Na Morzu Śródziemnym przewróciły się dwie łodzie. Mogło zginąć 150 migrantów

Podczas próby przedostania się z Libii do Europy mogło utonąć nawet 150 osób. Na wodach Morza Śródziemnego przewróciły się w czwartek dwie łodzie przewożące migrantów. Jeżeli dane o liczbie ofiar śmiertelnych się potwierdzą, będzie to największa katastrofa na Morzu Śródziemnym w tym roku.

Ayoub Gassim, rzecznik straży przybrzeżnej Libii, powiedział, że dwie łodzie przewożące około 300 osób wywróciły się około 120 mil na wschód od Trypolisu. Poinformował media, że uratowano około 137 osób. Zostały one zawrócone do Libii - pisze "The Guardian"

Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), Charlie Yaxley, powiedział: „To przerażające wydarzenie po raz kolejny podkreśla tragiczną potrzebę zmiany podejścia do sytuacji śródziemnomorskiej. Niezbędne są pilne działania w celu ratowania życia na morzu i uniemożliwienia ludziom wejścia na te łodzie, w pierwszej kolejności, oferując bezpieczne, legalne alternatywy. ”

Kolejna nieudana przeprawa z Libii do Europy. Morze zabiera życie co czwartemu uchodźcy

Prób przedostania się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy jest najwięcej latem, kiedy wody morskie są spokojniejsze. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji odnotowała że w 2019 roku do Europy przedostało się 37 555 osób, które wybrały drogę morską oraz 8 007 osób, które poruszały się drogą lądową.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców poinformował, że liczba potwierdzonych zgonów na trasie Libia-Europa w 2019 roku to 164, a więc mniej niż w latach ubiegłych. ONZ podkreśla jednocześnie, że podróż do Europy staje się coraz bardziej niebezpieczna, a jedna na cztery osoby umiera na morzu przed dotarciem do europejskich wybrzeży.

Więcej o:
Komentarze (19)
Na Morzu Śródziemnym przewróciły się dwie łodzie. Mogło zginąć 150 migrantów
Zaloguj się
 • yaspiman

  Oceniono 5 razy 5

  gdyby 100% tzw. uchodźców ginęło skonczył by sie problem z tymi najeżdżcami

 • Fast Gmail

  Oceniono 5 razy 5

  W tym roku 37555 wybrało drogę morską a zginęło 164. Z tego rachunku jakoś nie wynika, że co czwarty uchodźca traci życie.

 • maslanka_anna

  Oceniono 7 razy 5

  Nikt nic z tym nie zrobi, bo za dużo ludzi na tym zarabia. W grę wchodzą ogromne kwoty. W Hiszpanii do nich strzelają, Malta ich nie chce. Niemcy, Austria i Francja ich nie chcą. W Europie tylko się mówi żeby przyjmować i pomagać uchodźcom ale jakoś nikt ich nie chce przyjąć. Wszyscy uchodźcy zostają we Włoszech... kradzieże, sprzedaż narkotyków w biały dzień na ulicach, gwałty są już normalką.

 • sarhenziel

  Oceniono 9 razy 5

  Zginie ich jeszcze wielu.Jak się wybiera na morze w lichej łódce,to szansa na na dobicie do drugiego brzegu wynosi 25%.Ponadto wołanie o działanie UE na rzecz tych desperatów,jest działaniem przeciwko Uni ,nikt ich nie zapraszał i nikt ich nie wzywał i nikt nie chce leni utrzymywać.Ci ludzie zamiast zmieniać swoje kraje,wolą żyć na koszt europejczyków.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 1

  Ubogacanie wymaga ofiar. Janda sie z tym zgodzi, prawda ?

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 1

  Przemyt ludzi nalezy natychmiast zalegalizowac !
  Zarobi na tym i “filantrop” , i armtorzy, i sutenerzy, no i kapitan fraulein Rakete.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 5 razy 1

  Rzecznik chce “uniemożliwienia ludziom wejścia na te łodzie, w pierwszej kolejności, oferując bezpieczne, legalne alternatywy. ”
  Jest czerska legalna alternatywa: wejscie na lodzie flotylli Sorosa jeszcze w libijskich portach.

 • mateusztt

  Oceniono 5 razy 1

  Wielgachne te łodzie były, żeby przyjąć po 150 pasażerów.
  A tak dla porządku, to te łodzie wypłynęły z portu w Al Khoms ( Al Chums ),
  ok. 120 km na wschód od Trypolisu. Tu artykuł jest mocno mylący.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX