Arabia Saudyjska przyznaje kobietom kolejne prawa. Mogą m.in. podróżować bez zgody mężczyzny

W saudyjskim prawodawstwie pojawiły się ważne zmiany rozszerzające prawa kobiet. Od piątku Saudyjki mogą m.in. podróżować za granicę bez pozwolenia, zarejestrować małżeństwo i rozwód, a także pracować bez żadnych ograniczeń.

W Arabii Saudyjskiego prawodawstwo dotyczące kobiet jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Powoli jednak ulega to zmianie. Jednym z kroków ku liberalizacji prawa są dekrety saudyjskich władz, które znacznie poszerzają wolności kobiet. 

Saudyjki mogą podróżować i pracować bez ograniczeń

Na mocy nowych ustaw każda kobieta powyżej 21. roku życia, która będzie starała się o paszport, musi go otrzymać. Nie będzie do tego wymagana zgoda męskiego opiekuna. Oznacza to, że Saudyjki będą mogły podróżować bez ograniczeń - informuje BBC

To jednak nie koniec zmian. Zgodnie z wydanymi królewskimi dekretami kobiety mają prawo zarejestrować urodzenie dziecka, zawarcie małżeństwa czy rozwodu. Postanowiono również, że prawo do pracy mają wszyscy, bez względu na płeć, niepełnosprawność czy wiek. 

Wprowadzenie nowych przepisów skomentowała pierwsza kobieca saudyjska ambasador w Stanach Zjednoczonych Reema Bandar Al-Saud. "Te regulacje mają historyczne znaczenie. Są wezwaniem do równego zaangażowania kobiet i mężczyzn w funkcjonowanie społeczeństwa. To wyraz kompleksowego podejścia do równości płciowej, które bez wątpienia doprowadzi do rzeczywistych zmian dla Saudyjek" - napisała na Twitterze.

To nie pierwsze zmiany na rzecz kobiet w prawie 

Już w zeszłym roku w Arabii Saudyjskiej wprowadzono pewne zmiany, która dały kobietom nieco więcej swobód. Do niedawna był to jedyny kraj, w którym miały one zakaz prowadzenia pojazdów. Zmienił to książę Muhammad ibn Salman, który został mianowany następcą tronu w czerwcu 2017 roku. W jego planach leży sukcesywne rozszerzanie przywilejów kobiet. Planuje m.in. do 2030 roku zwiększyć udział kobiet w rynku pracy z 22 do 30 proc.

Więcej o:
Komentarze (71)
Arabia Saudyjska przyznaje kobietom kolejne prawa. Mogą m.in. podróżować bez zgody mężczyzny
Zaloguj się
 • franiux

  Oceniono 31 razy 21

  Jaro Polskę Zbaw idzie dokładnie w odwrotnym kierunku. Wnet zakaże kobietom nosić krótkich spódnic. Zakaże podróżować. Kobieta ma siedzieć w domu i rodzić dzieci. Można też ją sprać na kwaśne jabłko bezkarnie jeśli należysz do PISu.

 • bohdan.ch

  Oceniono 18 razy 12

  Każdy artykuł o Arabii Saudyjskiej powinien zaczynać się od przypomnienia, że jest to reżim wspierany przez Stany Zjednoczone.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 13 razy 9

  Ajatollah Gądecki z ajatollahem Jędraszewskim rzucą fatwę na Arabię Saudyjską za to gender.

  Ale oczywiście Saudowie nie muszą się przejmować tą fatwą przejmować, bo nie rzucają jej sunnici.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 9

  Oznacza to, że Saudyjki będą mogły podróżować bez ograniczeń. Na prawdziwe zmiany o trzeba będzie poczekać. Bo prawodawstwo a prawdziwe życie to dwie odmienne pary kaloszy...

 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 9

  "Zmienił to książę Muhammad ibn Salman, który został mianowany następcą tronu w czerwcu 2017 roku. W jego planach leży sukcesywne rozszerzanie przywilejów kobiet. ..."

  i stopniowe ograniczenie produkcji rąbanki z opozycyjnych dziennikarzy w saudyjskich placówkach dyplomatycznych...

 • stenrw

  Oceniono 14 razy 8

  A za tysiąc lat to będą nawet papierosy mogły palić...
  ...pod warunkiem, że w domu.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 8 razy 6

  Nie przywilejów kobiet tylko praw obywateli. W PL za to ograniczenie praw obywateli ciągle istnieje i zanosi się na to, że prawa te będą nadal umniejszane.

 • dinozaur47

  Oceniono 9 razy 5

  Za to w państwowych szkołach Europy wprowadza się fatwę wielbłąda ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX