USA po 16 latach wznawia wykonywanie federalnej kary śmierci. "Jesteśmy to winni rodzinom ofiar"

Kara śmierci w wymiarze federalnym, po 16 latach, ponownie będzie wykonywana w Stanach Zjednoczonych. Prokurator Generalny zażądał wykonania pierwszych pięciu egzekucji. "Jesteśmy to winni ofiarom i ich rodzinom" - mówi William Barr.

William Barr, amerykański Prokurator Generalny, poinformował w czwartek o wznowieniu wykonywania federalnej kary śmierci w Stanach Zjednoczonych - informuje The Guardian

Czytaj więcej: USA miały zestrzelić irańskiego drona. Iran odpowiada: Żadnego nam nie brakuje, może to był wasz?

W USA wznawiają wykonywanie kar śmierci 

Kara śmierci jest przewidziana w amerykańskim prawie federalnym (mimo że 12 stanów jej nie stosuje), ale takich egzekucji nie wykonywano od 2003 roku. Od 1976 roku wykonano w USA jedynie trzy federalne wyroki śmierci. Obecnie w amerykańskich więzieniach znajduje się jednak aż 63 więźniów w takimi wyrokami - 62 mężczyzn i jedna kobieta. 

William Barr zażądał od dyrektorów więzień, aby przeprowadzili pięć takich egzekucji do grudnia 2019 i stycznia 2020. Chodzi o stracenie więźniów federalnych: Daniela Lewisa Lee za zamordowanie trzyosobowej rodziny, w tym ośmioletniej dziewczynki; Lezmonda Mitchella za zamordowanie 63-letniej kobiety i jej dziewięcioletniej wnuczki; Wesleya Ira Purkey'a za zgwałcenie i zamordowanie 16-letniej dziewczynki; Alfreda Bourgeois za torturowanie i zabicie własnej dwuletniej córki oraz Dustina Lee Honkena za strzelanie i zabicie pięciu osób, w tym dwóch młodych dziewcząt. 

Jesteśmy winni ofiarom i ich rodzinom wykonanie wyroków, które nałożył na sprawców nasz system sprawiedliwości

- tłumaczył Barr swoją decyzję. 

Kary śmierci, na które skazywał sąd federalny, zostały wstrzymane, ponieważ amerykańscy politycy nie wiedzieli, w jaki sposób je wykonywać. Do tej pory zgodnie z prawem można było wykonać ją jedynie przez podanie śmiertelnego zastrzyku, który będzie możliwie najmniej bolesny. Śmiertelny zastrzyk był jednak robiony z trzech substancji, które często były podawane w nieprawidłowych dawkach i powodowały u skazanych ogromny ból. Według poprawki wprowadzonej przez Departament Sprawiedliwości od teraz zastrzyk będzie zawierał tylko jedną substancję, co wyeliminuje problem.

Więcej o:
Komentarze (107)
USA po 16 latach wznawia wykonywanie federalnej kary śmierci. "Jesteśmy to winni rodzinom ofiar"
Zaloguj się
 • mallerco

  Oceniono 29 razy 15

  Stażysto!
  Chodzi ci zapewne o egzekucje federalne, ale prawdopodobnie sam o tym nie wiesz, bo piszesz:
  "Pomimo że kara śmierci jest przewidziana w amerykańskim prawie federalnym oraz w 29 stanach, nie wykonywano jej od 2003 roku. Od 1976 roku wykonano w USA jedynie trzy wyroki śmierci. "
  W zeszłym roku wykonano 25 stanowych egzekucji. Szczegóły u cioci Wiki.

 • antroponimia

  Oceniono 22 razy 12

  "Dwóletniej córki"? Dawno nie widziałam tak absurdalnego błędu ortograficznego, panie AS! Wylałabym pana redaktorka od siedmiu boleści z roboty ze skutkiem natychmiastowym! Nic nie tłumaczy braku profesjonalizmu! Tekst czyta się kilkakrotnie PRZED jego opublikowaniem. Jeśli ktoś nawet tego nie potrafi, to... do widzenia. Dość ogłupiania narodu!

 • Jan Winnicki

  Oceniono 25 razy 11

  Jesteśmy winni ofiarom i ich rodzinom. I to jest podstawowy argument za całkowitym wyeliminowaniem tych morderców ze społeczeństwa. Oni dokonując tych mordów sami skazali się na eliminację.

 • yslsl

  Oceniono 13 razy 9

  Pamiętam skądś opis tortur córki dwuletniej tu opisanego skazańca. Aż mną wstrząsnęło. Wyjątkowy skruwysyn.

 • misio-kicio

  Oceniono 26 razy 8

  "zastrzyk był jednak robiony z trzech substancji, który często były jednak podawane w nieprawidłowych dawkach i powodowały u skazanych ogromny ból"
  A to jest lewacka propaganda. Adwokaci namawiają: krzycz i szarp się to może uda się wstrzymać egzekucję na podst. 8 poprawki (cruel and unusual punishment). I faktycznie, niektórzy skazańcy wierzgali jeszcze zanim klawisz wkłuł się w żyłę. Histerycy!
  Jako pierwszy wstrzykuje się tiopental, czyli to, czego używa się do znieczulenia ogólnego. Jeśli lewak uważa, że tiopental powoduje ból, to niech usuwa sobie wyrostek albo pęcherzyk żółciowy na żywca.

 • kor102

  Oceniono 17 razy 7

  No to się mordercy zestresują, a tak przecież nie można.
  Co prawda zabijali, ale nie można być mściwym, to przecież w rzeczywistości fajne chłopaki i oczywiście fajne dziewczyny.

 • mr.knox

  Oceniono 17 razy 7

  Co za kolejny absurdalny fake news z Agory. Poszczegolne stany wykonywaly kary smierci. Przez ostatnie 16 lat nie wykonano egzekucji wobec skazanych na mocy prawa federalnego.

 • blski

  Oceniono 8 razy 6

  Nalezy zastanowic sie jaki jest cel tego co nazywamy "Kara Smierci".
  Obecny sposob jej wykonania wskazuje, ze nie jest to kara a raczej eliminacja jednostki z ktora spolecznosc nie moze sobie poradzic. Efekt odstraszajacy niewielki, a ze wzgledu na wiele lat od popelnienia zbrodni niewielu pamieta o zbrodni.
  Jezeli celem jest odstraszanie to wykonanie powinno byc publiczne, powszechnie transmitowane, a sposob jak najbardziej okrutny.
  Koszt przetrzymywania latami jest olbrzymi.
  Z drugiej strony znane sa przypadki pomylek sedziowskich, w ostatnich latach glosno bylo o kilku.
  Wydaje sie, ze dozywocie jest lepsza alternatywa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX