Strażnicy Rewolucji przejęli tankowiec w cieśninie Ormuz. Przemycał ropę do zagranicznych klientów

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w cieśninie Ormuz podejrzany o przemyt ropy zagraniczny tankowiec z 12-osobową załogą - poinformowała w czwartek irańska telewizja państwowa. Napięcie w Zatoce Perskiej jest wynikiem sankcji nałożonych przez USA na Iran.

"Przejęta została zagraniczna jednostka przemycająca milion litrów paliwa w pobliżu wyspy Larak w Zatoce Perskiej" - brzmiał oficjalny komunikat irańskiej telewizji. Nie podano nazwy przejętego statku, ani nie zidentyfikowano jego załogi. Tankowiec został przechwycony w niedzielę wieczorem na południe od irańskiej wyspy Larak w cieśninie Ormuz, ważnej trasie transportu ropy.

Media informują, że w regionie tym odnotowano zaginięcie pływającego pod panamską banderą tankowca Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Statek przestał informować o swoim położeniu w rejonie oddalonej od Larak o ok. 20 km wyspy Keszm. Wyspa należy do Iranu i znajduje się na niej baza Strażników Rewolucji.

Sankcje USA stymulują przemyt ropy

Zatrzymany przez Strażników Rewolucji tankowiec transportował paliwo od irańskich przemytników do zagranicznych klientów. Napięcie w Zatoce Perskiej wzrosło, odkąd Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje nałożone na irański sektor naftowy po jednostronnym wycofaniu się z umowy nuklearnej z 2015 roku. Donald Trump ma nadzieję, że poprzez zablokowanie eksportu irańskiej ropy, zmusi władze w Teheranie do renegocjowania porozumienia nuklearnego.

Tydzień w cieśninie Ormuz temu Iran próbował przechwycić brytyjski tankowiec. Irańczycy wycofali się po strzeżeniu ze strony brytyjskiego okrętu wojennego, który eskortował statek.

Więcej o:
Komentarze (23)
Strażnicy Rewolucji przejęli tankowiec w cieśninie Ormuz. Przemycał ropę do zagranicznych klientów
Zaloguj się
 • marcin1948

  Oceniono 27 razy 11

  "Napięcie w Zatoce Perskiej wzrosło, odkąd Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje nałożone na irański sektor naftowy po jednostronnym wycofaniu się z umowy nuklearnej z 2015 roku. "

  Dopiszcie z łaski swojej że to usraelce zerwały umowę.Tak gwoli ścisłości.

 • zigzaur

  Oceniono 19 razy 9

  No, bardzo ciekawe, bardzo.
  Przemyt ropy na pewno organizują jacyś oficjele z teherańskiego rządu albo jacyś dyrektorzy państwowych firm naftowych. No bo kto?
  Tymczasem Sztafety Ochronne Rewolucji Islamskiej (SOIR) udaremniły przemyt. Czyżby szykował się jakiś przewrót, w którym SOIR obalą władzę mułłów? Czy USA albo Izrael mają tam wtyki?

  "Umieszczali ich w SS. Jak mogliśmy wygrać tę wojnę?" - pułkownik Ring do Klossa na temat SS-Ust. Annemarie Elken.

 • seboc

  Oceniono 9 razy 7

  "Keszm. Wyspa należy do Iranu i znajduje się na niej baza Strażników Rewolucji."

  I pare innych rzeczy, generalnie piekne i ciekawe miejsce.

 • zueoko

  Oceniono 22 razy 6

  Małymi krokami zbliża się wyzwoleńcza ekspedycja na Iran. Żaden z prezydentów USA , który nie wszczął wojny nie jest wart odnotowania w annałach historii. Marines i Rangersi nudzą się w bazach a nowoczesny sprzęt rdzewieje niewykorzystany. Czas coś z tym zrobić.

 • 1111pln

  Oceniono 14 razy 2

  Jak pokazuje historia, odcięcie od SWIFT daje pożądane efekty. Metodę tą moożnaby zastosować również wobec zastodolnokiblowego raju.
  Chwd onucowatym...

 • claudiusz

  Oceniono 5 razy 1

  wojna wisi na wlosku....Iran beknie jak nigdy w swojej historii...read my lips..

 • van_daal

  Oceniono 1 raz 1

  "Tydzień w cieśninie Ormuz temu Iran próbował przechwycić brytyjski tankowiec. Irańczycy wycofali się po strzeżeniu ze strony brytyjskiego okrętu wojennego"
  Kto to pisał?!!

 • mate29

  Oceniono 9 razy 1

  Rzecznik prasowy MSZ Iranu Abbas Musawi poinformował, że zagraniczny tankowiec z powodu usterki technicznej został odholowany przez irańską Marynarkę Wojenną na wody terytorialne republiki islamskiej po otrzymaniu sygnału na zapytanie o pomoc.
  Siłowe przejęcie czy usterka?

  Jak powiedział dyplomata, jednostka będzie znajdować się w irańskich wodach do całkowitego usunięcia niesprawności. Wcześniej agencja AP powołując się na źródło w Departamencie Obrony USA przekazała, że Iran mógł siłą przejąć bazujący w Zjednoczonych Emiratach Arabskich tankowiec naftowy MT Rich, który ponad dwa dni temu wyłączył swój przekaźnik w Cieśninie Ormuz.

  W ostatnim czasie każdy incydent w akwatorium Zatoki Perskiej staje się przedmiotem nagonki w zachodnich mediach, nawet biorąc pod uwagę to, że szczegóły tych wydarzeń są im nieznane.

 • jrb11

  Oceniono 19 razy -3

  Iran powinien zatrzymac kazdy okret anglusow pojawiajacy sie na ich wodach i zatopic kazdy ich okret wojenny po akcie piractwa i kradziezy tankowca.Toczaca sie anglia kradnie gdzie. Jak moze-tankowce-zloto Wenezueli nie mowiac co nakradli za czasow kolonialnych i kontynuuja do dzisiaj.
  Nalezy im sie isiedlenie duzej czesci ludnosci z dawnych kolonii. Powiedzmy 100 milionow z Indii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX