Korea Północna zatrzymała rybacki statek. 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków aresztowanych od tygodnia

15 Rosjan i dwóch Koreańczyków z południa zostało zatrzymanych przez Koreę Północną i pozostaje w areszcie od ubiegłego tygodnia. Władze Rosji i Korei Południowej starają się o uwolnienie swoich obywateli.

17 osób, które zostały zatrzymane przez Koreę Północną, to rybacy, którzy płynęli statkiem rybackim "Xian Hai Lin 8". Zostali zatrzymani w środę 17 lipca i do tej pory pozostają w areszcie. Załogę statku stanowiło 15 obywateli Federacji Rosyjskiej i dwóch obywateli Republiki Korei - podała w oświadczeniu ambasada rosyjska w Pjongjangu.

Korea Północna zatrzymała rybaków. Rosyjscy urzędnicy spotkali się z aresztowanymi

Gdy statek rybacki "Xian Hai Lin 8" dryfował z powodu problemów z silnikiem, został zatrzymany przez władze Korei Północnej na wodach u wschodniego wybrzeża kraju. Załoga statku została zatrzymana ze względu na "naruszenie zasad wjazdu i pobytu na terytorium Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej" - pisze portal nknews.org. Statek, który należy do rosyjskiej firmy Northeast Fishing Company z siedzibą w Niewielsku znajduje się obecnie w porcie miasta Wonsan.

Media donoszą, że urzędnicy konsularni z ambasady rosyjskiej spotkali się w poniedziałek z załogą zatrzymanego statku, a wszyscy jej członkowie są zdrowi. Ambasada rosyjska jest także w stałym kontakcie z władzami KRLD i kierownictwem firmy rybackiej, do której należy statek "Xian Hai Lin 8".

Rosja i Korea Południowa zabiegają o uwolnienie swoich obywateli

Rosja utrzymuje dobre stosunki z Koreą Północną, jest też jej partnerem handlowym. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób Korea Południowa będzie starać się o uwolnienie swoich obywateli. Zatrzymani Koreańczycy z południa to mężczyźni w wieku 50. i 60. lat. Pracowali na pokładzie zatrzymanego statku jako doradcy techniczni rosyjskiej załogi. 

"Rozumiemy, że nasi obywatele są bezpieczni. Rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, aby potwierdzić bezpieczeństwo naszych ludzi i zapewnić, że mogą zostać podjęte odpowiednie kroki przez kanał konsultacji z Północą i ścisłą koordynację z władzami rosyjskimi" - czytamy w oświadczeniu Korei Południowej, cytowanym przez nknews.org.

Więcej o:
Komentarze (33)
Korea Północna zatrzymała rybacki statek. 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków aresztowanych od tygodnia
Zaloguj się
 • pepe_papa

  Oceniono 18 razy 16

  Kimowi brakuje części do zakończenia budowy nowej łodzi podwodnej.

 • rgfm

  Oceniono 19 razy 13

  Niedługo przez PiS też będziemy mieć dwie Polski: Polskę Zachodnią (bogatą, pracowitą, zaradną, demokratyczną) i Katolicką Polskę Najświędszej (biedną, leniwą, nieudaczną, z szariatem). A między nami 5 metrowy mur, żebyśmy nie musieli was znosić i na was płacić, załgani pisowcy

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 10

  Podejrzewam, ze to wszystko przez ten problem z silnikiem. Bo inaczej ten statek rybacki pewnie odpowiedział by ogniem i błyskawicznie wszedł w zanurzenie.... :-))

 • 174pit

  Oceniono 11 razy 9

  Spasiony bawół z fryzurą "na kowadło" zapragnął świeżej ryby?

 • szabepio

  Oceniono 10 razy 6

  Malpa kim za każdego zażąda po 10.000 usd. Korea zapłaci za swoich a Rosja bedzie ich miala w d.

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 7 razy 5

  Z uwagi na głód panujący w Najlepszej Z Możliwych Korei, ci ludzie mogą zostać zjedzeni. Wymiana ich na zigzaura i/lub wiktora.jermofiejewa jest niemożliwa albowiem te dwie kreatury nie tylko są niejadalne, ale na dodatek trujące. Ich starcze zramolałe ciała musiałyby kruszeć w occie przez jakieś 150 lat żeby nadawały się do zjedzenia, ale Koreańczycy nie mają czasu by tak długo czekać.

 • dante_waw

  Oceniono 13 razy 5

  Rosyjski kuter rybacki... w pelnym wynurzeniu??? To fake news...

 • megaxs

  Oceniono 4 razy 4

  Niestety zatrują się jadem kiełbasianym i o własnych siłach nie wyjdą

 • my_kroolik

  Oceniono 8 razy 4

  No to chyba prosiaczek trochę wtopił. Gorzej by było tylko, jakby Chińczyków aresztowali. Wujaszek Wołodia raczej mu nie odpuści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX