Restytucja mienia ofiar Holocaustu. Prawie cały Senat USA chce od Polski załatwienia sprawy

Do Mike'a Pompeo trafił list, w którym senatorowie USA apelują o wywarcie nacisku na Polskę ws. restytucji mienia ofiar Holocaustu. Podpisało się pod nim aż 88 senatorów. - W korespondencji napisano w nim m.in, że wypowiedź premiera Morawieckiego, w której stwierdził, że Polska rozwiązała ten problem, była głęboko niepokojąca.

Inicjatorami listu otwartego do Mike'a Pomepo, szefa amerykańskiej dyplomacji, byli demokratka Tammy Baldwin oraz republikanin Marco Rubio. Cały list dostępny jest na stronie internetowej Baldwin.

Senatorowie USA: Czas poprzeć słowa czynami

"Z radością przyjęliśmy Pańskie wystąpienie w Warszawie w lutym tego roku, w którym wezwał Pan Polskę do podjęcia odpowiednich kroków w celu restytucji mienia prywatnego należącego do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym został on skonfiskowany w czasach komunizmu. Odpowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że Polska rozwiązała ten problem, była głęboko niepokojąca. Jak Pan wie, problem nie został rozwiązany i tak po prostu nie zniknie" - napisali senatorowie. 

Według nich to najwyższy czas, aby słowa poprzeć znaczącymi czynami - teraz, kiedy ocaleni z Holocaustu nadal żyją. "Zachęcamy do podejmowania odważnych inicjatyw, które pomogą Polsce rozwiązać tę kwestię tak szybko jak to możliwe" - podkreślono w liście. 

Pod listem podpisała się grupa 88 senatorów. Onet.pl podaje jednak, że ta może się ona jeszcze zwiększyć. 

"Czas jest tutaj bardzo cenny"

Sprawę skomentowała Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego. - Czas jest tutaj bardzo cenny. Biorąc pod uwagę, że ocalałych z Holocaustu jest coraz mniej, Polska powinna pilnie zająć się tym historycznym błędem - powiedział dyrektor operacyjny organizacji, Gideon Taylor. - Ten list pokazuje, że Kongres USA nie zapomniał o ocalałych z Holocaustu i pozostaje nieugięty w wyznaczeniu sprawiedliwości im należnej- dodał.

Więcej o:
Komentarze (948)
Restytucja mienia ofiar Holocaustu. Prawie cały Senat USA chce od Polski załatwienia sprawy
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 173 razy 139

  Polski Senat wzywa naród amerykański do oddania ziem wyłudzonych lub zagrabionych rdzennym mieszkańcom kontynentu amerykańskiego. Póki jeszcze żyją w rezerwatach, które litościwe zorganizował im rząd amerykanski. Spieszmy się, czas mija!

 • rooboy

  Oceniono 90 razy 64

  excuse my ignorance... amerykanska demokratka baldwin albo manipuluje, albo nie rozumie sytuacji… ocalale ofiary holocaustu lub ich prawowici spadkobiercy moga swoich roszczen dochodzic poprzez polskie sady I wiele osob w ten sposob swoje majatki albo odzyskalo, albo otrzymalo finansowe zadoscuczynienie… baldwin sprytnie chcialaby wlaczyc do roszczen mienie bezspadkowe, czyli takie, gdzie wszyscy wlasciciele/spadkobiercy nie zyja, podczas gdy w calym cywilizowanym swiecie takie mienie przechodzi na skarb panstwa…

 • polakadam

  Oceniono 65 razy 49

  No to mamy ciekawą sytuację. Ciekaw jestem jak pis będzie to tłumaczył suwerenowi? Kurski stanie na wysokości zadania? Muszę jutro obejrzeć jego tzw wiadomosci bo czuję że będzie się z czego pośmiać.

 • gosc-z-ch

  Oceniono 52 razy 46

  Oto co Bielan mówil niedawno w Radiu Wnet:
  "List senatorów USA ws. ustawy 447 do polskiego rządu nie istnieje. To fake news."

 • maciek76

  Oceniono 48 razy 44

  Ruch bezwizowy, Fort Trump i fotki z Donaldem poszły się przejść...

 • safelogica

  Oceniono 52 razy 38

  Najpierw rozmieszczą swoje wojska w Polsce, na oficjalna prośbę polskich władz, potem dopilnują spłaty mienia pożydowskiego ..... cos jak ponad dwieście lat temu, tylko z udziałem innych krajów

 • wlodeek

  Oceniono 32 razy 28

  Morawiecki za nasze pieniądze zorganizował w Warszawie żydowską konferencję, podcxas której wiceprezydent Pompeo wezwał Polskę do wpłaty odszkodowań Żydom. Ot, wstawianie z kolan po pisowsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX