Tysiące ludzi znów na ulicach Hongkongu w proteście przeciwko ustawie ekstradycyjnej

Policja w Hongkongu użyła gazu łzawiącego wobec protestujących. Przeciwnicy władz po raz kolejny wyszli na ulice żądając wycofania z parlamentu ustawy ekstradycyjnej. W niektórych dzielnicach miasta kilka tysięcy osób zebrało się, aby wyrazić solidarność z hongkońską policją, krytykowaną za brutalność wobec uczestników antyrządowych manifestacji. 

Przeciwnicy władz zebrali się w dzielnicy Mong Kok, gdzie podczas rewolucji parasolek w 2014 roku doszło do najbardziej brutalnych starć protestujących z policją. 

Antyrządowe demonstracje trwają w Hongkongu od dwóch miesięcy. Wywołały je plany nowelizacji ustawy ekstradycyjnej, która umożliwiała przekazywanie Hongkończyków wymiarowi sprawiedliwości kontynentalnych Chin. Mimo zamrożenia procesu legislacyjnego, demonstranci żądają całkowitego wycofania nowelizacji z parlamentu. 

W Parku Wiktorii tymczasem kilka tysięcy osób zebrało się, aby wyrazić solidarność z hongkońską policją. Ta krytykowana jest za brutalne działania wobec demonstrantów. 

Hong KongHong Kong Steve Leung / AP

Czytaj więcej: W Hongkongu drugi miesiąc trwają protesty. Ekspert: Hongkong nie jest już Chinom tak potrzebny jak kiedyś

Strajk generalny w Hongkongu możliwy już w poniedziałek

Kolejne akcje protestacyjne zapowiadane są na niedzielę. W poniedziałek ma zaś dojść do strajku generalnego.

W internecie pojawiły się odezwy, aby wzięli w nim udział nie tylko przedsiębiorcy, ale także urzędnicy publiczni i pracownicy instytucji finansowych. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Tysiące ludzi znów na ulicach Hongkongu w proteście przeciw ustawie ekstradycyjnej
Zaloguj się
 • maciek76

  Oceniono 13 razy 9

  Zaraz prawicowo-putinowskie dzbany powiedzą, że to za pieniądze Sorosa. A Ci co nie potrafią jego nazwiska wymienić powiedzą że to wina Tuska.

 • vriljager

  Oceniono 13 razy 7

  Napisalibyście lepiej co tam w Rosji!

  OMON zaatakowął spacerujących po moskwie ludzi, kilkaset osób aresztowanych, kilka pobitych, jedna w stanie ciezkim w szpitalu i już niezalęzni dziennikarze donosza o potencjalnie dóch osobach zakatowanych na posterunkach Miliicji.

 • dk2017

  Oceniono 8 razy 4

  Chiny są już uwłaszczone, teraz chcą uwłaszczyć Hongkong. Współczuję ludziom z Hongkongu. Walczycie o swoje, jesteście bardzo dzielni.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy Chinczycy przejmowali od Brytoli Honkong w 1997, to woczas dla Pekinu byla to kura znoszaca zlote jaja. Obecnie Chiny kontynentalne sa juz wystarczajaco bogate z silna pozycja miedzynarodowa, ze gwiazda Honkongu mocno przybladla i juz nie jest czyms o specjalnym statusie i znaczeniu dla Pekinu. Takie awantury beda sie nasilac wraz ze zblizaniem sie daty utraty przez Honkong autonomii danej jej na 50 lat, a czas szybko leci, ze juz od 1997 minelo 22 lata.

 • sarna291

  Oceniono 2 razy 2

  a u nas spoko, pis robi nam z Polski co chce, co się im w tych głowach zawidzi, a janusze i grazyny spoko,

 • byrcyn11

  Oceniono 4 razy 2

  Chyba nikt nie miał złudzeń, że Chiny dotrzymają podpisanych umów. To przecież Rosja, tylko trochę lepiej radząca sobie w gospodarce.

 • bjern

  Oceniono 7 razy -3

  lgbtq może się uczyć "rozmachu", to jest marsz i skala. A nie licealisci i Obywatele RP w liczbie 825 osób.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX