Światowe media o Marszu Równości w Białymstoku. "W Polsce odradza się przemoc"

Sobotni Marsz Równości w Białymstoku był szeroko komentowany nie tylko w polskich, ale i zagranicznych mediach. Informują one zarówno o samej agresji ze strony przeciwników marszu, jak również o słowach polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy od dłuższego czasu negatywnie wypowiadają się na temat środowisk LGBT.

W sobotę ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy w mieście Marsz Równości. Wzięło w nim udział około 800 osób. Kilka razy więcej - głównie kibiców rzucało w uczestników marszu różnymi przedmiotami, opluwali ich i wykrzykiwali wyzwiska. Marsz Równości ochraniało ponad 700 policjantów. Zatrzymano 25 osób. Wydarzenie było szeroko opisywane przez światowe media.

Włoski dziennik "La Repubblica" informuje, że partia rządząca "od miesięcy powtarza, że ruchy LGBT są zagrożeniem dla narodu i rodziny".

"W Polsce odradza się przemoc ultranacjonalistycznej i homofobicznej prawicy wobec środowisk LGBT, a co za tym idzie: wobec praw człowieka" - donosi "La Repubblica". W dzienniku czytamy również o "atmosferze nietolerancji i średniowiecznej przemocy", która panowała podczas marszu.

"Białystok synonimem ruchów skrajnej prawicy"

Na stronie internetowej niemieckiego "Frankfurte Allgemeine Zeitung" informowano o "latających kamieniach i butelkach". Portal przytacza wypowiedź jednego z uczestników marszu, który twierdzi, że wraz ze znajomymi "obawiali się o swoje życie".

"Silnie prawicowy tłum atakuje pierwszą w historii paradę LGBTQ w polskim mieście" - brzmi nagłówek internetowego wydania brytyjskiego dziennika "Daily Mail". Portal, relacjonując wydarzenia z Białegostoku, dodaje, że politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, iż "to jedyna partia, które daje 100 procent gwarancji obrony naszych wartości".

Na stronie telewizji France24 czytamy, że sprawcami przemocy w Białymstoku byli "piłkarscy chuligani i konserwatywni działacze". "Homoseksualizm to częsty temat debaty publicznej w Polsce, gdzie lider konserwatywnej partii rządzącej Jarosław Kaczyński potępił prawa gejów, nazywając je w kwietniu "zagrożeniem" - brzmi fragment tekstu.

O Marszu Równości informował również m.in. portal amerykańskiej telewizji CNN. "Miasto liczące 298 tys. osób znajduje się w konserwatywnym regionie Podlasia, twierdzy rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwości. (...) Według grup antyrasistowskich Białystok stał się synonimem silnych ruchów skrajnej prawicy" - czytamy w artykule. 

"Polska należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych państw w Europie, jeśli chodzi o prawa osób LGBT" - podaje "Washington Post". "Mimo to postawy uległy złagodzeniu. Podczas gdy w sondażu z 2001 r. 41 proc. Polaków uważało homoseksualizm za coś, co nie powinno być tolerowane i co nie jest normalne, do 2017 r. ta liczba spadła do 24 proc." - dodaje amerykański dziennik.

Więcej o:
Komentarze (806)
Światowe media o Marszu Równości w Białymstoku. "W Polsce odradza się przemoc"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 151 razy 117

  Robienie Polsce wstydu na świecie ciąg dalszy , pis popiera łobuzów i wcale się z tym nie kryje a nawet szczyci

 • Jerzy Zukrowski

  Oceniono 86 razy 70

  Białystok zasłyną. Mają swoje 5 minut. Teraz każdy na całym świecie Białystok będzie kojarzyć z brązową chołotą. Brawo PiS i katolicki kościół

 • pini111

  Oceniono 97 razy 63

  Fotografia przedstawia przykładnych synów matek i ojców. Wychowanych w miłości i wierze. Białystok mentalnie jest na Białorusi, a nie w Polsce.

 • Kris P

  Oceniono 69 razy 57

  Ta władza odpowiada za uwolnienie najgorszych, podłych instynktow gawiedzi. Dali przyzwolenie hołocie do publicznego lżenia i głoszenia nienawiści.
  Kolejny krok, czyli przelew krwi jest kwestią czasu.
  Historia lubi się powtarzać.

 • krynolinka

  Oceniono 83 razy 55

  Sławni jesteśmy jak cholera. Przemoc się odradza za akceptacją rządzących. Pierwsze rezerwaty dla osób nieheteroseksualnych już w budowie.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 67 razy 47

  PiS zapewne jest zadowolony. Mówią o nim wszystkie światowe media. Tylko dlaczego potem się dziwią, że w Brukseli nie chcą ich przedstawicieli. Nie tylko nie chcą na ważniejsze stanowiska ale ręki już im nawet nie podają.

 • sabaton128

  Oceniono 62 razy 40

  Zdjecie tych prawicowcow powinno być zdjeciem ilustracyjnym w encyklopedii przy artykule "kryptogej".

 • vito60

  Oceniono 50 razy 36

  Podlaskie naziolstwo cierpi na emigracji, bo w normalnych krajach takie zachowania są natychmiast karane. Ale £ i € są ważniejsze niż "obrona wartości katolickich".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX