Antykremlowskie protesty w Moskwie i Petersburgu. Policja zatrzymała setki osób

Rosyjska policja zatrzymała ponad 300 osób podczas manifestacji opozycji w Moskwie. Jedną z aresztowanych jest opozycjonistka Lubow Sobol. Wcześniej, ta antykremlowska aktywistka, podobnie jak inni opozycjoniści, wzywała do udziału w demonstracji w obronie wolnych wyborów.

Tym razem akcja protestacyjna na ulicach Moskwy ma charakter przechadzki głównymi alejami rosyjskiej stolicy. Moskiewska administracja uznała akcję za nielegalną. Niektóre z zatrzymań były brutalne. W trakcie demonstracji policjanci pobili pałkami m.in. młodego rowerzystę. 

Moskwa. Policja zatrzymała ponad 300 uczestników protestu

Rosyjska opozycja demonstruje od trzech tygodni, żądając dopuszczenia niezależnych kandydatów do udziału w wyborach lokalnych władz. Wcześniej wybory do rady miejskiej w Moskwie uznawane były za mało istotne, teraz stały się symbolem podziału w rosyjskiej polityce. 

Protesty odbyły się nie tylko w Moskwie, ale też w Petersburgu, gdzie 2 tys. mieszkańców postanowiło wesprzeć protestujących w stolicy.

W poprzednią sobotę policja zatrzymała prawie 1400 osób, a prokuratura i Komitet Śledczy wszczęły postępowania w związku z możliwością zamieszek i utrudnianiem pracy komisjom wyborczym.
Część opozycjonistów odsiaduje wyroki od kilkunastu do trzydziestu dni aresztu. Obrońcy praw człowieka alarmują, że stosowane przez władze manipulacje, szykany i represje są próbą zastraszenia opozycji przed wyborami lokalnych władz zaplanowanymi na 8 września.

Więcej o:
Komentarze (60)
Antykremlowskie protesty w Moskwie i Petersburgu. Policja zatrzymała setki osób
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 32 razy 12

  Rosja ma najwięcej terenów na świecie, najwięcej surowców, ogromny potencjał ludzki, dziedzictwo kulturowe i nadal jest krajem biedy i zacofania w porównaniu do wysoko rozwiniętych krajów zachodnich. Rosji zaszkodził wieloletni epizod bolszewicki, którego jedynym osiągnięciem, trzeba to obiektywnie stwierdzić, było wysłanie pierwszego człowieka w kosmos, ale kosztem braku podstawowych dóbr konsumpcyjnych i niebywale niskiego poziomu życia obywateli i ich zniewolenia. Teraz w warunkach globalizacji, wolnego handlu, błyskawicznej wymiany informacji Rosja ze swoim potencjałem miałaby szansę stać się światowym mocarstwem ekonomicznym, niestety jak kiedyś Lenin teraz na przeszkodzi stoi Putin, który podejmuje działania zupełnie niezgodne z rosyjską racją stanu, odcina ją od świata, rynków zbytu, know how i technologii, zamiast tego Putin prowadzi imperialistyczną politykę rodem z XIX wieku poprzez podboje terytorialne. W XXI wieku w dobie globalnej wioski i wolnego handlu jest to podejście archaiczne no ale cóż Rosja jest chyba skazana na niewłaściwych władców – cień Iwana Groźnego z jego okrucieństwem i samodzierżawiem odcisnął wyraźne piętno na podświadomości tego narodu

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 12 razy 8

  Drżyj, Balbina, w posadach! Niedługo to samo będzie u nas Zamordyzm w odwrocie.

 • agnrodis

  Oceniono 15 razy 7

  Biedni Rosjanie! Obysmy sie wkrotce nie obudzili w Rosji przez Kaczynskiego!

 • byrcyn11

  Oceniono 6 razy 4

  Zawsze przy takich policyjnych interwencjach na obywatelach zastanawiam się, co nimi kierowało, że chronią reżim i oligarchiczny system gospodarczy. Czy faktycznie podoba im się tak ojczyzna ? Czy sprzedali się za jakieś marne grosze i wcześniejsze emerytury ?

 • almagus

  Oceniono 14 razy 2

  "Rożdion połzat', letat nie budiet"!
  Kak u was!

  Sprawdzone widzimisie, w kupce oraz w PiSie.

  Konstytucja dla każdego.
  W odcinkach rolki.
  Papieru toaletowego.
  Czytajcie Polacy i Polki!

  2019-08-03 almagus

 • stop_pis

  Oceniono 1 raz 1

  Parę słów na temat "agresywnej" putinowskiej Rosji , skąd się to wszystko wzięło i dlaczego musiało się skończyć konfrontacją.
  W latach 90-tych, już za czasów często niezbyt trzeźwego B.Jelcyna, władze w Rosji i sami Rosjanie byli totalnie zakochani w Zachodzie, w ich kulturze, modzie, w stylu życia i gotowi byli przebudować swój kraj od podstaw według zachodnich standartów i modeli. Dawali o tym zresztę wyraźne sygnały i Zachód te sygnały odbierał - najpierw z niedowierzaniem i niepokojem (myśleli, że to najwyraźniej taki chytry plan komunistów), ale później już z entuzjazmem, gdy zorientowali się, że żadnego podstępu nie ma, jest za to wiele ślepego zaufania i naiwności. Szybko nad Wołgę ściągnęły zachodnie organizacje kredytowe i konsultingowe, a wraz z nimi setki, a może i tysiące różnej maści ekspertów i konsultantów (niektórzy z nich do dziś tam kogoś konsultują), którzy mieli pomóc przekształcić największy odłamek ZSRR w nowoczesny cywilizowany, demokratyczny kraj.
  Proces transformacji przebiegał powoli i dużo boleśniej niż to było np.w Polsce, ale jednak szedł do przodu. Przedsiębiorstwa państwowe (a innych nie było), w dużej cześci sprywatyzowano (co dobrowadziło do koncentracji majątku i pojawienia oligarchów), regulację cen zniesiono (przy okazji okradając ludność z oszczędności), wpowadzono też oczywiście tzw. "wolny rynek". W rezultacie tych wszystkich procesów pod koniec dekady Federacja Rosyjska trzeszczała po szwam. Wiele przedsiębiorstw zbankrutowało wyrzucając pracowników na bruk. W wielu firmach i zakładach ludziom nie płacono wypłaty po kilka-kilkanaście miesięcy. W szpitalach brakowało łóżek i lekarstw, w szkołach nauczycieli. Tu i ówdzie zaczynały się już bunty głodowe. Jednocześnie oligarchowie i zachodnie koncerny zarabiali w Rosji krocie, a swoje zyski wywozili na Zachód. Taki był UKŁAD, klasyczny drenaż zwasalizowanego państwa.
  Wojsko z powodu braku pieniędzy było zepchnięte poza margines, nie było środków nawet na bieżące wypłaty i świadczenia socjalne, nie mówiąc już o ćwiczeniach czy nowym sprzęcie. Generalnie jako kraj FR zaczynała gnić i kwestią czasu był rozpad Federacji na kilka czy kilkanaście państw.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 3 razy 1

  Widoczne dla tych wschodnich narodow potrzeba jest silnej reki. Ruskie maja Putina, Polacy sobie wybrali dyktatorka Kaczynskiego z jego mafia. Taka widocznie natura tych narodow na wschod od Odry, czyli dla potomkow chlopow panszczyznianych z mentalnoscia niewolnika. Mieli Polacy zaimportowana w 2004 demokracje zachodnia, znudzila sie i wrocili do korzeni, czyli zamordyzmu. Spoleczenstwo o mentalnosci niewolnikow instynktownie szuka lidera, ktory ich wezmie za mordy, ze lepiej wtedy funkcjonuja. Europa Zachodnia, to kraje wolnych ludzi, tak liczac od Rewolucji Francuskiej i pozniej Wiosny Ludow, gdzie potomkowie niewolnikow nie za bardzo pasuja.

 • bb7676

  Oceniono 1 raz 1

  Przyjrzyjcie się dokładnie. U nas będzie tak samo za kilka miesięcy

 • krypthos

  Oceniono 1 raz 1

  A dlaczego nie ma nic o zamieszkach we Francji, w Nantes? Cenzura??? Kiedy stan wojenny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX