Tajemnicza eksplozja w Rosji i "krótki wzrost promieniowania". Przed bazą stał unikalny statek

Eksplozja na rosyjskim poligonie rakietowym na Dalekiej Północy, o której donosiły w czwartek media, nie przestaje być zagadkowa. Według wojska i władz nic specjalnego, ot wybuch podczas testu silnika rakietowego. Jest jednak szereg znaków zapytania, a fakt otoczenia wszystkiego tajemnicą nie pomaga w zaufaniu oficjalnym komunikatom. W pobliskim Archangielsku w niektórych aptekach zabrakło jodyny.

Do wybuchu doszło na poligonie rakietowym rosyjskiej floty w pobliżu wioski Nienoksa, na zachód od ważnej bazy i stoczni w Siewierodwińsku. Normalnie są tam testowane rakiety manewrujące i balistyczne montowane na okrętach oraz takie odpalane z brzegu.

Ten pechowy test zakończony eksplozją był jednak nietypowy. Wskazuje na to kilka detali.

Niecodzienny gość na poligonie

Rosyjskie wojsko podaje, że do wybuchu doszło podczas testu "silnika rakietowego na paliwo ciekłe", który przeprowadzali głównie cywilni specjaliści z biura projektowego zajmującego się właśnie produkcją silników rakietowych i rakiet. Wskazywałoby to więc na nietypową próbę, bo te rutynowe już wprowadzonych do służby systemów zazwyczaj przeprowadzają sami wojskowi.

Później dodano, że eksplozja miała miejsce na pokładzie nieokreślonego statku. Na poligonie nie ma żadnej przystani, w której mógłby być zacumowany. Musiał więc kotwiczyć opodal wybrzeża. Według ostatnich danych z systemu śledzącego ruchy cywilnych statków i zdjęć satelitarnych, przed poligonem stała zakotwiczona spora barka, dwie niezidentyfikowane jednostki oraz unikalny statek Sieriebrianka służący do transportu paliwa jądrowego. Zazwyczaj wspiera flotę lodołamaczy atomowych, ale jest również wykorzystywany przez wojsko.

W 2018 roku Sieriebrianka była częścią małego zespołu krążącego w pobliżu poligonu na Wyspie Nowa Ziemia, gdzie miano testować eksperymentalną rakietę z napędem jądrowym. Zachodni analitycy przypuszczają, że zespół miał za zadanie podnieść z dna jedną z rakiet, która rozbiła się niedługo po starcie.

Jednocześnie jeden z amerykańskich specjalistów od broni rakietowej i jądrowej Jeffrey Lewis zaznacza, że na najnowszych zdjęciach satelitarnych poligonu Nienoska widać niedawno wybudowane stanowisko startowe podobne do tego, jakie było na wyspie Nowa Ziemia, gdzie najprawdopodobniej testowano atomową rakietę. Tamto jednak zdemontowano w 2018 roku. Być może po to, aby przenieść na poligon Nienioska, znacznie bliższy cywilizacji i z lepszym zapleczem.

Według nieoficjalnych informacji podawanych przez rosyjskie media, po eksplozji silnika rakietowego na statku miał miejsce pożar. Finalnie miał zatonąć. Oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo. Wojsko poinformowało za to, że rozległy obszar morza w pobliżu poligonu i w kierunku, gdzie stała zakotwiczona Sierebrianka, został zamknięty dla ruchu cywilnego.

Wrzucone do sieci wykonane ukradkiem nagranie transportu rannych, również wzmacnia "atomowe" spekulacje. Widać na nich, że zanim poszkodowani zostaną wyniesieni ze śmigłowca do karetki, mającej ich zawieźć do szpitala w Archangielsku, wokół maszyny chodzą dwie osoby ubrane w strój ochronny.

Możliwe wytłumaczenia

Wszystkie te szczątkowe informacje w połączeniu z krótkotrwałym wzrostem promieniowania w pobliskim Siewierodwińsku wskazują na to, iż wybuch na poligonie mógł nie być ot zwykłą eksplozją silnika rakietowego.

Mógł być w jakiś sposób powiązany z wspomnianą atomową rakietą Buriewiestnik, która poza napędem jądrowym (rzekomym, ponieważ nie ma pewności, czy Rosjanie rzeczywiście mają działający reaktor i silnik dające się zmieścić w rakiecie) ma dodatkowy tradycyjny silnik rakietowy. Wówczas mogło dojść do rozrzucenia po okolicy materiałów radioaktywnych, co wykryły czujniki w odległym o 30 km Siewierodwińsku.

Wybuch mógł też spowodować uszkodzenia lub rzeczywiście wręcz zatonięcie statku Sierebrianka, który mógł mieć z racji swojego przeznaczenia materiały radioaktywne na pokładzie. To również mogło spowodować skażenie.

Inne teorie krążące już w sieci mówią wręcz o eksplozji testowanego pocisku balistycznego dla okrętów podwodnych z zamontowaną głowicą termojądrową. W teorii w takim wypadku nie powinno dojść do wielkiej eksplozji jądrowej, ponieważ uniemożliwiają to systemy bezpieczeństwa. Jednak możliwe jest rozerwanie głowicy i rozrzucenie po okolicy zawartego w niej plutonu.

Prawda ciągle nieznana

Na razie nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, który z tych scenariuszy jest prawdziwy. Być może stało się jeszcze coś innego. 

W międzyczasie w sieci roi się od plotek. Jedna z nich mówi o tym, że władze miejskie w Siewierdwińsku nakazały obywatelom zostać w domach, nie otwierać okien i zażywać jodynę. Oficjalnie nie ma jednak informacji o takim nakazie. Władze miasta mówią raczej o tym, że zanotowany wzrost promieniowania był niewielki i wszystko szybko wróciło do normy. Do sieci trafiły jednak zdjęcia przedstawiające rzekomo aptekę w tymże mieście z kartką na drzwiach informującą o braku jodyny, której zażywanie częściowo ogranicza efekty skażenia promieniotwórczymi izotopami jodyny.

Rosyjskie wojsko i władze najpewniej nie powiedzą już jednak nic więcej na temat wypadku, więc pozostaje mieć nadzieję, iż więcej informacji "wycieknie". Jak to często ma miejsce w Rosji.

Więcej o:
Komentarze (68)
Wybuch rakiety w Rosji. Tajemniczy incydent na poligonie
Zaloguj się
 • cocks

  Oceniono 45 razy 23

  Dziś rano skończyłem „Czarnobyl”, gdzie ruska władza kłamie w żywe oczy. Nic się nie zmieniło, ZSRR nadal istnieje, ta mentalność ( a dotyczy to także prawej strony na naszym podwórku), to rak cywilizacji.

 • kater-11

  Oceniono 24 razy 16

  Przykre jest jak się czyta takie brednie. Jaka jodyna i jak ja zażywać ? pić czy wcierać w buty.
  Jodyna to alkoholowy roztwór, który stosowany jest zewnętrznie do przemywania ran, obtarć, w calach dezynfekcyjnych ponadto jego doustne spożycie może doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego i różnego rodzaju reakcji alergicznych.
  Płyn Lugola to roztwór wodny jodu oraz jodku potasu i w przeciwieństwie do jodyny może być spożywany doustnie.

 • rowerem999

  Oceniono 16 razy 14

  Izotopy jodyny mnie rozczuliły. Gimnazja level hard.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 21 razy 13

  Ostatni taki niewielki i niegroźny wzrost promieniowania to pamiętam w 1986.

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy 11

  "...częściowo ogranicza efekty skażenia promieniotwórczymi izotopami jodyny."
  ======================================================
  Hmm! "Promieniotwórcze izotopy jodyny"?! A nie jodu? :-)

 • trebor19

  Oceniono 22 razy 10

  Właśnie obejrzałem film "Kursk" i tam też ogłaszano że nic się nie stało. Rosja to zakłamany i skryty kraj ,gdzie do absurdu doszło ukrywanie rzeczy nie korzystnych dla władzy. Oni nie wyszli nigdy z komunizmu, a nasza obecna władza ciągnie nas tam..

 • farcry3

  Oceniono 11 razy 9

  Jodyny ? A może płynu Lugola ? Czy poza religią dziś w szkołach uczą czegoś innego ? Np. chemii ? Co by nie gadać to jednak podstawowa edukacja w PRL-u była dużo lepszej jakości niż dzisiaj co zresztą pośrednio doprowadziło do upadki systemu. Wykształceni obywatele są niebezpieczni bo nie dają sobą manipulować. Dzisiaj świadomość obywatelska w porównaniu do tej z czasów komuny to niebo a ziemia .

 • acide94

  Oceniono 29 razy 9

  Jeżeli nawet władze Rosji oficjalnie mówią o "krótkotrwałym wzroście promieniowania", to w praktyce znaczy, że naprawdę tam był co najmniej drugi Czarnobyl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX