Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli tankowiec z 700 tys. litrami paliwa. Załoga zatrzymana

Irańska Straż Rewolucyjna zajęła tankowiec przewożący 700 tys. litrów "przemycanego paliwa" w Zatoce Perskiej - podały w niedzielę tamtejsze media. Do przejęcia tankowca doszło w środę. Siedmiu członków załogi zostało zatrzymanych. Na razie nie wiadomo, jaka jest ich narodowość.

Dowódca irańskiej Straży Rewolucyjnej gen. Ramazan Zirahi powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Fars, że paliwo było transportowane do państw arabskich Zatoki Perskiej. W środku miało znajdować się 700 tys. litrów. Strażnicy nie podają szczegółowych informacji na temat samego tankowca ani narodowości załogi.

To już trzeci statek handlowy zajęty przez siły irańskie w ostatnich tygodniach, w tym drugi, którego załogę oskarżono o przemyt paliwa. W lipcu Iran zatrzymał brytyjski tankowiec w Cieśninie Ormuz. Teheran utrzymywał, że jednostka naruszyła prawo morskie. Kolejny tankowiec został przepuszczony, dostał jedynie ostrzeżenie.

Napięte relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

W ostatnich miesiącach w Zatoce wzrosły napięcia spowodowane zwiększoną obecnością wojskową Amerykanów. Ma to związek z decyzją Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z 2015 roku i nałożeniu na Iran surowych sankcji.

Iran niedawno zaczął otwarcie przekraczać limity określone w porozumieniu nuklearnym, mówiąc, że nie będzie mógł dotrzymać porozumienia, chyba że europejscy sygnatariusze zapewnią gospodarcze wsparcie.

Więcej o:
Komentarze (73)
Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli tankowiec z 700 tys. litrami paliwa. Załoga zatrzymana
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 42 razy 16

  700 ton paliwa to nie tankowiec tylko statek PRZEMYTNICZY.
  Ogarnijcie się redaktory.
  I przestańcie ludziom wbijać do łbów to" przekraczanie limitów porozumienia."
  POROZUMIENIE dawno zerwało USA i otwarcie prze do wojny.

 • jrb11

  Oceniono 14 razy 8

  Oczywiscie-trzeba zatrzymec transport kradziinego oleju z Iraku. Przez Basre kradna 5 milionow barylek dziennie.
  Glupie anglusy zaczely piractwo na morzu i powinni za to zdrowo zaplacic. Przede wszystkim zadne plywajace angielskie gowno nie powinno plywac w tym rejonie.
  Oni to rozumieja i chronia sie tylko za flota amerykanska i NATO. Przylepiaja sie jak gowno do statku krzyczac plyniemy.

 • locke314

  Oceniono 8 razy 6

  700 tysięcy litrów, to jakieś 500-600 ton paliwa. Akurat na potrzeby napędu. Czyli statek był pusty.

 • antypopisowiec

  Oceniono 21 razy 5

  700 tys. litrów paliwa to około 1000 ton. Czyli to jaliś mały stateczek, gdyż najwieksze tankowce dochodzą do 500 tys.ton. Ale hałasu narobiono dużo.

 • mialczynski-1

  Oceniono 3 razy 3

  Miało znajdować się 700 tysięcy litrów.
  A ile naprawdę się znajdowało?
  Ktoś coś wie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX