieniem wojsk na druga stronę Odry. "Polska wypełnia zobowiązanie"
Zaloguj się
 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 45 razy 29

  Wszak Polacy sami, za własne pieniądze, zbudują Amerykanom bazy i jeszcze zrobią im dobrze.

 • jan.w2

  Oceniono 53 razy 19

  Jakoś tak się składa, że gdzie stacjonuje hamburgerowe wojsko wcale bezpieczniej nie jest.

 • chi-neng

  Oceniono 25 razy 17

  Coraz lepiej...
  Powtarzam pytanie;
  Co Dudy obiecaly USA w czasie wizyty u Trumpa?

 • vomitorium1

  Oceniono 19 razy 13

  "Wręcz obraźliwym jest oczekiwanie, że amerykański podatnik nadal będzie płacił za ponad pięćdziesiąt tysięcy Amerykanów przebywających w Niemczech ... "
  oczywiście
  (tym bardziej
  że jest polski podatnik)

 • zsm-5

  Oceniono 37 razy 13

  A to się Niemiaszki zmartwią, że nie muszą nierobów na swoim terenie utrzymywać. I że ktoś inny przejmie obowiązki "mięsa armatniego".
  My się z obu "korzyści" ucieszymy.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 13

  Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech...
  ----
  no już się nie mogę doczekać, żeby oprócz piedyliona złotych na kler, na Podkarpackie linie lotnicze, płacić jeszcze miliardy na tysiące amerykańskich darmozjadów, których Niemcy nie maja zamiaru utrzymywać 76 lat po zakończeniu wojny

 • dabera

  Oceniono 20 razy 12

  Żadna strata dla Niemców? Przynajmniej staną się mniejszym poligonem jakby co. Jakby nie było nieproszeni goście i tak będą musieli przespacerować się przez Polskę?

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 13 razy 11

  biorąc pod uwagę, że sumując PKB Polski, Litwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Czech, Rumunii wychodzimy razem trochę poza połowę PKB Niemiec, można to skwitować śmiechem, no ale szczerbaty i powerpoint się uczieszą

 • kazek100

  Oceniono 17 razy 11

  Oni wiedzą, że te 2% to my wydajemy na dzieci z obrony terytorialnej i czołgi, które brały udział w zdobywaniu Berlina?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX