"Jakby zatonął wczoraj". Niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. "Nieznany statek" pod lupą naukowców

"Okänt Skepp", czyli bezimienny statek, na dnie Bałtyku. Archeolodzy pochwalili się wynikami prac z ostatnich miesięcy i już obwieszczają "niezwykłe odkrycie". Jednak wokół znaleziska z morskich głębin jest więcej pytań niż odpowiedzi, zwłaszcza że pochodzi sprzed 500 lat.

Szwedzka Administracja Morska Już w 2009 roku donosiła, że na dnie Bałtyku może znajdować się wrak statku, ale dopiero teraz, dziesięć lat później, na miejsce wysłano roboty.

Domniemanym - wówczas - znaleziskiem zajęli się naukowcy i archeolodzy z Uniwersytetu w Southampton, Deep Sea Productions oraz szwedzkiego MARIS (wydziału archeologii podwodnej Uniwersytetu Södertörn).

Dopiero wysłanie tam robotów pozwoliło na dosłowne rzucenie nowego światła na coś, co mogło być zaledwie anomalią wykrytą przez sonary. To, co odnaleziono na dnie Morza Bałtyckiego, teraz określają mianem "niezwykłego odkrycia".

 

W morskich głębinach natrafili bowiem na świetnie zachowany żaglowiec z końca XV w. lub początku XVII w., wszystko około 24 mil morskich (45 kilometrów) od wybrzeży Szwecji, niedaleko Gotlandii. Badania rozpoczęto w marcu tego roku, a ich wyniki upubliczniono w lipcu.

"Okänt Skepp", niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. "Jakby zatonął wczoraj"

Na razie nie udało im się jasno określić, do jakiego kraju należał żaglowiec, ale nadano mu nazwę "Okänt Skepp", co po szwedzku znaczy "nieznany statek". Eksperci na razie nie potrafili też ocenić, jak doszło do zatonięcia żaglowca.

Zdaniem osób pracujących przy odkryciu, najprawdopodobniej jest to najlepiej zachowany okręt z tamtego okresu, jaki odnaleziono w ostatnim czasie.

Sam statek ma około 16 metrów długości i jak przyznają specjaliści, jest podobny m.in. do tych, którymi żeglował Krzysztof Kolumb: "Pinty" i "Niny".

Dr Rodrigo Pacheco-Ruiz, który przewodził ekipie zajmującej się wrakiem, napomknął, cytowany przez uniwersytet w Southampton:

Ten statek pochodzi z czasów Krzysztofa Kolumba i Leonarda Da Vinci, a mimo tego, po pięciuset latach świetnie się zachował na dnie morza, wszystko dzięki zimnym i słonym wodom Bałtyku. Prawie jakby zatonął wczoraj. Maszt jest na miejscu, kadłub jest nienaruszony (...). To naprawdę zadziwiający widok.

Na nagraniach zamieszczonych przez Pacheco-Ruiza w sieci widać, że zachowała się też m.in. kotwica statku, ale wielką niewiadomą pozostają jego pokłady, tam po prostu nie dostały się jeszcze roboty.

 
Więcej o:
Komentarze (72)
Niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. Świetnie zachowany żaglowiec "Okänt Skepp" w morskich głębinach
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 22

  "W morskich głębinach natrafili bowiem na świetnie zachowany żaglowiec z końca XV w. lub początku XVII w."
  ====================
  A dlaczego wykluczono wiek XVI? :-)

 • finli

  Oceniono 16 razy 14

  W artykule pominięto głębokość na której spoczywa wrak. Akurat ta informacja jest ważniejsza niż dokładna odległość od wybrzeża Gotlandii. Zatem uzupełniając, wrak spoczywa na głębokości około 144 metrów.

 • mer-llink

  Oceniono 25 razy 13

  No dobrze, że P. Red. "pawk" relacjonuje z takiem piersiowem przejenciem, co "uniwerek w Southampton" cytował.
  Rozumiemy, ze P. Red. "pawk" kończył(a) najbardziej ekskluzywną obecnie wśród Wolaków uczelnię - Pomaturalne Studium Ogrodnictwa. To aż nadto edukacji do zajmowania się żurnalistyką.

 • notbremse

  Oceniono 16 razy 12

  "Dr Rodrigo Pacheco-Ruiz, który przewodził ekipie zajmującej się wrakiem, napomknął, cytowany przez uniwerek w Southampton"

  ostry sztos, człowieniu men.

 • gsele

  Oceniono 14 razy 10

  "Dr Rodrigo Pacheco-Ruiz, który przewodził ekipie zajmującej się wrakiem, napomknął, cytowany przez uniwerek w Southampton:"
  Uniwerek???

 • ciagciulaciag

  Oceniono 14 razy 8

  Słone wody Bałtyku. A ja zawsze myślałem, że to morze słodkowodne.

 • jerzysm42

  Oceniono 16 razy 8

  Za kilka lat Macierewicz wyjaśni przyczyny katastrofę smoleńską i zajmie się kolejnym wrakiem.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 6

  Póki co, to chyba najlepiej zachowanym bałtyckim wrakiem był dotąd trochę młodszy " Wasa"?

 • blue-sky-0

  Oceniono 11 razy 5

  uniwerek w Southampton

  ...
  no.. jestem wbity w fotel...
  napiszcie jeszcze artykuł o "prawku" na jakiś pojazd, to spadnę do sąsiada...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX