Awaria prądu w Wenezueli. To kolejny blackout w tym roku. Minister mówi o "ataku elektromagnetycznym"

W Wenezueli znowu nie ma prądu, blackout objął Caracas i większość regionów kraju. Jeden z ministrów twierdzi, że to efekt "ataku elektromagnetycznego".

Kolejny blackout w Wenezueli - w stolicy kraju i innych częściach państwa nie ma prądu. Minister informacji Jorge Rodrigues stwierdził, że awaria jest efektem "ataku elektromagnetycznego", nie podał jednak, kto miałby za nim stać. Zapewnił, że dostawy prądu będą systematycznie przywracane.

Tymczasem według nieoficjalnych źródeł, awaria dotknęła co najmniej 14 z 23 stanów Wenezueli. Według informacji AP w Caracas światła zgasły około godziny 16 w poniedziałek.

Minister Rodrigues grzmiał zresztą później, próbując obronić swoją tezę o "ataku elektromagnetycznym":

Ci, którzy zaatakowali szlachetnych ludzi Wenezueli na różne sposoby, po raz kolejny spotkają się z duchem i odwagą, które my, dzieci naszego wyzwoliciela Simona Bolivara, pokazywaliśmy w obliczu trudności.

Wenezuela pogrążona w chaosie. Kilka blackoutów w tym roku

Jeszcze większa przerwa w dostawie prądu miała miejsce w marcu. Dotknęła wówczas wszystkie 23 stany i trwała tydzień, paraliżując dostawę podstawowych towarów i usług, w tym zaopatrzenie w wodę. Prezydent Nicolas Maduro oskarżył wówczas niezidentyfikowanych "terrorystów" o to, że zaatakowali elektrownię wodną Guri na południu kraju, która zasila 80 procent kraju.

Kolejna awaria miała miejsce w kwietniu i także odcięła od dostaw energii znaczną część kraju, w tym Caracas. Trwała jednak tylko kilka godzin.

Wenezuela to kraj posiadający największe na świecie złoża ropy naftowej. Jednak fatalne zarządzanie państwowymi firmami doprowadziło większość mieszkańców na skraj ubóstwa. W ubiegłym roku inflacja sięgnęła ponad miliona procent.

Dramatyczna sytuacja ekonomiczna Wenezueli spowodowała, że według danych ONZ, z kraju wyjechało 3,5 miliona mieszkańców. Wenezuelczycy uciekają, bo w kraju nie ma jedzenia, leków, rośnie przemoc i panuje hiperinflacja.

Więcej o:
Komentarze (52)
Wenezuela. Awaria prądu w państwie, blackout objął m.in. Caracas. Minister mówi o "ataku elektromagnetycznym"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 33 razy 21

  "Atak elektromagnetyczny" stał się międzynarodowym alibi dla niekompetencji rządzących.
  Czy Maduro wziął pod uwagę inne opcje? Bombę termobaryczną, sztuczną mgłę i wybuchające parówki?

 • kataryniarski

  Oceniono 26 razy 20

  U nas, za kilka dni, jak z powodu wysokich temperatur i niskiego poziomu wód w rzekach, wysiądą pozbawione chłodzenia bloki elektrowni węglowych, to oficjalna propaganda pis powie, ze to dywersanci z LGTB.

 • pepe_papa

  Oceniono 22 razy 18

  Minister zapomniał dodać, że słychać było wybuchy i jęki ginących puszek.

 • metaxo

  Oceniono 22 razy 18

  Naród wenezuelski powstał z kolan i właśnie odzyskał pełną godność.

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 18 razy 12

  "Jeden z ministrów twierdzi, że to efekt "ataku elektromagnetycznego".
  A nie bomby helowej?

 • arius9

  Oceniono 13 razy 11

  Atak elektromagnetyczny, tego jeszcze Macierewicz nie brał pod uwagę. Poczekajmy na nowy raport.

 • magicbox

  Oceniono 15 razy 7

  W oparciu o ten przykład można ekstrapolować losy Kaczystanu. Należy uwzględnić brak dewiz ze sprzedaży ropy. Niestety rozgrabienie osiągnięć demokratycznych przemian może potrwać nawet kilkanaście lat. Jeszcze dłużej potrwa odrabianie strat po nieuniknionym upadku Kaczyzmu.

 • jw0022

  Oceniono 8 razy 6

  To odmiana wirusa 500+. Pora zacząć nosić czapeczki z folii amelinowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX