Niespokojnie w cieśninie Ormuz. Trump zwołał konferencję, USS Boxer zniszczył drona Iranu

Amerykański USS Boxer zestrzelił irańskiego drona w cieśninie Ormuz - poinformował Donald Trump. Jak mówił, to ostatnie "z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu" w ostatnim czasie.

Donald Trump poinformował na konferencji prasowej, że USA zestrzeliły irańskiego drona, który przeleciał w pobliżu amerykańskiego okrętu desantowego stacjonującego w cieśninie Ormuz.

USS Boxer podjął działania obronne przeciwko irańskiemu dronowi, który podleciał na bardzo, bardzo bliską odległość, około 1000 jardów (niewiele ponad 900 metrów - red.)

- powiedział prezydent USA w Białym Domu. Dodał, że dron uległ natychmiastowemu zniszczeniu, miał też ignorować ostrzeżenia amerykańskiej jednostki.

Donald Trump zaznaczył, że zdarzenie to było "ostatnim z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu przeciwko statkom pływającym na wodach międzynarodowych".

- Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do obrony własnego personelu oraz interesów - powiedział amerykański prezydent.

Także Pentagon oświadczył, że zestrzelenie drona było obronnym działaniem, mającym ochronić bezpieczeństwo jednostki oraz jej załogi. Nie tak dawno, bo w czerwcu tego roku, to Iran zestrzelił amerykańskiego drona.

Napięcie na linii USA-Iran

Stosunki na linii Waszyngton-Teheran pogorszyły się, gdy rok temu administracja Donalda Trumpa wycofała się z porozumienia nuklearnego, a ostatnio nałożyła na Teheran kolejne sankcje gospodarcze.

Ten z kolei tydzień temu ogłosił wznowienie wzbogacania uranu do poziomu przekraczającego limity przewidziane w umowie. Gwarantami umowy sprzed czterech lat są: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny.

Więcej o:
Komentarze (129)
Amerykański okręt zestrzelił drona Iranu. Donald Trump: Prowokacyjne i wrogie działania
Zaloguj się
 • gazkom

  Oceniono 48 razy 18

  "Gwarantami umowy sprzed czterech lat są: Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja i Chiny."
  Rosja była też jednym z gwarantów nienaruszalności granic Ukrainy, która w zamian rozbroiła się nuklearnie. Po czym sama Rosja te granice naruszyła.
  Taki to gwarant.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 19 razy 15

  Zdaje sie, ze skonczy sie na przepychankach, bo nikt sie nie odwazy posunac dalej - ciesnina Ormuz, to najbardziej strategiczny punkt na Bliskim Wschodzie, gdzie pod lufami iranskich armat i rakiet przeplywa ~ 30% swiatowej ropy i wszelkie iskrzenie moze podniesc gwaltownie cery ropy, a to kryzys i to niemaly.....swiatowy kryzys oczywiscie.

 • czarna_zoska

  Oceniono 28 razy 8

  Co usa robi w ciesninie Omruz? Nagoni do Europy nastepnych uchodzcow.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 18 razy 8

  Marchewkowy super men wypowiadający się na każdy temat co się wydarzyło na świecie łącznie z pierdem wulkanu.Fajnego prezydenta mają Jankesi.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 26 razy 6

  "Amerykański USS Boxer zestrzelił irańskiego drona w cieśninie Ormuz - poinformował Donald Trump. Jak mówił, to ostatnie "z wielu prowokacyjnych i wrogich działań Iranu" w ostatnim czasie."
  Czy gimbaza z GW czyta to, co napisała? Według GW zestrzelenie irańskiego drona przez Amerykanów, to prowokacja Iranu??? Ogarnijta się!

 • jottsp

  Oceniono 17 razy 5

  czy jest sens wysylac na drugi koniec swiata lotniskowiec zeby zestrzelic drona ???

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 16 razy 4

  Zatem w zestrzelonych dronach jest 1 - 1 ... wygląda sprawiedliwie, więc teraz obie strony zamknąć ryja i rozejść się do domów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX