Strajk generalny w Hongkongu. Miasto zostało sparaliżowane, protestujący żądają dymisji władz

Poważne utrudnienia komunikacyjne w Hongkongu, gdzie dziś trwa strajk generalny. W mieście sparaliżowany został transport publiczny, a na międzynarodowym lotnisku odwołano ponad 200 rejsów.

Poniedziałek w Hongkongu jest dniem strajku generalnego. W porannych godzinach szczytu odwołano wiele połączeń miejskich. Protestujący blokują autobusy, który wyjechały na trasy pomimo strajku. Poważne utrudnienia czekają osoby, które dziś zaplanowały lot do i z Hongkongu. Nie działa między innymi szybka kolej łącząca lotnisko z centrum miasta. W Hongkongu zamkniętych jest wiele sklepów. W dzielnicy Yuen Long na jednej z głównych ulic zbudowano barykady.

Hong Kong: kolejny dzień starć demonstrantów z policją  

Na ulicach Hongkongu ponownie doszło do starć manifestantów z policją. Uczestnicy niedzielnych demonstranci mieli rzucać w kierunku policjantów między innymi kostką brukową. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym.

Pojawiają się doniesienia, że w nocy funkcjonariusze strzelali też do protestujących używając gumowych kul, kiedy doszło do próby blokady jednego z posterunków policji. Podczas ostatniej fali protestów policja zatrzymała 44 osoby.

Protesty w byłej brytyjskiej kolonii trwają od 2 miesięcy. Policja jest oskarżana o zbytnią brutalność w stosunku do uczestników demonstracji. Protestujący żądają między innymi dymisji władz, wycofania z parlamentu ustawy ekstradycyjnej oraz zwolnienia z aresztów zatrzymanych uczestników protestów.

Więcej o:
Komentarze (7)
Hongkong sparaliżowany przez strajk generalny. Protestujący żądają dymisji władz
Zaloguj się
 • hotei

  Oceniono 10 razy 6

  Mam nadzieje ze protestujący wygrają a władze w Pekinie zmądrzeją.

 • 174pit

  Oceniono 7 razy 5

  Władze Hongkongu reagują gwałtownie, ponieważ wiedzą, że brak za zdecydowania Pekin zafunduje im dłuższy pobyt w głębi kontynentu, gdzie będą zgłębiać tajniki wyrębu lasu siekierą albo technologię produkcji łopatami betony do budowy kolejnej tamy na Jangcy.
  Notabene przywódcy protestu będą zakwaterowania w baraku obok, a uczestnicy demonstracji zgłębią problemy życia na wsi gdzieś na pograniczu Tybetu i Sinkjangu.

 • chi-neng

  Oceniono 4 razy 4

  Uczcie sie konsekwentnej wytrwalosci RODACY, w tym jak nalezy rozprawiac sie z tymi, ktorzy sie nie powinni rzadzic!

 • matatjahu

  Oceniono 3 razy 3

  świat zachodu oddał hongkong w ręce chin w zamian za kontrakty na tanią produkcję, za zyski dla bogaczy i elit. a teraz chiny po prostu odbierają co swoje, nie muszą się liczyć ze społecznością międzynarodową....wszak pieniądze chińczyków ratują budżety usa, uk, niemiec itd. świat zachodu milczy bo już dawno wziął swoje pieniądze za to co się teraz tam dzieje.

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 2

  Kiedy w Polsce? Po najbliższych wybotach gdy nadzieja umrze?

 • darius112

  Oceniono 15 razy -13

  Mokry sen szechtera. A gdyby to tak u nas lud wyszedł na ulice i obalił władzę i przywrócił reklamy gazetce zamiast Sakiewiczowi czy Karkowskim. Wtedy nastała by praworządność i sprawiedliwość. A LGBT by panowało mądrze i sprawiedliwie, tak że żaden hetero by ryja nie wychylił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX