Brutalne zabójstwo turystek ze Skandynawii. Sąd w Maroku ogłosił wyrok: Kara śmierci

Sąd w Maroku skazał na śmierć trzech mężczyzn za zamordowanie w grudniu ubiegłego roku dwóch skandynawskich turystek. Mieli to zrobić w imię tzw. Państwa Islamskiego Kobiety przebywały na pieszej wycieczce w górach Atlasu Wysokiego.

Podejrzany Abdessamad Ejjoud i dwóch jego towarzyszy otrzymali maksymalną karę za zabójstwo 24-letniej duńskiej turystki Louisy Vesterager Jespersen i 28-letniej Norweżki Maren Ueland. Wszyscy trzej przyznali się do winy. Na sali sądowej, podczas mów końcowych, oskarżeni prosili Boga o wybaczenie. Rozprawa miała miejsce w miejscowości Sale, w pobliżu stolicy kraju Rabatu.

Zabójstwo dwóch turystek ze Skandynawii w Maroku i 23 oskarżonych

Na ławie oskarżonych łącznie zasiadło 23 osoby. Trzy z nich usłyszały wyrok kary śmierci - Jounes Ouzayed i Raszid Afatti z zawodu cieśle oraz Abdesamad Ejjoud, zarabiający na chleb jako uliczny handlarz. Jeden z oskarżonych, który uciekł z miejsca zbrodni, skazany został na dożywocie, z kolei 19 pozostałych usłyszało wyroki od 5 do 30 lat więzienia, Jak podaje agencja AP, mężczyźni w żaden sposób nie zareagowali podczas odczytywania wyroku. Sąd nakazał również wypłacić trzem zabójcom odszkodowanie jednej z zamordowanych kobiet w wysokości 2 milionów dirhamów (ok. 190 tys. euro), odrzucając jednocześnie żądanie, by marokańskie państwo zapłaciło 10 mln dirhamów za "moralną odpowiedzialność". 

Prawnik rodziny Louisy Vesterager Jespersen powiedział, że jest "w 100 procentach zadowolony” z wyroków. Przyznał też, że matka Louisy Vesterager poprosiła sąd w liście na wcześniejszym przesłuchaniu w tym miesiącu o skazanie zabójców na śmierć. Kara została zasądzona, choć w Maroku od 1993 r. w praktyce wykonywanie egzekucji jest zawieszone.

Ciała 28-letniej Maren Ueland z Norwegii oraz 24-letniej Louisy Vesterager Jaspersen z Danii odnaleziono 17 grudnia w ich namiocie niedaleko szczytu Tubkal w marokańskich górach położonych 60 km od Marrakeszu. Kobiety miały odcięte głowy.

Ucięli głowę i opublikowali film w internecie

25-letni Abdessamad Ejjoud, uważany za lidera jednej z lokalnych dżihadystycznych komórek, przyznał się przed sądem do zabicia jednej z turystek. - Żałuję - miał powiedzieć cytowany przez BBC. Ejjoud miał dodać też, że "kocha Państwo Islamskie i że się za nie modli". Przedstawiciel marokańskich służb antyterrorystycznych cytowany przez AFP powiedział, że grupa inspirowała się działaniami Państwa Islamskiego, jednak nie miała kontaktu z jej bojownikami. Francuskie media informują z kolei, że Ejjoud był w więzieniu za próbę przyłączenia się do Państwa Islamskiego w Syrii. Wyszedł na wolność w 2015 roku. Następnie sprzedawał sok pomarańczowy przed meczetami w Marrakeszu. - Postanowiłem zrobić dżihad tutaj, namierzając obcokrajowców - powiedział podczas rozprawy. Zabójcy uwiecznili ścinanie głowy jednej z ofiar, a następnie film opublikowali w internecie. Norweska policja potwierdziła autentyczność nagrania.

Więcej o:
Komentarze (305)
Brutalne zabójstwo turystek ze Skandynawii. Sąd w Maroku ogłosił wyrok: Kara śmierci
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 65 razy 35

  Nie wiem, może nie jestem humanistą, ale kara jest słuszna. Za pewne przestępstwa powinna być kara śmierci, może mniej by wtedy było oszołomów typu Breivik

 • wredek123

  Oceniono 74 razy 32

  I tak państwo muzułmańskie (Maroko) walczy z fanatykami religijnymi....
  W państwie "katolskim" (Polska) to bardziej jak w państwie islamskim..... religia jest jedynym prawem, a gdy prawa brakuje, to religia "rozwiązuje" wątpliwości z tym związane!

 • saves

  Oceniono 56 razy 30

  Sądowi również powinni podziękować za zapewnienie szybszej drogi do ich koziego raju.

 • antykancelista73

  Oceniono 33 razy 23

  ze świniami tych sqr...ynów trzymać a potem zutylizować!!!! nie ma większego goooowna na świecie od tych wszystkich posranych religii razem wziętych!!!!!

 • algreg

  Oceniono 31 razy 21

  i to jest prawdziwa sprawiedliwość

 • akenty87

  Oceniono 53 razy 21

  To w Unii Europejskiej tak się nie da??
  Ktoś tu chyba jest zacofany...

 • radeberger

  Oceniono 36 razy 20

  Szczerze? W nosie to mam. Ani myślę jechać na wakacje do kraju, gdzie łażąc po górach mogę skończyć w internecie bity maczetą po szyi na żywca (tak, widziałem ten film).

  Kraj, który nie umie zadbać o moje bezpieczeństwo - nie dostanie ode mnie złamanego grosza.

 • jorga

  Oceniono 45 razy 19

  Kara powinna zostać wykonana nie dalej jak 48 godzin po ogłoszeniu wyroku ! Truchła tych zwyrodnialców powinno się zaszyć w świnieńskie skóry i zakopać w piachu !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX