Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną Korei Południowej. Poderwano myśliwce, oddano strzały ostrzegawcze

Południowokoreańskie myśliwce oddały strzały ostrzegawcze w stronę rosyjskiego samolotu bojowego. Maszyny Federacji Rosyjskiej naruszyły przestrzeń powietrzną Korei Południowej. Seul twierdzi, że to pierwszy taki przypadek w historii.

O incydencie Korea Południowa poinformowała 23 lipca. Seul przekazał jedynie, że w poniedziałek wieczorem trzy rosyjskie samoloty bojowe (nie doprecyzowano jakie) najpierw zostały namierzone przez obronę powietrzną u jej wschodniego wybrzeża, a później jeden z nich wleciał w przestrzeń powietrzną Korei Południowej.

Wtedy też - jak przekazuje ministerstwo obrony Korei Południowej - poderwano myśliwce, które oddały strzały ostrzegawcze. Rosyjska maszyna opuściła wtedy koreańską przestrzeń powietrzną, ale wróciła i ponownie ją naruszyła we wtorek. Wówczas też oddano w jej kierunku strzały ostrzegawcze. Jak podkreśla Seul, Rosjanie ani razu nie odpowiedzieli ogniem.

Pierwszy taki przypadek w historii

Do naruszenia przestrzeni powietrznej doszło nad grupą wysepek w połowie drogi między Koreą a Japonią. Wspomniane wyspy - jak zaznacza AP - są obiektem sporu między Tokio a Seulem.

Co więcej, obrona powietrzna Korei Południowej tego dnia zarejestrowała też aktywność dwóch chińskich samolotów, te jednak nie naruszyły jej przestrzeni powietrznej. Ich obecność odnotowano na południowo-zachodnim wybrzeżu.

Według Korei Południowej to pierwszy taki przypadek w historii, gdy rosyjskie samoloty naruszyły jej przestrzeń powietrzną. O naruszanie przestrzeni powietrznej w ostatnich latach wielokrotnie oskarżały Rosję kraje skandynawskie.

Ministerstwo obrony Korei zapowiedziało już, że wezwie przedstawicieli ambasad Rosji i Chin, by oprotestować to zdarzenie.

Więcej o:
Komentarze (206)
Korea Południowa. Myśliwce z Korei Południowej oddały strzały ostrzegawcze do rosyjskiego samolotu
Zaloguj się
 • hellk

  Oceniono 38 razy 24

  Ruscy zestrzelili juz kiedys koreanczykom samolot pasazerski z kilkuset osobami na pokladzie, wiec trudno to teraz uznac za jakies przelomowe wydarzenie w 'stosunkach lotniczych' obu krajow.

 • 45rfg

  Oceniono 34 razy 20

  Koreańczycy byli bardzo powściągliwi. We wtorek spokojnie mogli ćwiczyć strzelanie do ruchomych celów.

 • c.t.k

  Oceniono 25 razy 13

  Wyspy Dokdo, zostały samowolnie zajęte w 1952 roku przez Koreę Południową, która utrzymuje obecnie na wyspie stały posterunek policji co stało się przyczyną sporu między Japonią i Koreą Południową .
  Rosjanie nie byli sami: "Chińskie samoloty wojskowe weszły również w południowokoreańską przestrzeń powietrzną we wtorkowym incydencie, najpierw samodzielnie, a następnie z rosyjskimi samolotami, podali urzędnicy."
  The Guardian

 • juszatek

  Oceniono 48 razy 10

  Jak ktoś strzela do ruskich to od razu pokornieją. Tak niestety trzeba postępować z barbarzyńcami.

 • acide94

  Oceniono 19 razy 9

  Największe obszarowo państwo świata musi stosować przemoc, żeby ktoś w ogóle zwrócił na nich uwagę. Nie mają innego sposobu, bo na każdym innym polu odpadają w kwalifikacjach. Barbarzyńskie, ale przede wszystkim tragiczne i żałosne państwo.

 • dan_on

  Oceniono 25 razy 9

  tego nie mogę zrozumieć. zamiast rozwijać się i wspólnie z "cywilizacją europejską" brną w coraz większe bagno. może "ce" nie jest najdoskonalszą i trapią ją problemy, ale nie ma póki co nic lepszego. a to, co nie funkcjonuje powinno być po prostu zmieniane na lepsze. a mają jeszcze większe problemy demograficzne i z postępującą islamizacją niż europa. można mieć tylko nadzieję, że to ich brak wiary w przyszłość ich kraju a nie "sny o potędzie" nimi kierują. szkoda, bo dobrze mieć jak na każdej płaszczyźnie, normalnego sąsiada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX