Alert. Rekord temperatury w najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym punkcie świata. "Bezprecedensowe"

21 stopni Celsjusza - tyle pokazały w niedzielę słupki rtęci w kanadyjskiej osadzie Alert, najbardziej wysuniętym na północ stale zamieszkanym przez człowieka punkcie. To absolutny rekord w historii pomiarów w tym rejonie. Dotychczas najwyższą temperaturę wynoszącą 20 stopni odnotowano tam 63 lata temu.

Kanadyjska baza-osada Alert leży w północno-wschodnim rejonie Wyspy Ellsmere'a, ponad 800 kilometrów od bieguna północnego. Znajduje się tam m.in. kanadyjska baza wojskowa. W niedzielę 14 lipca odnotowano tam rekordową temperaturę 21 stopni Celsjusza.

Jak podaje portal Nunatsiaq.com, podobne wskazania pojawiły się również 15 lipca (20 stopni) i 16 lipca (18 stopni Celsjusza). - Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy - komentuje meteorolog Armel Castellan.

- To dość spektakularne i bezprecedensowe - ocenia klimatolog David Phillips, cytowany przez portal Cbc.ca. Średnia lipcowa temperatura w Alert to 7 stopni Celsjusza. Falę ciepła w osadzie eksperci porównują do scenariusza, w którym w Toronto odnotowano by 42 stopnie.

- Biorąc pod temperaturę, której nigdy wcześniej się nie widziało, nie można odrzucać tego, że mają z tym związek zmiany klimatu - dodaje Phillips.

Dotychczasowy rekord w osadzie Alert odnotowano 8 lipca 1956 r. - było to 20 stopni Celsjusza. Pomiarów dokonuje się tam od niemal 70 lat.

Więcej o:
Komentarze (99)
Alert. Rekord temperatury w najbardziej wysuniętym na północ zamieszkanym punkcie świata. "Bezprecedensowe"
Zaloguj się
 • zero_cukru

  Oceniono 32 razy 16

  Wiekszosc komentujacych tutaj idiotow nie zdaje sie byc swiadoma faktu, ze cos co kiedys bylo jedynie wyjatkiem od normy (20 stopni 63 lata temu) jest obecnie powtarzajacym sie trendem (temperatura w okolicach 20 stopni przez kilkanascie dni). Ocieplenie klimatu to nie przypadkowe extrema/minima temperatur oraz rzadko pojawiajace sie nietypowe warunki pogodowe, ale powtarzalnosc i skala tych zjawisk.

 • asyndrome

  Oceniono 5 razy 3

  czyli nie ma strachu skoro od 63 lat stan się nie zmienił ;)

 • jagger_lodz

  Oceniono 14 razy 2

  "Biorąc pod temperaturę, której nigdy wcześniej się nie widziało"

 • pedro.666

  Oceniono 20 razy 0

  Nareszcie mają wakacje! Można ustawić parawan, wejść do morza i napić się na plaży

 • hdtvpolska

  Oceniono 3 razy -1

  Martwię się czy mają letnie ubrania.

 • olywerus

  Oceniono 11 razy -1

  wiadomo, czy ta dziewczynka w Warszawie dalej prowadzi strajk klimatyczny?
  chciałbym jej przekazać ciepłe koce, bo lipiec najzimniejszy od 40 lat mamy

 • beristein

  Oceniono 12 razy -2

  Rekord ciepła to byl 10 lipca w Jakuszycach, gdzie o tej porze roku zanotowano w nocy -1,5 *C!! Grozilo to topnieniem Polany Jakuszyckiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX