Nowe zagrożenie dla Notre Dame. Chodzi o rekordowe upały. "Obawiam się, że sklepienie się zawali"

Nowe zagrożenie dla zniszczonej pożarem katedry Notre Dame. Teraz upały mogą negatywnie wpłynąć na konstrukcję świątyni. Główny francuski architekt zabytków obawia się, że wysokie temperatury mogą wysuszyć mury zbyt szybko i doprowadzić do kruszenia się kamienia.

Wciąż trwa zabezpieczanie katedry Notre Dame po kwietniowym pożarze - wszystko po to, by ustabilizować strukturę budowli przed planowaną rekonstrukcją. Jak się jednak okazuje, ekipy odpowiedzialne za prace przy katedrze natrafiły na nowy problem.

Chodzi o upał. Według Philippe'a Villeneuve'a, głównego francuskiego architekta zabytków, fale upałów i nadchodzące z nimi wysokie temperatury mogą spowodować, że i tak już naruszone kamienne sklepienia katedry mogą się zawalić.

Villeneuve powiedział dziennikarzom, że czujniki na razie nie wskazują na to, że ten scenariusz niebawem się ziści, jednak wyraził obawę, że jest to prawdopodobne. Podkreślił, że kamienne mury i stropy są cały czas nawadniane, ale mogą wysuszać się zbyt szybko w trakcie upałów.

Powiedział również, że mury paryskiej katedry są jak na razie stabilne, ale ich struktura po pożarze jest krucha. - Obawiam się tego, że gdy np. mur wysycha, to traci spójność, i nagle sklepienie się zawali - mówił.

Upały w Europie, nowy rekord temperatury we Francji

Upały w ostatnich dniach dają się we znaki mieszkańcom Europy Zachodniej. Tylko w środę 24 lipca w Holandii, Belgii oraz właśnie we Francji pobite zostały absolutne rekordy temperatur.

Ten we Francji przetrwał niecały miesiąc, ponieważ tego dnia pobito rekord ustanowiony pod koniec czerwca tego roku. 24 lipca termometry w Verargues pokazały dokładnie 46 stopni Celsjusza, co jest nowym rekordem nad Loarą.

Pożar katedry Notre Dame

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł 15 kwietnia wieczorem, ogień doprowadził m.in. do zawalenia się części dachu i iglicy świątyni. Spowodować go mogły niedopałek papierosa lub wadliwa instalacja elektryczna.

Obecnie trwają prace przygotowujące budowlę do rekonstrukcji. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbudowa Notre Dame ma potrwać najpóźniej do 2024 roku, czyli do startu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Prokuratura w Paryżu wstępnie ustaliła, że nie ma dowodów na to, że pożar katedry w Paryżu wybuchł np. w wyniku podpalenia.

Więcej o:
Komentarze (26)
Nowe zagrożenie dla katedry Notre Dame. Chodzi o rekordowe upały
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 9 razy 9

  może niech polski kościół katolicki pomoże ubogiemu kościołowi francuskiemu - przecież jest właścicielem tysięcy hektarów użytków rolnych, tysięcy działek budowlanych, kamienic, różnych spółek i firm - zarabia na tym miliony, a przecież oczywiste jest, że nie przeznacza tych pieniędzy na pomoc biednym, chorym i potrzebującym - więc co robi z tymi pieniędzmi ???

 • krampus81

  Oceniono 7 razy 7

  A kosciol nie moze podsypac kasy, zeby ratowac tak cenny zabytek? Na marginesie - ogladalem kiedys ciekawy program dokumentalny o rekonstrukcji sklepienia w Kaplicy Sykstynskiej. Bylo wyraznie powiedziane, ze kosciol nie zaplacil za renowacje, tylko dlugo szukal sponsorow.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 7 razy 3

  Nic nie jest wieczne pod słońcem. Kiedyś to się musi przecież zapaść.

 • sabaton128

  Oceniono 6 razy 2

  Rozumiem ze ktos moze nie lubic instytucji KK, ale to jest przeciez wyjątkowy i piękny zabytek architektury, znany na calym swiecie i pod wieloma względami niepowtarzalny. A wy byscie chcieli, zeby sie zawalił. Nie jesteście daleko od faszystów, ktorzy 100 lat temu wyburzali synagogi.

 • meki_majcher

  Oceniono 8 razy 2

  Zabytek, zabytkiem, ale także symbol wielowiekowego zniewolenia człowieczeństwa i ludzkiego rozumu. Może więc lepiej pozwolić zawalić się tej ruinie, a gruz sprzedać jako relikwie do Polski...

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 1

  Nasprowadzali tych "uchodźcw" z Afryki, to i upały za nimi przyszły..:-)

 • loneman

  Oceniono 3 razy -1

  Same dobre wiesci przed weekendem 😃😅😀😂

 • jura1234

  Oceniono 3 razy -1

  No i dobrze. Kara boska.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 8 razy -2

  "czujniki na razie nie wskazują na to, że ten scenariusz niebawem się ziści, jednak wyraził obawę, że jest to prawdopodobne"
  To zupełnie tak, jak w ostatnim "raporcie" firmy Sorosa, funkcjonującej pod nazwą "Helsińska Fundacja Praw Człowieka", w której stwierdzono: "Żaden z rozmówców [sędziów] nie wskazał, by kiedykolwiek ktoś próbował wymusić na nich podjęcie konkretnego rozstrzygnięcia w sprawie. Nie oznacza to jednak, że proces orzeczniczy jest wolny od nacisków". Lewacka ideologia ma za nic logikę i fakty i nie można wykluczyć, że wkrótce stwierdzą: "Wprawdzie nikt nie widział kwadratowego koła, ale to nie oznacza, że nie może istnieć, zwłaszcza pod rządami PiS".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX