Po fali upałów na lodowcu we francuskich Alpach pojawiło się jezioro. "Czas ogłosić alarm"

- Byłem tam wiele razy, w czerwcu, lipcu, a nawet sierpniu i nigdy nie widziałem tam płynnej wody - mówi Bryan Mestre, alpinista, który zrobił zdjęcia jeziora uformowanego we francuskich alpach po czerwcowej fali upałów. Jak podkreślają naukowcy, powstanie jeziora jest związane z ociepleniem klimatu.

Mestre był zszokowany odkryciem dużego stawu na wysokości 3400 m n.p.m. w paśmie górskim Mount Blanc. Film i fotografia przedstawiające lazurowe lodowcowe jezioro opublikował na Instagramie.

 

"Lodowce na całym świecie topnieją"

"Czas bić na alarm" - napisał alpinista w mediach społecznościowych. „Tylko 10 dni ekstremalnego upału wystarczyło, by się skruszyć i stopić lód oraz uformować jezioro u podstawy Dent du Géant i Aiguilles Marbrées”. 

Jak tłumaczy Mestre, jezioro znajduje się na obszarze od 3400 do 3500 metrów. "Na tej wysokości powinien znajdować się lód i śnieg, a nie płynna woda". Alpinista od lat wspina się w regionie masywu Mount Blanc, jednak po raz pierwszy zobaczył jezioro na tej wysokości.

Według glacjologa Ludovica Ravanela powstawanie jezior w Alpach Francuskich powiązane jest z globalnym ociepleniem.

 

Globalne ocieplenie powoduje fale upałów

Naukowcy ostrzegają, że fale upałów w Europie stają się coraz częstsze, a intensywne temperatury są związane ze zmianami klimatu. Według unijnego Copernicus Climate Change Service, tegoroczny czerwiec był najcieplejszym z odnotowanych w historii. Średnia temperatura w Europie była wyższa niż 2 stopnie powyżej normalnej, a w większości Francji, Niemiec i północnej Hiszpanii w ostatnich dniach miesiąca temperatury były między 6 a 10 stopni powyżej normy. Zmiana klimatu jest realna i dzieję się tu i teraz. Ty również możesz działać na rzecz jej powstrzymania, wspierając GREENPEACE. Zobacz tutaj, jak możesz pomóc >>

Więcej o:
Komentarze (260)
Jezioro na lodowcu w Alpach na wysokości 3,5 km n.p.m. "Czas ogłosić alarm"
Zaloguj się
 • rikardinio_von_klaninio

  Oceniono 39 razy 33

  No jak przecież jeden z osłów pisu stwierdził że nie ma ocieplenia klimatu bo mu zimno... i ja mam mu nie wierzyć tylko jakimś marnym lewackim naukowcom???

 • 1zawisza

  Oceniono 27 razy 21

  Nie potrzeba żadnego jeziora na lodowcu we Francji, żeby wiedzieć, że się ociepla.
  W czasach PRL-u latach 60 i 70 XX wieku w nieomal każdej szkole podstawowej w dużych miastach zimą na boiskach miesiącami były nierzadko oświetlone i nagłośnione lodowiska.

  Jak ktoś nie chce to nie widzi.

  Dobrze byłoby gdyby dzisiaj ci co dzisiaj nie chcą widzieć przyspieszającego a przez to zagrażającego nam ocieplenia klimatu podpisali w tej sprawie podobną jak ta "Balcerowicz musi zostać" petycje tak, by później za 20 za 30 można było im te dyskredytujące ich podpisy przypomnieć.

 • palo_ma1

  Oceniono 17 razy 9

  Ogólnie PiSiorom się to podoba, przecież u nas jeziora zawsze były i jest OK.

 • harry_callahan

  Oceniono 18 razy 6

  ośrodek wczasowy można tam zorganizować. Bar przy basenie, RMF z głośników puścić.

 • expel

  Oceniono 6 razy 4

  Najlepsze jest to, że ci którzy tak strasznie mocno nie wierzą, że klimat drastycznie się zmienia w sposób niebezpieczny i że dzieje się to na skutek działań człowieka to ci sami ludzie, którzy święcie wierzą w różne teorie spiskowe, szkodliwość szczepień, "islamizację" Polski i inne populistyczne brednie. Oczywiście chwalą się przy tym swoim rzekomo zdrowym rozsądkiem.

 • awitold4

  Oceniono 8 razy 4

  Czas uderzyć na alarm! Po fali upałów francuskie lodowce stopniały i spod nich ukazały się stare drogi Imperium Rzynskiego.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 7 razy 3

  Jakie tam jezioro, przecież to jakiś wymysł lewaków, lgbt i feministek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX