Naukowcy przetłumaczyli najstarszy list pisany ręką chrześcijanina. "Bracie, wyślij mi olej rybny"

Naukowcy ze Szwajcarii uważają, że znaleźli najstarszy dokument o życiu chrześcijan. To list, w którym mężczyzna prosi brata, aby ten wysłał mu najlepszy olej rybny. Badacze zwracają uwagę, że z pozoru trywialny opis życia codziennego odsłania przed nami zupełnie inny obraz wczesnego chrześcijaństwa.

Naukowcy z uniwersytetu Bazylei w Szwajcarii zbadali i odczytali najstarszy znany list napisany ręką chrześcijan. Jak informują pochodzi z 230 roku n.e. i jest około 40-50 lat starszy niż dokumenty, które do tej pory uznawano za najstarsze wzmianki o chrześcijanach. Fragment zabytku to list napisany na papirusie przez mężczyznę o imieniu Arrianus do brata Paulusa. 

Szwajcaria. To najstarszy list o życiu wczesnych chrześcijan

List pochodzi z małej miejscowości Theadelphia położonej w centralnym Egipcie, który w tamtych czasach znajdował się pod władaniem Cesarstwa Rzymskiego. Arrianus pisze w nim do swojego brata o codziennym życiu - pojawiają się polityczne plotki, wzmianki o nowym obiekcie sportowym, pozdrowienia dla matki, żony oraz dzieci oraz olej rybny. "Wyślij mi olej rybny, taki jaki uznasz za najlepszy" - poprosił Grek. 

Zdaniem antycznej historyk Sabine Huebner z uniwersytetu w Szwajcarii, napisany w języku starogreckim list został wysłany przez chrześcijanina. Wskazuje na to umieszczone na końcu pozdrowienie: "Modlę się, aby ci się wiodło w imię Pana". Historyczka mówi, że to skrócona wersja chrześcijańskiego pozdrowienia, którego używano w tamtych czasach. Drugim argumentem ma być imię adresata listu - Paulus. To imię chrześcijańskie rozpowszechnione ze pośrednictwem Nowego Testamentu, którego używano wcześniej rzadko. Oznacza to, że już rodzice braci musieli być chrześcijanami. 

Co więcej doktor Huebner, uważa także list daje nam zupełnie inny pogląd na wczesne losy chrześcijaństwa. Jak pisze historyczka, wynika z niego m.in. to że chrześcijanie pod władaniem Rzymian musieli mieć większą swobodę niż nam się wydawało. Arrianus musiał być osobą dość zamożną, ponieważ był piśmienny. Burzy to zatem obraz wyznawców pochodzących z najuboższych warstw społecznych, którzy musieli ukrywać się w jaskiniach. 

Więcej o:
Komentarze (240)
Naukowcy przetłumaczyli najstarszy list pisany ręką chrześcijanina. "Bracie, wyślij mi olej rybny"
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 47 razy 33

  Widzisz Becia ! Keep cool, chrześcijanka być wcale nie jest źle ! A, swoja droga, troszku oleju też by ci się.....NALEŻAŁO podesłać !

 • ceppisowski

  Oceniono 42 razy 24

  Dzisiaj w kazdym liscie chrzescijan z episkopatu kosciola pisowsko-katolickiego jest tez prosba o wysylanie ........ ale pieniedzy na wskazane konto

 • feldkuratkatz

  Oceniono 20 razy 14

  Nie olej rybny, tylko „bracie, olej ryby i przyjeżdzaj, taka impreza będzie”

 • gromek1

  Oceniono 26 razy 14

  może to wczesny biskup i prosi o olej rybny bo wazeliny jeszcze nie znano

 • kapitan.kirk

  Oceniono 26 razy 14

  <<< Burzy to zatem obraz wyznawców pochodzących z najuboższych warstw społecznych, którzy musieli ukrywać się w jaskiniach. >>>

  A ściślej, burzyłoby taki obraz, gdyby taki obraz w odniesieniu do chrześcijan z III w. n.e. kiedyś istniał ;-)
  Pzdr

 • burkoslaw1

  Oceniono 14 razy 10

  Przecież od dawna wiadomo że prześladowania były tak naprawdę tylko za 2 cesarzy. Reszta tak zwanych wczesnych "męczenników" była skazywana za kradzieże itp. a że męczennicy dobrze się sprzedawali dla głoszenia wiary ciemnemu ludowi to duchowni z każdego złodzieja który był ochrzczony i skazany robili męczennika za wiarę

 • wyboga

  Oceniono 13 razy 9

  Jaki Arrianus, miało być Adrianus inaczej Adrian. Przecież nie od dziś wiadomo, że jednymi z pierwszych chrześcijan, byli Adrian i Pinokio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX