W Skandynawii rekordowe upały, a w Moskwie temperatura najniższa od 70 lat. Możliwy przelotny śnieg

W Moskwie spodziewane ochłodzenie jakiego nie notowano od co najmniej 70 lat. Rosyjscy synoptycy ostrzegają, że w tym tygodniu temperatura może spać nawet poniżej 5 stopni Celsjusza. Nie wykluczają także przelotnych opadów śniegu. Tymczasem na północy Europy padają rekordy temperatury - w Norwegii upał dochodził do 35 st. C.

Według agencji informacyjnej RBK, tegoroczny lipiec jest najchłodniejszym od 70 lat. Do tej pory temperatura nigdy nie spadała poniżej 15 stopni Celsjusza. Agencja powołując się na synoptyków z moskiewskiego centrum pogody zapowiada, że najbliższe dwa dni, pod względem temperatury i intensywności opadów, będą podobne do przełomu września i października. Już kilka dni wcześniej moskiewscy synoptycy ostrzegali mieszkańców europejskiej części Rosji przed możliwymi opadami śniegu. 

Serwis Meteowieści podaje, że zimno rozprzestrzeni się w całej europejskiej części kraju. Zaledwie kilka dni temu w Moskwie było 29 st. C., a w tym tygodniu będzie po kilkanaście stopni w dzień i zaledwie 4-9 st. C. w nocy. Taka temperatura jest właściwa dla początku października. Temperatura w dzień w Moskwie pod koniec lipca od 70 lat nie spadła poniżej 15 st. C. Z kolei rekordowo zimno było nocą w 1971 i 1979 roku, kiedy termometry wskazały odpowiednio 6,1 i 7,6 st. C. 

W syberyjskich regionach lipiec był ciepły i słoneczny, ale w ostatnich dniach przyniósł intensywne opady deszczu, które w obwodzie irkuckim spowodowały powodzie. Według ostatnich danych Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych Sytuacji, w związku nadmiernym wezbraniem wody w lokalnych rzekach ewakuowano ponad 1000 osób.

Rekordowe upały na północy Europy

Tymczasem jak informowaliśmy w weekend, upały dotarły na północ Europy. W Norwegii temperatura przekroczyła 35 st. C., tym samym wyrównano dotychczasowy rekord, który padł w 1970 roku.
Podobnie jest w Szwecji, gdzie także w piątek upał sięgał 34,8 stopni w Markusvinsa, wysoko na północy kraju.

Fala gorącego powietrza zmierza teraz w kierunku Grenlandii - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO - World Meteorological Organisation). Według WMO to oznacza jeszcze szybsze topnienie lądolodu na wyspie, które może nawet przewyższyć to z rekordowego jak do tej pory 2012 roku. Topnienie pokrywy lodowej, która pokrywa 80 proc. Grenlandii, przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz, ale także do bardziej niestabilnej pogody.

Na Grenlandii pogoda zaczęła odbiegać od wieloletniej normy w czerwcu tego roku. Zrobiło się wyjątkowo ciepło i sucho - jak w wielu innych rejonach na półkuli północnej. To sprawiło, że na Grenlandii zaczęły wybuchać pożary. Nie tylko tam. Od tygodni płonie Arktyka - m.in. Syberia, Kanada i Alaska. Pożary w Arktyce nie są niespotykane o tej porze roku, ale tym razem jest ich wyjątkowo dużo, trwają dłużej i występują dalej na północ.

W naszych artykułach pokazujemy realne skutki zmian klimatycznych. Jeśli chcesz dołożyć swoją "cegiełkę" w walce z kryzysem klimatycznym  WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej na ten temat piszemy tutaj: Piekło nie zamarzło, ale Arktyka płonie. Katastrofalne skutki zmian klimatu widać z kosmosu

Więcej o:
Komentarze (113)
W Skandynawii rekordowe upały, a w Moskwie temperatura najniższa od 70 lat. Możliwy przelotny śnieg
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 42 razy 24

  I znowu wysłali grupkę trolli od Szachermachera w nadziei że czytający zaczną powątpiewać w zmiany klimatyczne na świecie. Zgodnie z myślą wodza, ciągle, ciągle powtarzać te same brednie a tępy sóweren uwierzy we wszystko.
  Drogie trolle, macie problem, tu oprócz was są ludzie myślący i tępa propaganda tu nie działa tak jak na waszych prawicowych portalach!

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 10

  Urwanie głowy z tymi "ruskimi"! Nawet globalne ocieplenie bojkotują..:-)

 • franclajn

  Oceniono 11 razy 9

  W Wolsce jest najwięcej wszystkowiedzących historyków, specjalistów od zamachów, testów parówkowych, meteorologów, badaczy klimatu, specjalistów od szkodliwości wiatraków, zwolennników wdychania smogu, orędowników korzyści z rozdawania za bezdurno miliardów złotych, uczestników różnych miesięcznic, mszy, stawiania pomników, itd. Ciekawe, czy to nie jest powód, że nie ma tu ani jednej cenionej powszechnie na świecie uczelni tudzież ani jednego globalnie znanego naukowca/noblisty z nauk ścisłych, itd.?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 17 razy 7

  W Biblii pisze: "nie rzucaj perel przed wieprze"- nie warto prowadzic dyskusji tam gdzie panuje CIEMNOTA i ZABOBON a ludzie bardziej wierza komikowi ubranemu w smieszne KORONKI (Tadkowi Belzebubowi), niz naukowcom.... Amen Alleluja!

 • ligand17

  Oceniono 8 razy 4

  W Moskwie mają po prostu najzimniejszy materiał na świecie - chłodne i surowe spojrzenie Putina. Dlatego jest teraz tak zimno. Tak przy okazji - jest to również najtwardszy materiał na świecie :-)

 • z.04.2019

  Oceniono 3 razy 3

  ruskie wrzeszczą nasze do bieguna , więc biegun odpowiedział uprzejmie, chcecie to macie

 • geraltriviaa

  Oceniono 9 razy 3

  Powietrze nad Arktykiem robi się coraz cieplejsze i niestabilne, przez co przesuwa się na południe. To samo miało miejsce parę miesięcy temu w Stanach, gdzie temperatura była niższa od temperatury na biegunie północnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX